Windows 10 Güncelleme Sorunları Nasıl Çözülür
19/10/2017
Burak Dalyanda (81 Haber)
12 Yorum
Paylaş

Windows 10 Güncelleme Sorunları Nasıl Çözülür

Bildiğimiz gibi geçtiğimiz günlerde Windows 10’un üçüncü büyük özellik güncelleştirmesi olan Fall Creators Update yayınlandı. Yeni özellik güncelleştirmesi beraberinde bazı sorunları da getirdi. Peki Windows 10 işletim sisteminde Windows Update güncelleme sorunları nasıl çözülür?

Microsoft, yeni işletim sistemi Windows 10’da daha önceki işletim sistemlerinden farklı bir güncelleme politikası sunuyor. Windows 10 hiç duraksamadan geliştiriliyor ve yılda iki büyük özellik güncellemesi, bu güncellemelerin dışında da sürekli hata giderme, performans iyileştirmesi güncellemeleri alıyor. Bu güncellemeler daha önceki işletim sistemlerinden ve Windows Phone’dan farklı olarak tüm dünyada aynı anda yayınlanıyor. Bu tip bir güncellemenin bazı dezavantajları mevcut. Aynı anda milyarlarca bilgisayar indirme yaptığı için bazen güncelleme sunucularında yavaşlamalar, kilitlenmeler, bağlantı kopmaları meydana geliyor. Ülkemizin internet bağlantısını göz önüne alırsak, milyonlarca vatandaşımızın bilgisayarlarına bu güncellemeleri indirmeye çalışması, zaten alt yapıca sıkıntılarla boğuşan internet bağlantımızda kopmalara sebep oluyor. Bu kopmalar eksik, hatalı ya da bozuk dosyaların inmesine, bu da güncellemelerin hatalı yüklenmesine ya da hiç yüklenememesine sebep oluyor.

Güncellemeler esnasında, güncelleme dosyalarının yüklemeye hazırlanamaması ya da yüklenirken yarıda kesilme ve başarısız olması gibi durumlarda ne kadar yeniden denerseniz deneyin hatalardan kurtulamıyorsanız siz değerli takipçilerimize sunabileceğimiz iki adet düzeltme yöntemi mevcut.

Windows 10 Güncelleme Sorunları Nasıl Çözülür?

1.Windows Update Sorun Giderici

Windows 10 bir çok sorun gidericiye sahip. Ayarlar -> Güncelleştirme ve Güvenlik -> Sorun Gider yolunu takip edip, sorun giderici listesinden Windows Update sorun gidericisini seçip çalıştırın. Sorun giderici uygulaması bir müddet sisteminiz hakkında bilgiler toplayıp, analizler yapacaktır.

Windows 10 Update sistemi, alt tabanda çalışan bir kaç Windows sevisi sayesinde çalışmaktadır. Bu servislerden birisinin çalışmaması ya da hataya düşmesi güncelleştirme sistemini sekteye uğratacak ve çoğu zaman güncellemenin indirilememesi, indirilen güncellemenin hazırlanamamasına sebep olacaktır. Windows Update sorun giderici, bu servisleri kontrol edecek, çalışmayan servisleri açacak yada servisleri yeniden başlatacaktır.

Sorun giderici servislerde bir hata bulamaz ve sisteminize indirilmiş, bekletilen bir güncelleme varsa, bu güncellemenin dosyalarının silinmesini e yeniden indirilmesini tavsiye edecektir. Bizim de tavsiyemiz, sorun giderici böyle bir tavsiye sunarsa kabul edip güncelleme dosyalarının kaldırılıp yeniden indirilmesini sağlamanız. Eğer bekleyen güncelleme yoksa ve servisler çalışır durumda ise sorun olmadığı konusunda sizi uyaracaktır.

Yukarıda sunulan ilk çözüm çok büyük bir oranda Windows 10 güncelleme sorunlarını çözecektir. wptr.info ekibi olarak sizlere tavsiyemiz; güncellemelerin yayınlandığı ilk günlerden sonra indirilip yüklenmesidir. İlk günler, yazının başlangıcında anlattığımız sebeplerden dolayı sorunlara sebep olabilir.

2. Disk Temizleme

Şimdi bahsedeceğimiz Windows Update sorun çözme yöntemi ise, aslında 1. yöntemde bahsettiğimiz sorun giderici yönteminde zaten kullanılıyor. Ancak bazı durumlarda sorun giderici sorunun olmadığını söylüyor olsa da indirilen dosyaları silip yeniden indirmek güncellemelerinizi sorunsuz yapmanızda yardımcı olacaktır. Windows işletim sisteminde çok uzun süredir bulunan Disk Temizleme uygulaması, sisteminizde yer kaplayan bazı gereksiz sistem tarafından kullanılan dosyaları silmenize olanak sağlamakta. Sürücü paketleri (driver), uygulama ve klasörlerin boyut verileri, fotoğraf içeren klasörlerin daha hızlı açılmasını sağlayan fotoğrafların küçültülmüş versiyonları vb. dosyaları kaldırabilirsiniz.

windows-10-update-repair-disc-clear

Disk Temizleme uygulamasına ulaşmak için Başlangıç simgesinin yanındaki arama çubuğuna “Disk Temizleme” yazarak aratın. Çıkan sonuçlardan Disk Temizleme’ye sağ tıklayıp “Yönetici olarak çalıştır” seçeneğine basın. Yönetici olarak çalıştırmak, Disk Temizleme uygulamasının Windows Update dosyalarını taramasına olanak sağlayacaktır. Disk Temizleme uygulaması açıldığında sisteminiz hangi sürücüde yüklü ise (genelde C sürücüsü) o sürücüyü seçip Tamam tuşuna basın ve uygulamanın dosyaları kontrol etmesini bekleyin. Kontrol bitince çıkan listeden Windows güncelleme ya da önceki Windows sistemleri ile ilgili kutucukları işaretleyip temizle deyin. Uygulama, seçimlerinize göre dosyaları sistemden kaldıracaktır. Kaldırma işlemi bittikten sonra uygulama kendini kapatacaktır, sonrasında güncellemeleri tekrar denetleyip indirebilirsiniz.

Dikkat! Bu noktada önemli bir uyarı yapmakta fayda var; amacını veya gerekli olup olmadığını bilmediğiniz Windows Update dışındaki seçenekleri seçmenizi tavsiye etmiyoruz. Bu alandaki bazı seçenekler, Windows işletiminin performansını ciddi biçimde etkileyebilir.

Burak Dalyanda

Burak Dalyanda

Web sistemleri ile başladığı ve şimdilerde çeşitli sistemlerde ve dillerde devam ettiği yazılım geliştiriciliğine Windows Phone 8 ile devam ediyor.

Yorumlar

 1. dogan bozkurt
  dogan bozkurt Ekim 19, 18:41
  Sorunları giderdim indirdi ama aynısı oldu yine
  • Burak Dalyanda
   Burak Dalyanda Author Ekim 19, 20:24
   Bir hata kodu ya da bir hata iletisi mevcut mu?
  • dogan bozkurt
   dogan bozkurt Ekim 20, 11:28
   Pc ye disk temizleme ile eski güncelleme kalıntıları sildikten sora güncelledi TŞK ama telefonu guncelleyemedim Sıfırladım yeni uygulama çıktı guardıon diye Surum hala 15252
  • Fatih Tercan
   Fatih Tercan Ekim 20, 11:34
   Realase Preview seçeneğine geçtiniz mi?
  • dogan bozkurt
   dogan bozkurt Ekim 20, 13:12
   Güncelleme var indir gibi bişey çıkmadı ama Guncellenmiş surum 1709 diyor teli sıfırladım tek
 2. Soner Erkılınç
  Soner Erkılınç Ekim 19, 20:28
  Kusura bakmayın konu dışı ama bi sorum var benim lumia 950 xl fotoraf çekip kameradan cıkıp fotoraflar uygulamasına girince çektiğim fotoraf 2 tane oluyor orjinal foto 2 2,5 mb civarı ikinci foto ise 23 mb civarı bilgisi olan varmı?
  • Fatih Tercan
   Fatih Tercan Ekim 19, 20:38
   Jpeg+raw(dng) çekim yapıyorsunuz. Raw resmin ham halidir.photoshop gibi uygulamalar ile düzenlemenize olanak verir.
  • Fatih Tercan
   Fatih Tercan Ekim 19, 20:41
   Daha önceki yıllarda bununla alakalı bir haber yapmışız. Dng nedir gibi. http://www.windowsphoneturkiye.info/nasil-yapilir/adobe-lightroom-lumia-dng-renk-profili-destegi-kazandi/
  • Soner Erkılınç
   Soner Erkılınç Ekim 19, 22:56
   Eyvallah çok teşekkür ederim. :)
 3. Mehmet Kaçmaz
  Mehmet Kaçmaz Ekim 21, 13:41
  arkadaşlar öncelikle selamlar. konuyla alakası biliyorum ama ciddi bir sorunum var. benim telefon lumia 625 ve windows mobile adını hatırlayamadığım bir deneme sürümü mevcut. neyse ben bu telefonumu evde bırakmıştım ve kardeşim annemin kartını takmış galiba bide çok kurcalamış ve telefon açıldğında siyah bir ekrnada şunu yazıyor. error unableto find a bootable option. press any key to shut down. bu yazıyor ekranda ve yaptıysam düzeltemedim. lumia recovery denedim hata veriyor sürekli. yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkür ederim.
  • Doğan Can Yılmaz
   Doğan Can Yılmaz Ekim 21, 15:09
   Benim yani telefon teknikerlerin kullandığı özel program-cihaz ile yapılıyor kredi satın alarak. Ancak bahsettiğiniz sorunun tek bir çözümü vardır ve bu çözüm her zaman olumlu sonuç vermediği gibi masrafı da kendini aşıyor. Kısacası yeni bir telefon alma vakti gelmiş. Geçmiş olsun. :( Giriş-orta seviye WP cihazlarında bu sorun daha çok meydana çıkıyor.
  • Mehmet Kaçmaz
   Mehmet Kaçmaz Ekim 21, 15:15
   Ben aslında Htc 10 kullanıyorum bu telefonu yedek bir kartı takmak için kullanacaktım ama işte böyle çöktü cihaz. Yaklaşık bir yıldır Htc 10 kullanıyorum Windowsu çok özledim ama Microsoft çok üzdü beni bizleri o yüzden Windowsa dönmeye çok korkuyorum

Write comment

Only registered users can comment.