Windows Phone arama butonu gerçekten işlevsiz mi? Bing Search & Yandex.Arama
16/03/2013
Eren Ahmetoğlu (4 Haber)
7 Yorum
Paylaş

Windows Phone arama butonu gerçekten işlevsiz mi? Bing Search & Yandex.Arama

Windows Phone arama butonu gerçekten işlevsiz mi? Bing Search & Yandex.Arama

Windows Phone platformuna yeni dahil olan arkadaşlar için, Bing Search’ten bahsetmek gerek diye düşündüm. Ülkemizde henüz aktif olmadığından search tuşuna basınca internet sayfasına yönleniyor fakat yurtdışında durum böyle değil.

Ayarlar-> Dil+Bölge->Tarayıcı ve arama dili kısmından İngilizce (Amerikan) vs seçtiğinizde search tuşuna basınca karşınıza bu işlevsel ekran gelir.

2

 

  • Alt kısımdaki menülerden en sağ tarafta Bing Vision yani barcode,QR tarama (QR kodların yanında ürün barkodlarını da okuyor. Lays paketine tuttum, ürünü hemen buldu ) ve ayrıca kamera ile çektiğiniz yazıları anlık istediğiniz dile çeviren uygulama.(Atıyorum yurtdışındasınız ve karşınızda bir uyarı levhası var ama anlamını bilmiyorsunuz. Kamerayla görüntü alıp metni tara dedikten sonra translate ile kendi dilinize çevirebiliyor)
  • Ortada Müzik arama. Radyo’da bir müzik çalıyor ve kimin olduğunu merak ediyorsanız, bunu kullanın. %98 buluyor
  • Sol kısımdaki mekan arama: Bu özellik maalesef işimize yaramıyor(Ayarlarda amerika seçtiğimiz için, o bölgede arama yapıyor)

En üstte search butonu var burada ister klavye ile ister sesli olarak arama yapıyorsunuz

Ekranı sağa çektikçe ise farklı ekranlara geçiliyor, haberler, sinema seanslar vs. Ama bu özellikde henüz ülkemizde aktif değil maalesef.

Ayrıca arkaplan her gün değişiyor ve orta kısımda resmin üzerinde beliren 2-3 adet kare butona tıkladığınızda resim ile alakalı bilgiler alıyoruz. Bu arada search butonuna Yandex ve Google arama motorlarını da atayabildiğimizi belirtelim. Google Windows Phone üzerinde maalesef bing search kadar işlevsel değil.

Yandex.Arama ise Bing search olmayan ülkelerde kullanılması için Microsoft tarafından telefona entegre hale getirildi. Bu yüzden Yandex için ülke bölge ayarlarını değiştirmeniz gerekmiyor. Yandex.Arama Türkiye’de aktif olarak Merak edenler için Yandex’i seçtiğimizde ekrana bu görüntü gelir. Konum servislerimiz açık ise bulunduğumuz noktadaki trafik ve hava durumu verilerini alırız.
3

 

Hala Windows Phone arama butonunun işlevsel olmadığını mı düşünüyorsunuz ? 🙂

Eren Ahmetoğlu

Eren Ahmetoğlu

<p>HTC HD7 ile Windows Phone 7.5 platformunda başlayan, Windows Phone 8X by HTC ile Windows Phone 8 platformu üzerinde devam ederek biriken deneyimlerimi paylaşmak için buradayım.<br /> http://about.me/eren.ahmetoglu</p>

Yorum Yap

Giriş Yaptınız : Eren Ahmetoğlu | Çıkış Yap

7 Yorum yapıldı : "Windows Phone arama butonu gerçekten işlevsiz mi? Bing Search & Yandex.Arama"

Uyarma Seçenekleri
Eren Ahmetoğlu
Sırala::   Yeni | Eski | En çok oy alan