Lumia’ya Elveda, Surface Phone ve Microsoft
06/10/2016
Burak Dalyanda (81 Haber)
7 Yorum
Paylaş

Lumia’ya Elveda, Surface Phone ve Microsoft

Geçtiğimiz Ocak ayında bir kaç makale ve haberle siz takipçilerimize anlattığımız, yorumladığımız Microsoft’un mobil departmanındaki büyük değişim geldi çattı ve gerçekleşmeye başladı. Microsoft, Lumia için büyük bir ameliyat gerçekleştiriyor. Bu değişimi yeniden bir makale kaleme alarak hatırlatmak ve gün yüzüne çıkan yeni bilgileri paylaşmak istedik.

Makalemize başlamadan önce, okumayanlar ve unutanlar için bu makalenin de bel kemiğini oluşturan daha önceki yazılarımızdan ikisinin linkini paylaşmak istiyorum;

Paylaştığım iki yazıyı da okuduğunuzu var sayarak makaleme başlıyorum.

 

Benim gibi bir çoklarınız bu buhran (!) dolu Windows Phone yolculuğuna Windows Phone 8 ile başladı. Geçirdiğimiz yaklaşık 4 yıllık zorlu yolculuğumuz Windows Phone 8.1 – 8.2 ve nihai olarak ta Windows 10 ile buralara kadar geldi. Çok ta uzak olmayan bir geçmişte Nokia cihazlar bölümünün Microsoft tarafından satın alınması wptr.info ekibi ve takipçilerimizi çokça sevindirmişti. O zamanlarda da ekibimizce dile getirilen Nokia ve Lumia’nın ölümü, bazı kesimler ve takipçilerimizce uçuk ve saçma bir fikir olarak görülmüştü. Sanırım haklı çıktık. 🙂

 

Lumia markası bu yazımızda da belirttiğimiz gibi kullanan veya kullanmayan tüm insanlara “tarihin tozlu sayfalarına karışan” Nokia’yı hatırlatıyor. Nokia; bir zamanların en büyük telefon üreticisi olmasına rağmen, değişen dengeleri gerektiği gibi yorumlayamadığı için büyük zararlara uğramış ve neredeyse batma noktasındayken de Microsoft tarafından satın alınmıştı. Bazılarınızın Microsoft’un bu dengeyi ne kadar yorumladığı konusunu irdelemeye başladığını hisseder gibiyim. Belki haklısınız.

 

Lumia

Nokia Lumia 930_Ultra HD

Microsoft, bir çoklarınıza göre anlaşılması güç bir dünya devi. Ancak bu benim için pekte böyle sayılmaz. Kıdemli editörümüz, taze baba Fatih Tercan ile yaptığımız bu önemli söyleşide anlatmaya ve açıklamaya çalıştığım bir çok şeyin şimdilerde Microsoft tarafından resmen açıklandığını veya açıklanmasa bile gidişatın bu yönde fazlasıyla hızlandığını görüyoruz. Biraz önce de söylediğim gibi Lumia markası dolaylı olarak değil direk olarak Nokia’yı hatırlatıyor ve bu da son zamanlarda Microsoft tarafından açıklanan Lumia satış rakamlarının neden bu kadar kötü ve sürekli düşüşte olduğunun baş sebebi. Bunu biz dillendirmeden çok daha öncesinde Microsoft, analistlerin sunduğu raporlarda çıkış yolunu düşünüyordu. Hatta biraz daha teori sunacak olursam, durumun buralara geleceği henüz Nokia satın alması ortada yokken dahi çıkış yolları ilgililerin önlerinde çıkacak kararları bekliyordu. Yani bazı teknoloji sitelerinin kaos çığırtkanlıkları (özellikle de Türkiye’deki bazı teknoloji siteleri) yersiz. Bu rakamlar, istatistikler Microsoft için asla bir sürpriz ya da karmaşa olmadı. Microsoft, Nokia satın alması sonrasında Nokia’nın çıkardığının yarısı kadar bile telefon modeli çıkarmadı ve bunların satışı için fazla da bir reklam kampanyası düzenlemedi.

 

Son olarak, Lumia kullanıcılarının yakından bildiği ve var sayılan olarak yüklü gelen, Lumia ve Nokia hakkında son haberlerin, cihaz için ip uçları ve tekliflerin sunulduğu Nokia Care uygulaması. Bilindiği gibi Nokia Cihazlar ve Servisler bölümünün Microsoft tarafından satın alınmasından sonra Nokia Care uygulamasının adı Lumia Yardım + İpuçları olarak değiştirilmiş, Windows 10 ile birlikte de Lumia Highlights olmuştu. Geçtiğimiz günlerde Microsoft, uygulamada bir bildiri yayınlayarak uygulamaya son verdiğini açıkladı.

Bugünden itibaren, bu uygulamada artık yeni makaleler görmeyeceksiniz. Ama bu bir veda değil çünkü iletişim halinde kalmanın başka yolları var. Bizi Facebook, Twitter ve Instagram’da bulabilirsiniz. Gelecekte Microsoft Lumia’ya dair en güncel bilgileri, ipuçlarını ve teklifleri almak adına haber bültenlerimize üye olmayı unutmayın.

Surface

Surface-Phone-Windows-10-concept-1

Daha önceki bir makalemizde de belirttiğim gibi, Surface, Microsoft’un tablet cihazlarının markası. Bir çok kullanıcı tarafından bu tabletler olumlu karşılanmış ve Microsoft’un en sevilen ürünleri arasında hatırı sayılır bir yer edinmeyi başarmıştı. Windows Phone kullanıcıları, bu Surface tabletlerin çizgilerini taşıyan ve göz dolduran telefonların hayalini kurmaya başlamıştı. Bu konuda bir çok dev teknoloji sitesinin dedikoduları körükleyen haberleri, sızıntıları olmuş, bir çok grafik tasarımcı da konsept tasarımlar yayınlamıştı. Geçtiğimiz Ocak ayında yayınladığım bir haberde de belirttiğim gibi, Microsoft www.surfacephone.com internet adresini tescilledi, bu adres şimdilik Surface tablet sayfasına yönlendiriyor olsa da, bu beklenen Surface Phone için büyük bir işaret. Lumia 950, Lumia 950 XL ve Lumia 650 lansmanından sonra resmen yapılan açıklama, artık Microsoft’un Lumia cihaz üretmeyeceği, ellerindeki Lumia stoklarını eritecekleri idi. Tabi bazı teknoloji siteleri bu açıklamayı yine yanlış (!) yorumladı ve Microsoft’un mobil sektörden çekileceği gibi büyük bir anlam karmaşası ortaya çıkardı. Oysaki şimdilerde Microsoft’un Lumia markasını öldürmesinin tamamen sembolik olduğunu biliyoruz.

 

Microsoft tarafından sıkça dile getirilen bir husus, OEM ortaklarının cihaz üretimini sağlamak. HTC konusundan alışık olduğumuz bir sorun var; Microsoft kendi platformunda kendi cihazını ürettiği müddetçe HTC hep pasif kalmış, bu rahatsızlığını da bir kaç kez dile getirmişti. Şimdilerde kulislerde sıkça dile getirilen konu şu, Microsoft cihazlar bölümü son kullanıcı yerine şirket ve iş amaçlı cihazlar üretecek. Peki bu ne kadar doğru? Aslında oldukça doğru. Microsoft, Satya Nadella ile birlikte resmen hedef kitlesini iş dünyası olarak belirledi. Windows 10 ile gelen yeni özelliklerin büyük bir çoğunluğu bunu amaçlıyor. Bir çok yeni güvenlik katmanı, Windows Hello vs. bu amacın birer temsilcileridir. Mobil alanda da Continuum, aslen son kullanıcı için değil iş dünyasını amaçlayarak üretilmiştir. Yani Microsoft gerçekten de mobil alanda yeni cihazlarla iş dünyasını hedefliyor, son kullanıcıyı ise OEM ortaklarına bırakıyor olabilir. Bir diğer kanıt için Türkiye’den bir bilgi vereyim. Editörümüz Halil Şahin tarafından Microsoft Türkiye Windows Yazılım Geliştirme Yöneticisi İbrahim Kıvanç ile yapılan söyleşide İbrahim Kıvanç; “Görünen o ki mobil alanda Microsoft yeni bir yapılanmanın içerisine giriyor. Kamuoyuna Surface Phone diye yansıtıldı” diyerek Microsoft’un gerçekten de yeni bir yapılanma içerisinde olduğunu doğruladı. Elbette ki, yeni bir cihaz segmenti mi olacak (ki bu resmen açıklanmamış olsa da kesinlikle yepyeni bir cihaz ile karşılaşacağımız kesin), olacaksa bu Surface Phone adına mı sahip olacak bilinmez.

 

Surface; daha önce de yazdığım gibi Microsoft’un üretmiş olduğu en can alıcı cihazı. Tabi HoloLens şu aralar teknoloji kulislerini fazlasıyla meşgul ediyor. Ancak Surface, bir tabletin sadece “telefonun geniş ekranlısı” olmadığını, taşınabilir bilgisayarın da gerçekten de taşınabileceğini tüm dünyaya ve diğer tablet üreticilerine  kanıtlamış bir marka. Elit tasarımını ve işlevlerini incelediğimizde, Surface’de iş dünyasını açıkça hedefleyen bir marka. Hal bu iken, iş dünyasını gözüne kestiren Microsoft Mobile da hazır ve görkemli bir markayı yani cihazlarında kullanacaktır.

 

Peki ya Windows 10 Mobile?

windows-10-mobile

Windows 10 Mobile’a bir şey olduğu yok. İçiniz rahat olsun. Microsoft’un Windows Mobile’ı öldürmek gibi hiç bir planı bulunmuyor. Microsoft, mobil platformu öldüremez! Windows 10 ile iyice imkansızlaştı. Windows Phone 7 – 8 – 8.1 zamanları kullanıcıları önemsemez iptal ederlerdi. Ama artık tek çekirdek (OneCore) gibi şirketi ciddi etkileyen bir projeyi iptal edemezler. Zaten çağımız evrenselleşmeyi gerektirirken ve Microsoft Windows 10 ile bunu çok ciddi bir boyuta taşımış ve başarmışken Windows 10 Mobile ile ilgili endişelenmek yersiz.

 

Biz Mi?

wptr.info ekibi, Microsoft iflas edene kadar sizlerle! 🙂 Tabi sizler destek verdiğiniz sürece. Yaklaşık 5 senelik serüvenimizde sizlerden aldığımız destek ve bize olan güveniniz bizleri gerçekten mutlu ediyor. Windows 10 ile birlikte gelişen ve değişen hedef alanımız “Windows Phone” gibi biz de büyük bir değişim ve gelişime doğru hızlı bir şekilde ilerliyoruz. Tıpkı resmi uygulamamız wptr.info gibi Windows Phone Türkiye web sitemiz de çok yakında 3.0 versiyonu ile karşınızda olacak. Artık biz de evrenselleşiyoruz.! Yakında görüşmek dileğiyle…

Burak Dalyanda

Burak Dalyanda

Web sistemleri ile başladığı ve şimdilerde çeşitli sistemlerde ve dillerde devam ettiği yazılım geliştiriciliğine Windows Phone 8 ile devam ediyor.

Yorumlar

 1. burakhan aslan
  burakhan aslan Ekim 06, 02:23
  Haydi hayırlısı... Bakalım surfaceler nasıl olacak...
 2. Mert SANRI
  Mert SANRI Ekim 06, 07:02
  Yazı gayet net, anlaşılır olmuş, iyi hazırlanmış..elinize sağlık. Yeni marka, yeni beklenti yeni heyecan demektir.. Bekleyelim bakalım biz de.
 3. Yasin Sür
  Yasin Sür Ekim 06, 09:22
  Hayırlısı be gülümm.. Çok az bi kitleye sahip ve reklam işine artık bir çözüm bulmazsa bu modelde aynı olur, surface phone ilk çıktığında zangır zangır değilde kenardan kenardan, kendi satıcılarına netten zor şekilde bulunupta satmaya çalışırsa, çok eminim 2018 de windows kullanımı yarıyarıya düşer ve o iş biter
  • Tuğberk Ağca
   Tuğberk Ağca Ekim 06, 20:35
   Zamanında Nokia Lumia 920 zamanlarında yani 300 milyon Windows Phone 8 kullanıcısını zorlamışlardı ki %10'u falan oluyor marketin bu. Şu an iPhone'un %13 olduğunu düşünürsen o zamanlarda %26 falandı reklam yapmak isteseler yaparlar anlayacağın. Lumia 950 bizim gibi Windows 10'u yakından takip etmek isteyen ve gerçek cihazı beklemeyecek insanlar için yapılmıştı reklama da gerek duyulmadı çünkü biz biliyorduk zaten.
 4. Burak ELBİR
  Burak ELBİR Ekim 06, 13:07
  Surface i merakla bekliyorum hazır samsung un patlamalardan gûveni sarsılmışken piyasaya 2017 içinde girseler çok daha iyi olacaktır lakin reklamı ve artık vatan mediamark gibi mağazalarda surfacelerin satışının yapılmasını bekliyoruz benim anlamadığım neden tabletlerin reklamı yapılmıyor çok saçma değilmi sizcede bu durum
 5. Tuğberk Ağca
  Tuğberk Ağca Ekim 06, 20:33
  Ya Turkiye'ye gelmeyecek ama sıkıntı büyük. 10.000 liraya Surface Book satılıyor, Surface Pro 4 alabildim 4000 liraya ikinci el neyse ki de böyle olmaz bu iş.
  • Burak ELBİR
   Burak ELBİR Ekim 07, 11:00
   Doğru diyorsunda insanların elmaya verdikleri fiyata acıyorum donanım olarak nerdeyse hiç gelişme yapmayan firmaya her sene bizi ayakta gibsin diye sırada bekliyorlar devlet sırf bunlar biraz yola gelir diye taksiti kaldırdı bizim millet gene alıyor hiç mi içiniz acımıyor o paraları verirken böyle bir topluluk varken reklamla istese mikisoft çokta rahat bir şekilde kendine kullanıcı kazandırabilir ama nedense girmek istemiyorlar pazara

Write comment

Only registered users can comment.