Windows Phone arama butonu gerçekten işlevsiz mi? Bing Search & Yandex.Arama
16/03/2013
Eren Ahmetoğlu (4 Haber)
7 Yorum
Paylaş

Windows Phone arama butonu gerçekten işlevsiz mi? Bing Search & Yandex.Arama

Windows Phone arama butonu gerçekten işlevsiz mi? Bing Search & Yandex.Arama

Windows Phone platformuna yeni dahil olan arkadaşlar için, Bing Search’ten bahsetmek gerek diye düşündüm. Ülkemizde henüz aktif olmadığından search tuşuna basınca internet sayfasına yönleniyor fakat yurtdışında durum böyle değil.

Ayarlar-> Dil+Bölge->Tarayıcı ve arama dili kısmından İngilizce (Amerikan) vs seçtiğinizde search tuşuna basınca karşınıza bu işlevsel ekran gelir.

2

 

 • Alt kısımdaki menülerden en sağ tarafta Bing Vision yani barcode,QR tarama (QR kodların yanında ürün barkodlarını da okuyor. Lays paketine tuttum, ürünü hemen buldu ) ve ayrıca kamera ile çektiğiniz yazıları anlık istediğiniz dile çeviren uygulama.(Atıyorum yurtdışındasınız ve karşınızda bir uyarı levhası var ama anlamını bilmiyorsunuz. Kamerayla görüntü alıp metni tara dedikten sonra translate ile kendi dilinize çevirebiliyor)
 • Ortada Müzik arama. Radyo’da bir müzik çalıyor ve kimin olduğunu merak ediyorsanız, bunu kullanın. %98 buluyor
 • Sol kısımdaki mekan arama: Bu özellik maalesef işimize yaramıyor(Ayarlarda amerika seçtiğimiz için, o bölgede arama yapıyor)

En üstte search butonu var burada ister klavye ile ister sesli olarak arama yapıyorsunuz

Ekranı sağa çektikçe ise farklı ekranlara geçiliyor, haberler, sinema seanslar vs. Ama bu özellikde henüz ülkemizde aktif değil maalesef.

Ayrıca arkaplan her gün değişiyor ve orta kısımda resmin üzerinde beliren 2-3 adet kare butona tıkladığınızda resim ile alakalı bilgiler alıyoruz. Bu arada search butonuna Yandex ve Google arama motorlarını da atayabildiğimizi belirtelim. Google Windows Phone üzerinde maalesef bing search kadar işlevsel değil.

Yandex.Arama ise Bing search olmayan ülkelerde kullanılması için Microsoft tarafından telefona entegre hale getirildi. Bu yüzden Yandex için ülke bölge ayarlarını değiştirmeniz gerekmiyor. Yandex.Arama Türkiye’de aktif olarak Merak edenler için Yandex’i seçtiğimizde ekrana bu görüntü gelir. Konum servislerimiz açık ise bulunduğumuz noktadaki trafik ve hava durumu verilerini alırız.
3

 

Hala Windows Phone arama butonunun işlevsel olmadığını mı düşünüyorsunuz ? 🙂

Eren Ahmetoğlu

Eren Ahmetoğlu

HTC HD7 ile Windows Phone 7.5 platformunda başlayan, Windows Phone 8X by HTC ile Windows Phone 8 platformu üzerinde devam ederek biriken deneyimlerimi paylaşmak için buradayım. http://about.me/eren.ahmetoglu

Yorumlar

 1. umut
  umut Ağustos 04, 16:28
  Yaptım aynısını ancak müzik arama ve mekan arama çıkmadı bende sadece bing vision çıktı.. L620
 2. mikail
  mikail Kasım 08, 18:13
  bence arama butonu hala pek işlevi olan bir tuş değil. telefon içinde arama yapamadıktan sonra işe yaradığı söylenemez. tuşa basmadan tarayıcıdan google veya herhangi bir arama sitesine girip aynı aramaları yapabilirim. bence arama butonunu kaldırsalar yeridir.
  • Hüseyin Mutlu
   Hüseyin Mutlu Kasım 09, 19:19
   kaldırma değil ama 8.1 le birlikte farklı bir işlev verilebilir yada opsiyonel olabilir :)
 3. salik
  salik Haziran 06, 10:11
  Htc 8s kullanıyorum, iedeki ileri duzey ayarım yok ve yandex de entegre edilmemiş. Arama tuşuna bastığımda ie bingin masaüstü versiyonunu açıyor. Bişey aradığımda ise sayfa kendini yeniliyor.. Arama tuşum işlevsiz...
  • Hüseyin Mutlu
   Hüseyin Mutlu Haziran 06, 21:48
   telefonunuzdan güncelleme kontrolü yapın ve güncelleyin, ileri düzey ayarlar gelecektir. güncelleme yoksa sıfırlama yolu ile sorunlu olan yazılımınızı düzeltme imkanınız olabilir
 4. kamel atan
  kamel atan Temmuz 02, 00:02
  Varsayılan arama motoru nasıl degiştiriliyor ?
  • Hüseyin Mutlu
   Hüseyin Mutlu Temmuz 05, 21:33
   Telefon Ayarları> sola çekin> internet explorer> ileri düzey ayarlardan değiştirin

Write comment

Only registered users can comment.