Microsoft’un Yeni Uyarlanabilir Arayüzü “CShell” Göründü
06/06/2017
Burak Dalyanda (81 Haber)
1 Yorum
Paylaş

Microsoft’un Yeni Uyarlanabilir Arayüzü “CShell” Göründü

Microsoft bilindiği gibi Windows 10 işletim sistemini tüm cihazlarda çalışabilir bir yapıda üretti ve bu yolda geliştirmeye devam ediyor. Her ne kadar bilgisayar, telefon, tablet, oyun konsolları gibi cihazlarda tek bir çekirdek kullanıyor olsa da, cihazlar arasında arayüz farkları mevcuttu. Geçtiğimiz günlerde yanlışlıkla dağıtılan bir yapı yeni arayüzün (CShell) habercisi.

Geçtiğimiz günlerde, Insider kullanıcılarına yeni bir Windows 10 yapısı gelmiş, bir çok kullanıcı bu yapıyı yükleyememiş ve yükleyen kullanıcıların da telefonlarının çalışmaz hale geldiği görülmüştü. Bu yapı ile ilgili bir çok gariplikte dikkatleri çekmişti. Yapının dosya adında “Xbox” ibaresi buluyor ancak yapı telefonlara dağıtılıyordu. Çok geçmeden Microsoft cephesinden yapının “yanlışlıkla” sunucuya yüklendiği ve kesinlikle yüklenmemesi gerektiği açıklanmıştı. Elbette “meraklı beyinler” ileri sürüm numarasına sahip bu yapıyı yükleyip kontrol etmekten geri durmadılar.

Windows 10 işletim sistemi bilindiği gibi bilgisayar ve telefon sürümlerinde büyük oranda aynı arayüze sahip olsalar da, aralarında azımsanamayacak sayıda farklar da var. Bir kaç örnek sayacak olursak; menüler, canlı kutucuk boyutları, eylem merkezi tasarımı bunlardan bazıları. Microsoft, bu durumu değiştireceğini ve CShell kod adıyla bir proje üzerinde çalışıldığını daha önceden açıklamıştı. Ancak yanlışlıkla yayınlanan bu yapıya kadar CShell hakkında hiç bir detay bilgi alamamıştık.

Windows Central ekibi, yayınlanan yapıyı yüklemeyi başarıp, CShell projesini gözler önüne sermeyi başardı. CShell projesinden kısaca bahsetmek gerekirse; Windows 10 işletim sistemi kullanan cihazların tamamında kullanılacak tek bir arayüz olarak tanımlanabilir. Yazılan yeni arayüz, cihazın ekran boyutu, donanım özellikleri gibi bilgileri baz alarak kendini uyarlayacak ve tüm cihazlarda %95 oranında aynı özellikleri sunacak bir proje.

 

Paylaşılan Arayüz

CShell, arayüz deneyimlerini üst düzeye taşıyacak ve her cihazda aynı görünümü kullanıcılara sunacak bir Microsoft projesi. Windows 10 PC ve Windows 10 Mobile başlangıç ekranı deneyimleri birbirinden biraz ayrılıyor. Örneğin, canlı kutucuk boyutları ve menü görünümleri bunlardan bazıları. CShell, bu ayrımı ortadan kaldıracak gibi duruyor.

Yeni yapıda, CShell projesi ile Windows 10 PC başlangıç ekranındaki canlı kutucuk boyutları, menüler ve bu menülerdeki seçenekler birebir Windows 10 Mobile başlangıç ekranına aktarılmış. Örneğin Windows 10 PC başlangıç ekranında, canlı kutucukların “canlı” özelliğini kapatma seçeneği Windows 10 Mobile için de kullanılır durumda.

Eylem merkezi (Action Center) CShell ile PC ve Mobil arasında paylaşılan arayüz arasında kendine yer bulmuş. Windows 10 PC eylem merkezinin tasarımı birebir mobil cihazlara aktarılmış görünüyor. Hızlı eylem tuşları ekranın altına konumlandırılmış.

Windows Phone 8 zamanından bu yana bir çok kullanıcının olmasını istediği, pek çok konsept tasarıma konu olmuş ve Insider kullanıcılarının sıkça geri bildirim yaptığı yatay başlangıç ekranı CShell ile birlikte yüzünü gösterdi. Microsoft, Insider kullanıcılarının geri bildirimlerini dikkate alıyor gibi görünüyor. Yatay mod aktifken sadece uygulamaların yatay görünmesinin dışında, CShell ile birlikte canlı kutucukların ve bütün kullanıcı arayüzü yatay oluyor. Bunun bir hata olup olmadığı konusunda kesin bir bilgi henüz yok. Bu yayın öncesi bir sürüm ve sadece Microsoft yazılım ekibince test ediliyor. Yazılımsal bir hata olma olasılığı da mevcut. Alışık olduğumuz gibi, Microsoft yayınladığında bazı değişikliklerin olması da muhtemel.

 

Continuum ve CShell

CShell ile birlikte Continuum deneyimlerinde de değişiklikler söz konusu. Continuum artık mobil sistem deneyiminin bir basamak daha üstüne çıkmış ve daha çok PC deneyimine yaklaşmış görünüyor. Birden çok uygulamayı aynı anda çalıştırma, görev görünümleri gibi pek çok PC özelliği Continuum ile mobil cihaz deneyimi içerisine eklenmiş. Proje kodu Neon olan ve lansmanı yapılan Fluent Design mantığı, Continuum özelliği içerisine eklenmiş ve saydam uygulamalar PC sürümlerinde olduğu gibi çalışır hale gelmiş. 

Windows Central ekibi, sistemin çalışması ile ilgili bir kaç tespitte buluyor. Windows Phone 8 mobil işletim sisteminde uygulama yazma tabanı olan Silverlight, geçtiğimiz günlerde Microsoft’un açıklaması ile birlikte tarihe karıştı. Windows Phone 8.1 ve Windows 10 ile birlikte UWP ( Evrensel Windows Platformu) tarzı uygulamalar ve yazılım mekanizmaları değişimlere uğradı. Artık Microsoft eski teknoloji uygulamalara destek vermeyecek. Windows Central ekibi, CShell projesini barındıran bu yapıda Silverlight uygulamalarının çalışmadığını bildiriyor. Buna Silverlight teknolojisini kullanan Whatsapp uygulaması da dahil. CShell hayatımıza girdiğinde, Whatsapp gibi eski teknoloji kullanan uygulamalar da yeni ve modern bir şekilde yeniden yazılacaktır.

Haberimize konu olan bu yapının ve yeni arayüzün, eski Windows telefonlara gelip gelmeyeceği, ya da projenin ne aşamada olduğu, değişimlerin neler olacağı gibi bir çok soru ise yanıtsız. Bu yapıdaki değişimler henüz yayın öncesi bir sürüme ait ve ilerleyen zamanda değişebilme potansiyeline sahip. Yayınlandıktan sonra bu görsellerdeki ve videodaki görünümünden çok farklı olabilir.

Burak Dalyanda

Burak Dalyanda

Web sistemleri ile başladığı ve şimdilerde çeşitli sistemlerde ve dillerde devam ettiği yazılım geliştiriciliğine Windows Phone 8 ile devam ediyor.

Yorumlar

  1. alpay
    alpay Haziran 07, 10:39
    Bence pc ve mobilde aynı arayüzü kullanmak hata... Bu şu demek orta noktada buluşmak demek pc için basit arayüz ve mobil içinde ağır arayüz... çok özenden bir taraf kasacak mecburen. Webde responsive olayı var aynı mantık ama yapılan siteler daha kasıntı çalışıyor ayrıca yapılan kodlamada da hemen hemen aynı emek harcanıyor ayrı yap ne olacak... Apple en doğrunu düşünmüş iki çalışma pc ve mobil ayrı ama datalar senkronize.

Write comment

Only registered users can comment.