Windows Phone 8’e Genel Bakış – Bölüm 1
09/03/2013
Fatih Tercan (1122 articles)
13 comments
Share

Windows Phone 8’e Genel Bakış – Bölüm 1

windowsphone_genel_bakis_windowsphoneturkiyeinfo

Windows Phone 8’e Genel Bakış – Bölüm 1

Windows Phone ile olan tanışmam 07/10/2011 tarihinde HTC Trophy almam ile başladı ve o zaman sistem olarak WP7,5 vardı. Tabi ilk kez kutucukları gördüğümde bune yahu dedim ama 2-3 gün sonra sistemin hızına stabilitesine hayram kaldım. Bu kısa girişten sonra HTC 8X ile size yaşadığım WP8 deneyimini aktarmak istiyorum. İlk olarak ana ekrandan bahsedelim. Donanım ile ilgili yazıları heryerde bulabilirsiniz ben genel çalışma prensibini menüleri tek tek inceleyere anlatmaya çalışacağım.

windowsphone_genel_bakis_1_windowsphoneturkiyeinfo

WP8 ile gelen en önemli özellik ekrandaki tile (kutuları) 3 farklı boyutta boyutlandırabilmeniz. En küçük boyutu seçtiğinizde ekrana 4 adet kutu yerleştirebilceksiniz. Ana ekran aşağı doğru hareket ediyor ve programları istediğiniz gibi bu ekrana dizebiliyorsunuz. WP8 şu anda programları gruplamayı desteklemiyor bunuda belitmeliyim. Tema olarak iki ana seçeneğimiz mevcut bunlardan 1.’si arka ekranı siyah(koyu) yada beyaz(açık) yapmak.Beyaz güzel olabilir ama pil ömrü açısndan koyu olanı tercih etmenizi öneririm.

windowsphone_genel_bakis_tema_windowsphoneturkiyeinfo

2. seçeneğiz kutucuk rengi olacaktır. Aşağıda gördüğünüz renklerden birini de seçebiliyorsunuz.

windowsphone_genel_bakis_renkler_windowsphoneturkiyeinfo

Evet, ekranı sağa çektiğimizde mevcut olan kurulmuş tüm uygulamaların görüntülendiği bölüme bir göz atalım.

windowsphone_genel_bakis_menu_windowsphoneturkiyeinfo

Bu ekranda uygulama sayısı arttığında uygulama adına göre gruplandırmaya geçiyor.

windowsphone_genel_bakis_menu_2_windowsphoneturkiyeinfo

Telefonu kilit ekranına göz atmak istiyorum. Burada çeşitli seçenekler bizi bekliyor.Kilit ekranında Herhangi bir fotoğrafı, Bing, Facebook yada HTC seçeneklerini seçebiliyoruz. Resimlerde de görebileceğiniz üzere müzik dinlediğiniz sırada bu ekranda sanatçının resmi de gösterilebiliyor. Diğer bir seçenek Takvim. Takvimi seçerseniz kişi listenizdeki arkadaşlarınızın doğum günlerini bu ekranda görebiliyorsunuz.Kilit ekranına 5 adet uygulaya ait hızlı bildirimleri ekleyip bu ekrandan bilgi alabiliyorsunuz. Tabi son olarak ekran kilidinin kaç dakikada devreye gireceği ve parola isteyip istemediğiniz seçenekleri de mevcut.

windowsphone_genel_bakis_kilit_ekrani_windowsphoneturkiyeinfo

Zil Sesleri Ve Uyarılar
Evet ayar menüsüne kaldığımız yerden devam ediyoruz sıradaki durağımız zil sesleri ve uyarılar. Öncelikle WP8 de WP7,5’e gore zil seslerinde bizim için güzel bir değişiklik yapıldı. WP7,5 de zil sesi seçerken atayacağınız mp3 yada waw dosyasının boyutu 1mb dan ve uzunluğu 40 sn den küçük olması gerekiyordu. Tabi birde DRM koruması olmaması gerekiyordu (Bu şart WP8 de aynen devam ediyor) Gelelim WP8’e;
WP8 de dosya büyüklüğü 30MB’a çıkarıldı ve sure sınırlaması kaldırıldı. Zil sesi yapmak istediğiniz dosyayı telefon içerisindeli ringtones klasörüne kopyalamanız gerekiyor. Zil sesleri ile ilgili menünün ekran görünütlerini aşağıda paylaştım.

windowsphone_genel_bakis_zil_sesi_uyarilar_windowsphoneturkiyeinfo

E-posta ve Hesaplar
Eposta konusunda bir hayli alternatife sunmuş bizlere Microsoft. Outlook / Hotmail / Yahoo! Mail / Google / LinkdIn / Başka Hesap ( Pop ve IMAP ) ve son olarak İleri Düzey Kurulum Seçeneklerimiz mevcut. Şu anda menülere genel olarak baktığımız için hesap eklemeyi ilerde detaylı olarak incelemeyi düşünüyorum. Burada eklediğiniz mail hesapları isterseniz ayrı ayrı olarak ana ekranda pin olarak görünteleyebilirsiniz. Bir diğer alternatifiniz hesabınızdaki mailleri gruplamak. Ben Outlook ve Hotmail mail adreslerimi grupladım ve ikisini aynı yerde görüntülüyorum.Bu tercih size kalmış tabii ki.

windowsphone_genel_bakis_eposta_hesaplar_windowsphoneturkiyeinfo

İnternet Paylaşımı
İnternet paylaşımı özelliği WP7.5 sürümünün yakın bir güncellemesi ile gelmişti. Bu özellik şu anda bir kaç yenilikle karşımıza tekrar çıktı. Öncelikle şunu hatırlatayım arkadaşlar bu özellikte sadece 3G şebekenize ait internet paylaşabilirsiniz. Mevcut Wi-Fi özelliğinizden gelen internet telefon ile paylaşamazsınız denemeyin boşuna denerseniz aşağıdaki gibi bir uyarı alacaksınız.

windowsphone_genel_bakis_baglanti_paylasimi_windowsphoneturkiyeinfo

İnternet paylaşım özelliğinde en fazla 8 kullanıcı yararlanabilir. Yayını açtığınızda menüde Yayın adı; Yayın paroalsı ve size kaç kişinin bağlı olduğunu görebiliyorsunuz.

windowsphone_genel_bakis_internet_paylasimi_windowsphoneturkiyeinfo

İleri düzey kurulum ayarlarına gittiğinizde yayın adını ve parolanızı değiştirebiliyorsunuz ki bu kısım WP7.5’de var mıydı tam hatırlayamadım, ben yoktu diye hatırlıyorum.

windowsphone_genel_bakis_internet_paylasimi_kurulum_windowsphoneturkiyeinfo

Kilit Ekranı
Bu bölümü daha önce incelediğimiz için geçiyorum.

Wi-Fi
Burada çok bir farklı nokta yok bence. Klasik Wi-Fi ekran menüsü.Çevrenizde mevcut Wi-Fi bağlantılarını görüntüleniyor.

windowsphone_genel_bakis_wifi_windowsphoneturkiyeinfo

İleri düzey ayarlara geldiğimizde ise bağlı olduğunuz Wi-Fi şebekesi ve daha önceden tanımlanış Wi-Fi bağlantılarını görebilirsiniz.

windowsphone_genel_bakis_wifi_ileri_duzey_windowsphoneturkiyeinfo

Burada bir uyarım olacak, WP8 in ilk tespit edilen buglarından biri de Wi-Fi ile ilgili.Ekran klitlendiğinde Wi-Fi bağlantısı kesiliyor. MS yetkilileri bunun kısa bir sürede bir güncelleme ile çözüleceğinin sözünü verdiler.-16/11/2012

Güncelleme 27/02/2013: Wi-Fi Bağlantı Kopma problemi Portico ile giderilmiştir.

Bluetooth
Belkide WP8’de en güzel değişiklik Bluetooth kısmında yapıldı ve artık dosya paylaşmanıza izin verildi. WP dışındaki bütün platformlar ile (Iphone’daki kısıtlama nedeniyle Iphone hariç) dosya paylaşabiliyoruz.

windowsphone_genel_bakis_bluetooth_windowsphoneturkiyeinfo

Fatih Tercan

Fatih Tercan

Teknolijiye aşık bir inşaat mühendisi. 2011 Yılında HTC Trophy - WP7,5 ile başladığı yolculuğuna HTC 8X ve Lumia 1320 ile devam etti. Şu anda Lumia 640XL/ Xiaomi Mi5s kullanıyor.Ayrıca @wpturkinfo isimli twitter hesabından sorumludur.

Yorum Yap

13 Yorum yapıldı : "Windows Phone 8’e Genel Bakış – Bölüm 1"

Uyarma Seçenekleri
Sırala::   Yeni | Eski | En çok oy alan
Nihat Gümüş
Ziyaretçi

usta internet paylaşımı açıkken telefonda internet gidiyor ona bir çözüm yok mu yaa 🙂

Hüseyin Mutlu
Ziyaretçi

internet paylaşımı açıkken şifreli korumanız yoksa yada biri şifrenizi biliyor ve sizin bağlantınıza bağlandıysa intenet gitmesi gayet normal 🙂 Bağlanan cihaz yoksa internet gitmesi olanaksız,giden internet cihazın farklı alanlarda kullanmış olduğu veridir.İnternet paylaşımınızı gerekli olmadığı sürece kapalı tutun,hem şarjınız açısındanda daha sağlıklı olacaktır..

Samet Alanar
Ziyaretçi

hocam ben telefonu bilgisayara baglıyorum fakat ringstones klasörüne tıkladığımda boş gösteriyor hiç bir işlem yapamıyorum kopyalama yapıştırma vs. bi yardımcı olursanız sevinirm. Xp işletim sistemi kullanıyorum bu yüzden olabilirmi acaba.

Hüseyin Mutlu
Ziyaretçi

evet samet bey xp kullandığınız için 🙂

Samet Alanar
Ziyaretçi

😀 Teşekkür ettim.

ahmtfrt
Ziyaretçi

yaa benim bir sorum olacak salak saçma gelebilir ama HTC 8x kullanıyorum pcden bluetoothla attığım müzikleri bir türlü telefonda bulamıyorum bunlar nereye gidiyor?? yardımcı olursanız çok ama çok teşekkür ederim

Fatih Tercan
Ziyaretçi

Müzikleri mp3 klasörü içine alıyor olması lazım

gamze aktaş
Ziyaretçi

htc 8s kullanıyorum bluetooth la telefonuma bir zip dosyası açtım ama bulamıyorum acaba nereye kaydoluyor?

Hüseyin Mutlu
Ziyaretçi

Gamze hanım, dosya yöneticisi olmadığı için bulmanız olanaksız, lakin dosyayı skyDrive üzerine atıp telefon ile ordan açmayı deneyin

elif
Ziyaretçi

telefona neden türkçe hiç bir uygulama indiremiyoruz

Burak Dalyanda
Ziyaretçi

Elif hanım inanın aynı soruyu biz de Microsoft Türkiye’ye sorduk. Çok ta komik cevaplar aldık. Eğer facebook saufamızı ve sitemizi takip ederseniz yakında yaptığımız o konuşmaları yayınlayacağız.

elif
Ziyaretçi

bir sorum daha olacak ringtones nasıl kullanılıyor

casper
Ziyaretçi

Ben Nokia lumia 920 kullanıyorum.bu telefonlarda Flash sorun ne zaman çözülecek.bılgı verırmısınız

wpDiscuz