ARM TEMELLİ WİNDOWS 10
20/10/2017
burakalperen26 (31 Haber)
4 Yorum
Paylaş

ARM TEMELLİ WİNDOWS 10

Microsoft Windows 10 ‘ u mobil bir işlemci de çalıştırmakta oldukça kararlı. Şirket mobil bir işlemci olan ARM üzerinde çalışan Windows 10 ‘ u yayınlama noktasında artık sona yaklaşmış görünüyor.

Uzun zamandır Microsoft’un ARM işlemciler üzerinde çalışacak bir Windows 10 yaratma sürecinde olduğunu biliyoruz. Geçtiğimiz aylarda Snapdragon 820 üzerinde çalışan tam bir Windows 10’un videosu paylaşılmıştı. Açıkçası kendi telefonumda Snapdragon 810 olduğu için bir kıyaslama yaptım ve ısınma problemi ve boyut haricinde neredeyse denk işlemciler. Microsoft belki de telefonlar için bu hamleyi denemiş fakat başarısız olmuş olabilir. Kim bilir Surface Phone gelecekse eğer böyle gelecektir.

Microsoft ‘un bu hamleyi yapmasının temel sebeplerinden biri şirketin Intel’in piyasa da tekel oluşundan pek hoşnut olmaması ve onun karşısına bir rakip çıkarmak istemesi. Microsoft bunu daha önce Windows RT ile denemiş fakat işletim sisteminin tam hazır olmaması nedeniyle Intel’e karşı bir varlık gösteremeyip başarısız olmuştu. 2016 yılından itibaren Microsoft , Qualcomm ile arasındaki bağları kuvvetlendirecek yönde adımlar atmaya başladı ve sonunda iki teknoloji devi mobil işlemci üzerinde Windows 10’u çalıştırma konusunda güçlerini birleştirdi. Uzun süren deneme yanılma ve optimizasyondan sonra sonunda Snapdragon işlemcilerde Windows 10 ‘u düzgün bir şekilde çalıştırmayı başardılar.

Windows 10 ARM Mobil İşlemci Üzerinde PC Benzeri Bir Deneyim Sunacak

Microsoft’un Windows grup yöneticisi yakın zamanda ARM işlemciler üzerinde çalışacak Windows 10’un Windows 10’u mobilleştirme anlamında çok faydalı olacağını söyledi. Qualcomm Microsoft’u desteklercesine 5G’nin yanında Windows 10 ARM’nin kendileri için en heyecan verici girişim olduğunu vurguladı.

Bu yazı da Windows 10 ARM hakkında neredeyse her şeyi öğreneceksiniz.

İnanılmaz Pil Ömrü

Qualcomm yöneticisi Windows 10 ARM cihazların inanılmaz bir pil ömrü sunacağını belirtti. Snapdragon 835 işlemci ile çalışan bir Windows 10’un Intel’in aksine çok daha az pil tükettiğini iddia ediyor. Öyle ki Snapdragon 835 üzerinde çalışan bir Windows 10 Netflix’i 4G bağlantı üzerinden kullanırken 29 saat kullanım sağlayacak. Çok ağır bir kullanımda 4G desteği olmayan Intel ile güçlendirilmiş bilgisayarlar 10-15 saat arası bir kullanım sunarken Snapdragon 835 18 saat kullanım süresi sunabilmekte.

Qualcomm Windows 10 ön yüklemesi yapılırken işlemcinin güç tüketimini optimize ederek çok daha fazla pil tasarrufu elde ettiklerini açıkladı. Ayrıca anakartın boyutu çok çok daha küçük olduğu için üreticiler çok daha büyük pil kullanabilecekler.

Windows 10 ARM Daha Fazla İşlemci Tarafından Desteklenecek

Şu an itibariyle Windows 10 ARM yalnızca Snapdragon 835 i destekliyor. Fakat bunun üstünde çalışmalar sürmekte ve ilerleyen zamanlarda çok daha iyi performans , artan hafıza belleği ve gelişmiş  grafik desteğine sahip işlemciler şu an test edilmekte.

Daha Fazla Üretici Kulübe Katılacak

HTC’den gelecek Windows 10 ARM cihaz nasıl olurdu ? Qualcomm gemiye yeni üreticileri dahil etmeyi planlıyor. Dell, Hp , Lenovo , Asus gibi üreticiler Windows 10 ürünler satışa çıkarırken HTC gibi telefon üreticileri bilgisayar pazarının dışında kaldılar.

Bu Windows 10 ARM ile değişebilir. Qualcomm ve Microsoft Snapdragon ile güçlendirilmiş bilgisayar üretebilmek için bütün üreticilerle ortak olmak istiyorlar. Bu yalnızca Windows 10 ARM için bir fayda sağlamacayak aynı zamanda tek çekirdek Windows için de faydalı olacak. Microsoft bu sayede Windows 10 tabanlı mobil cihazları üretmek için üretici ortaklara sahip olmuş olacak.

HP , Lenovo ve Asus’un Windows 10 ARM Cihazları Yolda

Qualcomm bir kez daha HP,Lenovo ve Asus’un Snapdragon ile güçlendirilmiş bir Windows 10 cihaz üzerinde çalıştıklarını doğruladı. Cihazların bu yılın sonlarında ya da bir sonraki yılın ilk aylarında tanıtılması bekleniyor.

Öte yandan Fransa temelli Orange ve Transatel Windows 10 ARM cihazlara e-sim adapte edebilmek için yonga yapımcısıyla beraber çalışıyor. Microsoft , daima bağlı PC’lerdeki gömülü simin cihazın etkinleştirilmesini kolaylaştıracağını söylüyor. Fakat bunun için operatörlerin ağlarında değişikliğe gitmesi gerektiğini belirtti.

Kötü Haber Windows 10 ARM ile Piyasaya Çıkacak Cihazlar Ucuz Olmayacak

Snapdragon işlemci ile güçlendirilmelerine rağmen Windows 10 ARM cihazlar başlangıçta pek de ucuz satılmayacaklar. Avrupa için 1000 Euro Çin içinde 5000 Yuan kadar yüksek bir fiyattan satışa çıkmaları bekleniyor.

Snapdragon’lu bilgisayarlar Intel işlemcili bilgisayarlarla aynı fiyat aralığında satılacaklar. Snapdragon ile güçlendirilmiş cihazlar daha iyi pil ömrü , 4G ve daha fazlası nedeniyle Intel ile güçlendirilmiş cihazlardan daha güçlü olacaklar.

 

burakalperen26

burakalperen26

Yorum Yap

Giriş Yaptınız : burakalperen26 | Çıkış Yap

4 Yorum yapıldı : "ARM TEMELLİ WİNDOWS 10"

Uyarma Seçenekleri
burakalperen26
Sırala::   Yeni | Eski | En çok oy alan
wpDiscuz