Andromeda OS Nedir?
21/09/2017
Halil Şahin (772 Haber)
20 Yorum
Paylaş

Andromeda OS Nedir?

Microsoft, Windows10’u tamamen modüler bir platform haline getiren  Andromeda OS adlı projeyle “Windows” vizyonunun sonraki adımlarını atıyor.

Andromeda OS; Windows, 30 yılı aşkın bir süredir teknolojinin öncü firmalarının kullandıkları, başlıca işletim sistemi olmayı başarmıştır. Bunun bir sonucu olarak, Windows’un kendisi, bazı aygıtların gelişimine çok da ayak uydurabilen bir sistem değildir. Her zaman yeni aygıt türlerinin tanıtıldığı bir endüstride, Windows’un kendisi, bu yeni aygıtlara (örneğin bir tanesi akıllı göstergeler) kolayca adapte olabilmek için çok eski ve ağır bir işletim sistemi.  Microsoft  da bu sorunun  gayet tabi farkında ve dahili olarak bu sorunu çözmek için bir şeyler üzerinde çalışmaktadır.

Andromeda OS ve Gerçek Amacı

Son birkaç aydır  “Andromeda OS” olarak anılacak bir şey hakkında birçok kaynağın ağzından konuşuyoruz. Bu kaynaklara göre, Andromeda OS, Windows’un gelecekteki omurgasını oluşturuyor ve Windows 10’u evrensel bir işletim sistemi haline getirmek için atılmış anıtsal bir adım olacak. Kısacası, Andromeda OS, Windows için, çapraz platformda (cross platform), herhangi bir aygıt türünde veya mimaride çalışan, ihtiyaç duyulduğunda aygıt özellikleri ve deneyimleri kazandırılabilen modüler uzantılarla geliştirilebilen ortak bir işletim sistemidir.

andromeda os

andromeda os

Microsoft’un şimdiki hedefi, Windows 10’u esnekmek ve  var olan ürün varyantlarına dayalı olmaksızın neredeyse her cihaza yüklenmesini sağlamaktır. Bunun bir sonucu olarak, Windows kendisi aygıta göre daha küçülebilir, işletim sisteminin kendisi daha hızlı hâle getirilebilir ve aygıtlar, aslında ihtiyaç duymadıkları bileşenler ve özellikler tarafından engellenmez; daha küçük veya daha az yetenekli cihazlardaki genel performansı hızlandırır.

Şu an olduğu gibi, OneCore ve Evrensel Windows Platformu, Windows’un tek gerçek evrensel öğeleridir. Diğer her şey, birçok Windows türevine özgüdür. Örneğin, Win32 programları masaüstünde Windows’a özeldir ve Windows Mobile’da bulunmazlar. Andromeda OS ile Microsoft, bu belirli ürün çeşitlerini kaldırmak ve işletim sistemlerini  bileşenleştirerek Windows 10’u tamamen modüler bir platform haline getirmek istiyor.

Bu tam modülerlik sonucunda Xbox’daki Windows 10 Mobile veya Windows 10 gibi ayrı Windows 10 ürün çeşitleri gereksiz hale gelir. Andromeda OS, Windows 10’un kendi varyantı olmaksızın belirli bir aygıt için yapılandırılmasını ve oluşturulmasını sağlar. Microsoft’a ve donanım üreticilerine farklı özellik ve işlevlerle Windows 10 sürümlerini hızlı ve verimli bir şekilde oluşturma esnekliği sağlıyor.

Kaynak: WPC

İlgili Makaleler: Şimdiki Windows 10 Mobile ve Gelecekteki Windows Telefonlar İçin Ne Olacak?

Halil Şahin

Halil Şahin

Sizlere yardımcı olabilmek için buradayım...

Yorumlar

 1. TC Murat Güngör
  TC Murat Güngör Eylül 22, 14:14
  Bahsettiğim şeyde buydu. Ama umarım bunuda suanki durum gibi eline yüzüne bulaştırmazlar. W10 mobile kullanıcıları çok öfkeli. Ve bu öfke ve ön yargıyı yıkmak hakikaten zor olacak. Gelişmek bi yana elindekini kaybeden bir sistem haline geldi. İnsanları bir denek gibi kullanıp sonrada rafa kaldırdılar. Kullanıcılar kullanıldıkları için sisteme ve yönetime kin güdmeleri bence çok normal. Umarım sistem son bulmaz.....
  • Fatih Tercan
   Fatih Tercan Eylül 22, 14:43
   1000 $ bandında telefonların çıkması Microsoft'un elini rahatlattı bence. Şu anda s821 li Mi 5s kullanıyorum benim 640xl den bir fark yok hız olarak. microsoft biraz daha çaba göster artık :D
 2. ufuk ışık
  ufuk ışık Eylül 24, 16:14
  Microsoft'a kesinlikle hiç güvenmiyorum hem gidip Microsoft ürünü alacağıma 1000 dolarlar civarında gider apple iphone alırım haksızmıyım sizce?
  • Fatih Tercan
   Fatih Tercan Eylül 24, 22:03
   Bence bu videoyu izleyin.6000₺ ye telefona yatırmak? https://youtu.be/PV8_Iucry9Q
 3. ufuk ışık
  ufuk ışık Eylül 24, 22:43
  Abim videoyu izledim çok haklısın peki hangi telefonu alayım,hangisi daha foksiyoneldir?
  • Fatih Tercan
   Fatih Tercan Eylül 25, 08:05
   Şimdi gidin Microsoft alın diyemem. Yeni cihazınız Wm10 olmayacaksa Xiaomi Mi5s yada Mi6 önerebilirim. Mi5s incelemesi yapmıştım.incelemeye Buradan bakabilirsiniz. https://blog.miuiturkiye.net/xiaomi-mi-5s-inceleme/
  • Merih
   Merih Eylül 26, 14:50
   Yeni çıkacak Mi5x'e de bir göz atabilirsin.
  • Fatih Tercan
   Fatih Tercan Eylül 26, 19:16
   Mi 5x şu an için tr desteği yok. O yüzden tr ye gelişi uzayabilir. Daha doğrusu global rom çıkmadı 5x için. Bootloader kilidi de açılması çok sorunlu. Custom miui pro,eu,epic romları yüklemek de sıkıntı.
 4. arif
  arif Eylül 25, 17:18
  HP Elite x3 satışını 1 kasımda durduruyormuş. Alacak telefonda kalmadı. Ekim 2018 de de destek bitecek. Windows Mobile ölüm tarihidir.
  • Fatih Tercan
   Fatih Tercan Eylül 25, 20:15
   Haber yalanlandı 2019 a kadar devam edecek
  • Merih
   Merih Eylül 26, 14:50
   Elite x3'ü Android işletim sistemli satacaklar.
 5. Merih
  Merih Eylül 26, 14:51
  Bill Gates de Android'e geçmiş: https://shiftdelete.net/bill-gates-android-akilli-telefon-kullaniyor
 6. Merih
  Merih Eylül 27, 16:02
  Sitenizde hiç yorum yapılmamış yeni habere yorum yapılamıyor, dışarı atıyor.
  • Fatih Tercan
   Fatih Tercan Eylül 27, 16:08
   Cache eklentisi sorunu galiba bir göz atayım
  • Fatih Tercan
   Fatih Tercan Eylül 27, 16:15
   Bir test eder misiniz tekrar?
  • Merih
   Merih Eylül 27, 18:57
   Son eklenen haber için sorun devam ediyor. Chrome, Safari, Vivaldi hepsinde aynı.
  • Merih
   Merih Eylül 28, 09:41
   Yeni yazılara yorum yapmamı engellediniz galiba Fatih Bey :)
  • Fatih Tercan
   Fatih Tercan Eylül 28, 09:48
   Hayır :D Ben test ettim az önce yapabiliyorum :D
  • Merih
   Merih Eylül 28, 16:18
   Ne yaptıysanız düzeldi :)
  • Fatih Tercan
   Fatih Tercan Eylül 28, 16:23
   Cache eklentisini iptal ettim :D

Write comment

Only registered users can comment.