Microsoft Türkiye ile Söyleşi
28/09/2016
Halil Şahin (772 Haber)
7 Yorum
Paylaş

Microsoft Türkiye ile Söyleşi

Bu yaz bir ayımı Microsoft Summer Intern programı kapsamında Microsoft Türkiye’de geçirme olanağı buldum. Bu süreçte sizlerin bizlere ilettiği soruları da yetkili kişilere aktarma fırsatını da elde etmiş oldum.

Sorularımı Microsoft’ta Technical Evangelist konumunda çalışan İbrahim Kıvanç’a yönelttim. Bir çok sorunun doğrudan muhattabı olmadığı hâlde sorularımıza cevap vermeye çalışan ve platformumuzu takip ettiğini ve çok sevdiğini söyleyen İbrahim Kıvanç’a teşekkür ederek sorulara geçmek istiyorum.

Turkcell ve bazı yerli uygulamaları neden WP’de göremiyoruz?

Bu tamamıyla karşı taraf ile alakalı. Bu konu da taraflarla sürekli iletişim hâlindeyiz lâkin taraflar bu platformun az kullanıcısı var bahanesini öne sürerek WP uygulaması için ek bütçe ayırmak istemiyorlar. Biz Microsoft Türkiye olarak bugüne kadar bir çok yerli uygulamayı kendi mühendislerimize yazdırıp yayınlatıyorduk.

Microsoft’un mobile’de ulaşmak istediği hedef nedir ?

Microsoft bir çok OEM ile birleşerek Universal platformu önce Windows 10 üzerinden daha sonra da mobil cihazlar son aşamada giyilebilir teknolojiyi yayma çabası içerisinde. Bu kapsamda her pc kullanıcısını bir mobile cihaz almaya teşvik ederek PC’ni cebinde taşı politikasını yaymaya çalışıyor.

Microsoft Band Türkiye’ye girecek mi?

Microsoft bir ürünü TR’ye getirmeden önce onun ne kadar satılabileceği ile ilgili bizlerden rapor istiyor. Bizim Microsoft Band’a dâir verdiğimiz rapor Microsoft Band 2’yi Türkiye’de göremeyeceğimizi teyit ediyor.

HP Elite X3 TR’ye Gelecek mi ?

Bunun ile ilgili karşı tarafla bire bir bir görüşmemiz olmadı. HP Elite X3, windows 10 mobile ile gelen en muhteşem cihaz gibi duruyor. Bizlerde cihazı görmek için sabırsızlanıyoruz. Fakat aldığımız duyumlar cihazın iş dünyası ile sınırlı kalacağı sonucunu bizlere veriyor.

NOT: Hemen buraya bizlerde bulunan HP Elite X3 verilerini paylaşalım. Öncelikle cihazın daha önceden HP’nin resmi sitesinde bir Türkçe açıklaması yoktu ama şimdi bu açıklamanın konduğu görünüyor.
HP Elite X3 Türkçe

Daha başka bir veri ise yetkili bir kişinin 7 Ocak 2017’de cihazın Türkiye’ye giriş yapacağı bilgisini veriyor olmasıydı.

hp-elite-x3

 

Microsoft mağazadaki uygulamaları artırmak için ne yapıyor ?

Tek platformda yaz bir çoğunda çalışsın mantığını kullanıyor. Microsoft’un Xamarin’i alması da bu stratejinin bir sonucu. C# ile yazdıın kod Hem WP, Hem IOS hem de Android’te Native olarak çalışmasını sağlıyor. Mağazada bulunan Sinemia uygulaması bu kapsamda örnek olarak gösterilebilir.

Lumia cihazların geleceği ne olacak ?

Görünen o ki mobile’de Microsoft yeni bir yapılanmanın içerisine giriyor. Kamuoyuna Surface Phone diye yansıtıldı bu detayları bizler de tam olarak bilmiyoruz.

Lumia 920 – 925 vs gibi cihazlara yeni güncellemeler gelmeyecek mi ?

Yeni Windows 10 Mobile yazılımının bazı işlevleri eski donanımlarda sağlıklı çalışmadığında Microsoft desteği kesti bu cihazlara.

 

Halil Şahin

Halil Şahin

Sizlere yardımcı olabilmek için buradayım...

Yorumlar

 1. Yasin Sür
  Yasin Sür Eylül 28, 12:08
  Şükür, o zaman benim çok merak ettiğim faturalarda olmayışımızda karşı taraftan. Ama birleşip hep birlikte ararsak hem turkcell uygulaması gibi hemde faturalı cihaz alımında onları ikna ederiz admin arkadaşlar bole bi anket yaparsanız sesimizi duyururuz. Tşk
  • burakhan aslan
   burakhan aslan Eylül 28, 13:42
   Bu yalnızca Türkcell için değil diğer operatörler için de geçerli...
  • serkanhazir
   serkanhazir Ekim 05, 18:28
   Ben sürekli firmaları Windows 10 Mobile için uygulama yapmaları konusunda sıkıştırıyorum. Ama tarafıma gönderilen yanıtlar hep birbirine benziyor: Şu an için Windows Phone uygulaması geliştirmek gündemimizde yok, talebiniz yetkililere iletilmiştir. Bence de bir topluluk oluşturalım Windows 10 kullanıcıları olarak. Firmaları planlı bir şekilde sıkıştıralım. Bizi hep göz ardı ediyorlar. Benimle bu konuda iletişime geçmek isteyenler serkanhazir@hotmail.com.tr adresine ileti yollarlarsa Microsoft ürünleri kullanıcıları olarak bir grup oluşturup bu konu üzerinde çalışabiliriz.
 2. berkan
  berkan Eylül 28, 17:07
  Bizleri bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim. Microsoft Türkiye için bir mağaza açma projesi yok sanırım:(
 3. Ömer Can
  Ömer Can Eylül 28, 17:14
  L925 ve diğer cihazlar umrumdışı diyor :) satıyorum telefonu tabi alıcısı çıkarsa artık yazık ya
 4. Tuğberk Ağca
  Tuğberk Ağca Eylül 29, 10:38
  Adamlar çalıştığı şirketi gerçekten biliyor diğer yurtdışı kaynaklı Türk temsilcileri aksine. Gerçekten söyledikleri hepsi doğru, bizimde farkında olduğumuz şeylerdi ama helal, merkezle bu kadar bağlantılı olmaları ilginç. Keşke Surface bilgisayarlar gelir mi diye sorsaydınız.
 5. hüseyin yeler
  hüseyin yeler Eylül 29, 18:33
  Bu bütün. Olmasını isteğimiz şeylerin olması için bence en büyük sorun mağaza . Mağaza ne zaman diğer iki platformla aynı seviyeye gelir , o zaman Windows Phone yi kimse tutamaz .

Write comment

Only registered users can comment.