Editörün Gündem Değerlendirmesi
31/01/2017
Fatih Tercan (1140 Haber)
29 Yorum
Paylaş

Editörün Gündem Değerlendirmesi

WpTR.info editörleri olarak düşüncelerimizi ” Editörün Gündem Değerlendirmesi ” yazısıyla sizlerle paylaşmak istedik.

Azalan Windows gündemi ve uygulamaların genelde hata düzeltmeleri içermesi nedeniyle tek bir başlık altında toplamaya karar verdik.

Sizden ricamız uygulamaları haber içerisinden tıklayarak güncellemeniz yönünde olacak. Microsoft haber içinden yapılan indirmelerde küçük de olsa bir reklam ödemesi yapıyor.

Microsoft politikaları sonucunda takipçi kitlemizde %60 oranında bir azalma oldu. Bunun neticesinde google adsense reklamlarından gelen gelirlerimiz de düştü.

Bunu tolare edebilmek için daha düşük kapsamlı server seçmek zorunda kaldık. Sitede bazen yavaşlamalar olabilir. Bunu anlayışla karşılayacağınızı umut ediyoruz.

Türkiye’de Windows Mobile haber sitesi hayatımıza başladığımızda yanımızda bizi motive eden windows phone haber sitesi vardı. Onlarda bu ekonomik yükü kaldıramayarak yayın hayatlarına son veriyorlar.

Bu durum bizim için üzücü bir ve düşündürücü. Site yöneticisi olarak bende çok zaman bunu düşündüm ama gönlüm el vermedi. Özkan’a ve ekibine windows mobile dünyasında windows mobile yolculuğunda bize yol arkadaşlığı yaptığı için teşekkür ediyoruz.

Microsoft Türkiye’nin hiç bir varlık göstermediği destek vermediği bir ortamda bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Küçük bir bilgi vereyim sizlere .

wptr.info+ uygulamamızı 5 yılda 120 takipçimiz satın almış. Uygulama ilk yayınlandığında 1.99TL fiyata sahipti şu anda ise kur yüzünden 3TL olmuş. Bizim buradan gelirimiz 285TL olmuş görünüyor.

Ama Microsoft’un bize ödeme yapması için gerekli satış değeri 750TL. Destek olmadıkları gibi köstek de olmasalar ne güzel olurdu.

Bu işi hobi olarak gönüllük prensibi ile yapıyoruz ve herhangi bir gelirimiz yok.Bu yüzden çoğu editör arkadaşım isteksizlik ve bıkmışlık içindeler.

Umarız önümüzdeki aylarda Microsoft bir silkinme yaşar.

Bizler ekip olarak Microsoft “Windows Mobile artık desteklenmeyecektir. Proje bitmiştir.” diyene kadar burada olacağız.

31 Ocak 2017 tarihli Windows uygulama güncellemelerine bir göz atalım.

Deezer Music evrensel uygulaması güncelleme alarak 3.3.1.0 sürüm numarasına ulaştı. Herhangi bir güncelleme notu bulunmuyor.

Deezer Music
Deezer Music
Developer: Deezer SA
Price: Free

WhatsApp Beta yeni bir güncelleme alarak sürüm numarasını 2.17.34 ya taşıdı. Herhangi bir güncelleme notu bulunmuyor.

WhatsApp Beta
WhatsApp Beta
Developer: WhatsApp Inc.
Price: Free

AccuWeather uygulaması güncellenerek 10.0.323.0 sürüm numarasına ulaştı. Herhangi bir güncelleme notu bulunmuyor.

AccuWeather - Weather for Life
AccuWeather - Weather for Life
Developer: AccuWeather
Price: Free+

Office Mobile uygulamaları Fast Ring Insider kullanıcıları için güncellendi. Sürüm numarası 17.7823.10002.0 olarak değişti. Herhangi bir güncelleme notu bulunmuyor.

Word Mobile
Word Mobile
Developer: Microsoft Corporation
Price: Free
Excel Mobile
Excel Mobile
Developer: Microsoft Corporation
Price: Free
PowerPoint Mobile
PowerPoint Mobile
Developer: Microsoft Corporation
Price: Free
OneNote
OneNote
Developer: Microsoft Corporation
Price: Free

 

 

Etiketler Deezer, güncelleme
Fatih Tercan

Fatih Tercan

Teknolijiye aşık bir inşaat mühendisi. 2011 Yılında HTC Trophy - WP7,5 ile başladığı yolculuğuna HTC 8X ve Lumia 1320 ile devam etti. Şu anda Lumia 640XL/ Xiaomi Mi5s kullanıyor.Ayrıca @wpturkinfo isimli twitter hesabından sorumludur.

Yorumlar

 1. Oğuzhan Taştan
  Oğuzhan Taştan Ocak 31, 12:22
  Peki Linklere Tıklayıp Uygulamaları İndirmesek size yardım oluyormu yine
  • Fatih Tercan
   Fatih Tercan Author Ocak 31, 12:33
   İndirme işlemini sayıyor :)
 2. berkan
  berkan Ocak 31, 13:51
  Ben sizi çok seviyorum,bir çok uygulamayı sizinle keşfettim,bir sorun oldumu yardımcı oldunuz sizinle halletim. Büyük haberleri yıllardır ilk sizden öğrendim. Sizin yeriniz büyük bende.. Uygulamanıza parayla içerik eklesiniz, bizde satın alsak,ufak bir katkımız olsa, nebilyim reklamları dayayın bizde her gün o reklamlara tıklayalım. Bizde bir şey yapalım sizin için
  • Fatih Tercan
   Fatih Tercan Author Ocak 31, 14:41
   Teşekkür ederiz eksik olmayın :) wptr.info+ uygulamasını 120 takipçimiz satın aldı 285 TL gelir elde ettik. Uygulama ilk yayınlandığında 1.99₺ fiyata sahipti.Şimdi kur yüzünden 3₺ olmuş. Bizim Microsoft amcadan ödeme alabilmemiz için gerekli miktar kur yüzünden 750TL olmuş:) Bizde çözümü kaliteli serverladan vaz geçip 1/5 oranında maliyeti olan hosting hizmetine çevirdik. Durumu parayla içerik ekleme olayına pek çevirmek istemiyoruz o zaman olay ticaret yapma boyutuna doğru gidiyor.Ülkemiz insanı o olaylara hazır değil bence. Şu anda bir şekilde kurtarıyoruz kendimizi. Desteğiniz için çok teşekkür ederiz. Bizim bu aralar manevi desteğe ihtiyacımız var :D
 3. Mert SANRI
  Mert SANRI Ocak 31, 15:52
  Yazınız çok samimi olmuş. Kullanıcılar olarak biz de aynı bıkkınlığı yaşıyoruz emin olun. Heyecan verici birşeyler yapılmazsa işi zor microsoftun. Şu anda kişisel olarak lumia 920mle 4.yılımı tamamlamak üzereyim ama bundan sonraki tlfum artık bir amiral gemisi hatta pahalı bile olmayacak. Evdeki tuşlu eski bir tlfa göz diktim.galiba ona döneceğim. Diğer platformları hiçbir zaman kullanmayı düşünmüyorum çünkü. Ben de bu tlfum değişse bile siz haber yaptıkça sizi takip etmeye devam edeceğim.
  • Fatih Tercan
   Fatih Tercan Author Ocak 31, 15:57
   Teşekkür ederiz :) Diğer platformları belli sürelerde kullandım uygulama yönünden çok zenginler ama windows phone un alıştığımız kullanımı yok. Ms böyle bir sistemi kendi elleriyle rezil ediyor.
  • berkan
   berkan Şubat 01, 14:59
   Al lumia 540'ı 400 lira, mis gibi windows10u kullan abi
  • Mert SANRI
   Mert SANRI Şubat 01, 15:47
   Gerçekten fiyatları bilmiyordum.. Bakarım.ucuzmuş
  • Oğuzhan Taştan
   Oğuzhan Taştan Şubat 01, 20:58
   540 modeli 920 den sonra tatmin etmez ben diyim . Sadece Windows 10 daha hızlı çalışır o kadar. Beni 925 den sonra 640XL bile hayal kırıklığına uğratıyorsa
  • berkan
   berkan Şubat 02, 03:22
   Gerçekten fiyat çok uygun abi, ailemden iki kişiye aldık Lumia 540'ı çok memnunlar, ve Windows10 performansıda çok iyi, kamera performansları iyi, arkadaşı 8 önde 5megapixel var, 400 lira böyle bir telefon için çok ucuz. Hiç eski sistemde sürünmeye gerek yok abi. İnternetten rahatça bulabilirsin
  • Mert SANRI
   Mert SANRI Şubat 02, 17:12
   Baktım özelliklerine.4g 4,5 g desteği yok sanırım. Sadece ona takıldım. Yoksa gayet de güzel gibi 540
 4. Erhan Yildiz
  Erhan Yildiz Ocak 31, 16:42
  İşin özü reklam ve tanıtım. Abuk subuk telefonları dizi yayınlarında ve özellikle survivor da görüyoruz ekranın 1/4 ini kaplıyor. adamlar reklam yapıyorlar daha kötü telefonları satıyorlar. Mağazada buna doğru orantılı gelişiyor. Bizim Microsoft çular hiç reklam yapmadan ürün satmaya çalışıyorlar. Bence bu ürün tanıtım ve bu reklama karşılık mağaza çok iyi bile gelişti. Bu microsoftun reklam politikası yüzünden mobile bu durumda bence...
 5. Doğan Can Yılmaz
  Doğan Can Yılmaz Ocak 31, 18:08
  Nereden nereye... Neyse bakalım bizi ne gibi sürprizler bekliyor... Hayırlısı olsun...
  • Feyyaz Baran
   Feyyaz Baran Şubat 01, 01:25
   İndirelim silelim olmaz mı? siz link atın boyle faydası olur mu?
  • Fatih Tercan
   Fatih Tercan Author Şubat 01, 08:34
   uygulamayı indirmeniz yeterli silmeniz sorun değil
 6. ismail karakoç
  ismail karakoç Ocak 31, 21:51
  Sanırım Microsoft Windows 10 mobile bitirecek ve yıl sonuna en düşüğü 2 gb ram belleği olan surface phone telefonlarla piyasada şansını deneyecek, mobil ve pc platformunu tek çatı altında birleştirecek tek çıkış yolu bu gözüküyor ve geçen yıldan beri telefon üretmemesinin sebebi de bence budur. İnşallah redstone 3 güncellemesini lumia telefonlar alır.
 7. wpsamet
  wpsamet Ocak 31, 22:20
  Gerçekten sürekli kullandığım tek haber sitesi wptr.info hepinizi çok seviyoruz Windows Phone tamamen bitmiştir denilene kadar bizde buradayız elleriniz dert görmesin elimizden başka bişey de gelmiyo benimde olsa bi kredi kartım bende satın alabilsem uygulamanızı keşke.
 8. inceler53
  inceler53 Şubat 01, 11:19
  Siz değerli wptr ekibi elinizden geleni yaptınız yapıyorsunuz. Uygulamayı satın alarak destek olmalıyız aslında size. Microsoftta 750 tl olayını abartmış yani sanki çok uygulama var bari yapana mani olmayın. Kimbilir belki bu yüzden çok uygulama gelmiyor. Microsoft telefonu üretti alan alsın gerisi önemli değil havasında. Periscop gibi bazı uygulamalar hiç gelmeyecek, sözde facebook microsoft ile işbirliğinde ama facede canlı yayın yok messengerda görüntülü konuşma yok. Hadi bunu da geçtim uygulama adam akıllı çalışmıyor. Microsoft bu kafayla giderse telefonun adı surface olursa bence satışı çok daha azalır. Beni lumia 640 xl almaya iten neden nokianın devamı olmasıydı. Sevgili wptr ekibi size çok teşekkür ederiz verdiğiniz emekler için. Microsoftun yapmadığını yapıyorsunuz.
 9. Erhan Yildiz
  Erhan Yildiz Şubat 01, 13:47
  Helal olsun sizi takdir ediyoruz. Microsoft yaptığı sisteme değer vermiyor yatırım yapmıyor sizler bu tip projelerle destek vermeye çalışıyorsunuz. Bizde ürünleri satın alarak potansiyelin artmasına yardımcı oluyoruz. Lumiadan başka akıllı telefon kullanmadım. Windows phone 7.5 Tango güncellemesinden beri windows telefon kullanıyorum. Elimdeki telefondan çok memnunum.... Ne yazık ki bu yeterli olmuyor. Açıkça söylemek gerekirse 3000-4000 lira verip iphone almak çok saçma geliyor. Android de ise kullanılabilecek bir telefona en az 2000 lira vermeniz gerekiyor. Lumia alırken ise 700-800 tlye yıllarca kullanılabilecek bir telefon alabiliyorsunuz çokta iyi işinizi görüyor. İster fanboy desinler ister başka bişey ama her ne kadar microsoftun reklam tanıtım politikası yanlış olsada microsoft telefonlara haksızlık ediliyor... Bu piyasada bence surface telefonda çıkarmasınlar... İnsanlar çok sabit fikirliler. Hele bizim insanımız........ Adı çıkacağına canı çıksın derler ya. İşte windowsun adı çıkmış. Dünyanın en iyisini bile çıkarıp yarı fiyatına satsa. İphone sadece ısırılmış elma logosunu 4000 TL den satar.... Kimsede demez aga buna neden bu kadar para verdin. Amaç hava atmak.
 10. Ahmet
  Ahmet Şubat 01, 16:22
  Diğerlerine rakip, onları ezecek işletim istemi/telefon olarak lanse edildi. Ben çokta sevdim. Gerçekten severek kullandığım telefonlardı. Bazen çok küfür ettim ama sevdim. Geçen günlerde bir arkadaşımda gördüm. Elimde HTC 8s vardı. Wp 8 yüklüydü. Hüzünlendim. Ve sevdi kullanıyor. İşini görüyormuş. Kasmayan bir işletim sistemiydi. Diğerlerinden geçenler için rüya gibi. Sizin ve diğer sitenin ekonomik sorunlar yaşamasına üzüldüm. Ne olsa sizden çok şey öğrendim. Çok sağ olun. Kendinize iyi bakın. Nokia Lumia’ların tasarımları çok güzeldi. Hepsi güzeldi bazıları benim en sevdiklerimdi. Şimdi bakıyorum piyasaya ne alayım diye. Hepsi aynı. Özgün tasarım yok. Ya elmaya ya da patatese benzetiyorlar. Microsoft kapımı çalıp telefonu isteye kadar kullanacağım. Tekrardan kendinize iyi bakın.
 11. Oğuzhan Taştan
  Oğuzhan Taştan Şubat 01, 21:03
  Şu bi gerçek Microsoft community sitesine girerseniz oranın burası ve diğer bahsedilen WPH kadar aktif ve samimi olmadığını görürsünüz . Üstelik community de gönüllülük olayı yok
 12. YILMAZ YILDIRIM
  YILMAZ YILDIRIM Şubat 01, 21:30
  Uygulamayı şimdi aldım. Kusura bakmayın. Her gün takip etmeme rağmen neden bunu atlamışım bilemedim. Yapacak farklı bir şey varsa yapabilirim. Saygılarımla...
  • Fatih Tercan
   Fatih Tercan Author Şubat 01, 22:18
   Teşekkür ederiz manevi desteğinizi esirgemeyin yeter :D
  • Fatih Tercan
   Fatih Tercan Author Şubat 01, 22:34
   Bu arada bir dip not olsun. Eğer orijinal office,windows uygulamaları almak isteyen takipçilerimiz varsa. Site üzerindeki reklamlara tıklayıp alırlarsa Microsoft bize güzel bir komisyon verebiliyor. Tabi bu durum herkese hitap etmeyecektir :D Bunun farkındayım.
 13. YILMAZ YILDIRIM
  YILMAZ YILDIRIM Şubat 01, 22:02
  Bu arada ben de bir cep bilgisayarından (pda) beri, Windows mobile 6.0 dan beri, Windows mobile kullanıcısıyım. Cihazımı (i-mate 8150- cihaz pek tanıdık değil ama :) 6.0 sürümünden 6.5'e güncellediğimde ne heyecanlanmıştım. Sanki elimde küçük bir xp cihazı taşıyormuşum hissi veriyordu. Daha sonra mobilleşme çabaları aslında yanlış tercihlerdi. Herkesin windowstan beklediği cep bilgisayarı tadında olan bir cep telefonu kullanmaktı. Windows mobile 10 ile bu yola uzun bir zaman sonra girildi fakat çok ağırdan alındı. Ben bunun biraz Microsoft'un bilinçli hareketi olarak değerlendirdim. Çünkü yazılım şirketi olması biraz da bunun gerektiriyor gibi. Microsoft şunu söylemek istedi hep: Benim harika yazılımım var. İstediğiniz donanıma uygun olanını alın kullanın. Aynı zamanda numunelik kaliteli ama çok çeşitliliği olmayan ve bu yazılımlarla iyi işler çıkaran ürünlerim var. Kısacası ben yazılımcıyım. Donanım işleri numune tadında ve tadına varan bilir. Çok uzattım son olarak şunları da ekleyim. Windows mobile 10 ile yapılmak istenen de bilgisayarı mobil platforma taşımak yerine ters bir politika olan mobili bilgisayar platformuna taşımak oldu. Zaten dünya da herkes mobil olmuş deyip bu konjonktüre uyma çabası beni açıkçası pek tatmin etmedi. Forumları gezerken gördüğüm en çok sorulan sorulardan biri şu genelde; Windows mobile 10'da exe uzantılı uygulamalar çalışacak mı? Bence çalışmayacak. Çünkü tam tersi oluyor. Bilgisayarlara xap uygulamaları yaygınlaştırılarak her şey mobilleşiyor. Bu arada bu bana hep Terminator - Genisys filmini hatırlatıyor :) Skynet = Genisys = surface (mi acaba) :D Saygılarımla...
  • Zeynel Abidin Ceren
   Zeynel Abidin Ceren Şubat 02, 01:08
   Makalen güzel aynı hisleri paylaşıyoruz. Terminator filmi benzetmende hasuma gitti. Cortana geliştirilip yapay zeka seviyesine çıkartılmak istenen bir yazılım.
  • Merih
   Merih Şubat 02, 13:05
   Mobil işini ağırdan aldıklarını ve hatta artık treni kaçırdıklarını Microsoft da kabul ediyor. Windows çalıştıran bir ürün olunca insanların beklentisi .exe uzantılı uygulamaları da çalıştırmasıydı. Bunun gerçekleşmesinde şimdiye kadar en büyük engel donanımdı. Çok çekirdekli yüksek frekanslı işlemciler ve büyük bellekler günümüz için standart olunca geriye masaüstü işletim sistemini telefona göre optimize etmek kalıyor. Bu nedenle Windows 10 Mobile projesi bitecek, belki en fazla Windows 10 altında bir mod olarak yaşamaya devam edecek (Telefonumunda Photoshop çalışmasının telefonu monitöre bağlayana kadar benim için anlamı yok, dolayısıyla Win10Mobile arada bir yerlerde yine kalacaktır diye düşünüyorum, en azından ruhen). Uygulamalar mağazadan kaldırılıyor. Microsoft'un sahibi olduğu yazılım şirketi oyunlarının Win10Mobile versiyonunu artık güncellemeyeceklerini açıkladı. Microsoft'un bizzat kendisi Android ve iOS güncellemelerine daha çok özen gösteriyor ve daha fazla özellik ekliyor. HSBC doğrudan Microsoft’a dayanarak yaptığı açıklamada, şirketin kendi telefon platformundan vazgeçmesinin ardından bankalarının Windows Phone uygulamasını geri çektiğini belirtti. Bizde de bazı yerli uygulamalar, bankalar güncelleme yapmama kararı aldı. Yine hatırlayacağınız üzere Microsoft telefon kısmını Foxconn'a sattı ve bu geçiş işleri geçtiğimiz Kasım ayında tamamlandı. Şirket yine geçenlerde telefonlardan elde edilen gelirin yaklaşık %81 oranında gerilediğini ve bu rakamın 880 milyon dolar civarında olduğunu bildirdi. Bu ciddi bir rakam. Raporlara bakarsak, Windows Phone toplamdaki akıllı telefon pazarının sadece şu an yüzde 0,3'ünü temsil ediyor (1 bile değil). Dolayısıyla bu minicik kitle için birilerinin sürekli uygulama çıkarıp desteklemesini bekleyemez ve isteyemezsiniz (maliyet, personel, zaman, vs.vs.). Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar misali; forumda birileri beni sürekli eksilese de, Windows 10 Mobile projesi bizzat Microsoft tarafından bitirilecek. Büyük ihtimalle yıl sonunda yayınlanacak Redstone 3'ü 500 liralık telefon kullanan bizler alamayacağız. Surface Phone'lar bu işletim sistem ile piyasaya çıkacakken, işin kötü tarafı Surface ailesinin hedef kitlesi ve fiyatlandırması nedeniyle telefonlar (muhtemelen ilk etapta sadece 2 model çıkacak) beğenmediğimiz iPhone seviyesinde bir yere yerleştirilecek. Esasında MS şu an bile ne yapacağını tam olarak bilmiyor. Vizyonsuzluk böyle bişey. Piyasayı tutup kendine doğru çekebilecekken, bir Surface Phone için çok geç kalındı. 950'ye kadar bir türlü amiral gemisi çıkartılamadı, orta ayar plastik telefonları piyasaya sürmekle yetindiler. Google bile olası bir Surface Phone tehlikesini farketti ve platforma destek vermedi. Sonunda olan yine WM5 > WP7 > WP8 > W10M diye bir maceraya girip sürekli "bu sefer birşeyler değişir" diye umut bağlayan biz tüketicilere olacak kısacası.

Write comment

Only registered users can comment.