Developer Unlock: Garanti kapsamı
16/01/2014
Burak Dalyanda (81 Haber)
4 Yorum
Paylaş

Developer Unlock: Garanti kapsamı

Merhabalar, Gdr3 ön izleme programı ile hayatımıza Developer UnLock kavramı girdi. Peki dev unlock olayı telefonlardaki garanti durmunu nasıl etkliyor?

safe_image

Gdr3 adındaki 3. Windows Phone 8 güncellemesi ile ortaya çıkan bazı tartışmaların sonucunda telefonların garanti kapsamından çıktığı konusunda genel bir kanı var. Bu durum her zaman doğru değil.

Microsoft’un Windows Phone için hizmete sunduğu ve hiç bir kodlama bilgisine ihtiyaç duymadan da uygulama geliştirebileceğiniz App Studio, üyelik işlemi sonunda Microsoft hesabınızı bir geliştirici hesabına çeviriyor. Bu işlem için de herhangi bir ücret ödemiyorsunuz. Ancak güzel bir hizmet gibi dursa da bilmeden yapacağınız bazı işlemler telefonunuzun garanti kapsamından çıkmasına neden olabilir.

Preview for Developers uygulaması sayesinde telefonlarımıza yüklediğimiz güncelleme ön izlemeleri, bir çok kullanıcı için güzel görünüyor. Ama yapılan UnLock işlemi eğer 19$ ödeyip resmi geliştirici hesabı almamışsanız telefonunuzu garanti kapsamı dışına çıkarıyor.

http://dev.windowsphone.com/ tarafından as bir geliştirici hesabı alındığında, üyelik sözleşmesinde Microsoft, geliştiricilere UnLock işlemi sonrası ek bir garanti sunuyor. Sözleşmede, SDK (yazılım geliştirme kiti) üzerinden geliştirilen yazılımlar sonucu oluşacak hasarlar ile ilgili cihazınızı ek bir garanti kapsamına alıyor.

App Studio da ise durum farklı. Bu hizmet ile UnLock yapmanız Microsoft tarafından bir garanti kapsamına alınmıyor. Cihazınızda bir sorun oluşması ve garantiye başvurmanız durumunda teknik incelemede kapsamda olmayan cihazlar hatalı bir şekilde tekrar iade edilecektir.

Bazı kaynaklara güvenip yapacağınız UnLock işlemi kısa vadede olmasa da uzun vadede canınızı sıkacaktır. Özellikle de Windows Phone konusunda, Türkiye’de yeterli birikimi bulunmayan bazı sitelerde ücretli uygulamaları ücretsiz yükleyebileceğiniz gibi aldatmaca bilgilere, makalelere inanmamanız, sizler için çok daha iyi olacaktır.

Burak Dalyanda

Burak Dalyanda

Web sistemleri ile başladığı ve şimdilerde çeşitli sistemlerde ve dillerde devam ettiği yazılım geliştiriciliğine Windows Phone 8 ile devam ediyor.

Yorumlar

 1. engin
  engin Ocak 16, 10:42
  Peki dreamspark ile yapanlar için bu garanti kapsamına girmemesi konusu nasıl
  • Burak Dalyanda
   Burak Dalyanda Author Ocak 17, 05:47
   engin sizler, developer hesabını satınalmış sayılıyorsunuz. kısaca sizin için de bir problem yok.
 2. Semih Kardas
  Semih Kardas Ocak 16, 13:18
  info@windowsphoneturkiye.info adresine e mail attım ama bakmadınız...
  • Hüseyin Mutlu
   Hüseyin Mutlu Ocak 16, 19:58
   e Mailiniz görülmüştür size dönüş yapılacaktır

Write comment

Only registered users can comment.