Windows 10’un Üçüncü Büyük Güncellemesi Fall Creators Update Geliyor
17/10/2017
Burak Dalyanda (81 Haber)
3 Yorum
Paylaş

Windows 10’un Üçüncü Büyük Güncellemesi Fall Creators Update Geliyor

Microsoft’un, büyük bir dikkatle geliştirmeye devam ettiği Windows 10 işletim sistemi, içerik üreticileri hedef alan ikinci güncellemesi Fall Creators Update ’i (Redstone 3) 17 Ekim tarihi itibariyle kullanıma sunuyor. Peki bu Sonbahar güncellemesi ile neler değişiyor?

 

Microsoft, Windows 10 işletim sisteminin bir sonraki ana sürümü olan ve bir dizi yeni özellik, geliştirme içeren Sonbahar İçerik Üreticiler Güncellemesini (Fall Creators Update – Redstone 3) 17 Ekim 2017 tarihi itibariyle tüm dünyada yayınlıyor. Bir önceki ana güncelleme olan Creators Update’e (Redstone 2) göre gözle görülür değişimlerin olduğu Fall Creators Updete (Redstone 3) değişikliklerine yakından bir bakış atıyoruz. Unutmadan kısa bir hatırlatmada bulunalım; Fall Creators Update, Windows 10 Mobile kullanıcıları için büyük değişiklikler içermiyor. Bir kaç ufak özellik haricinde, bu güncelleme Windows 10 Mobile kullanıcıları için sadece hata düzeltmeleri ve performans artırımından başka bir içeriğe sahip değil. Makale içerisinde, ilgili başlıklarda telefonlar için nelerin sunulduğunu (eğer bulabilirsek 🙂 ) aktarıyor olacağız.

 

Fall Creators Update İle Yeni Arayüz

Hiç şüphesiz ki Fall Creators Update’in getirdiği en büyük değişim Windows 10 arayüzündeki geliştirmeler. Windows 8 işletim sisteminin ilk yayınlandığı günden bu yana Windows kullanıcıları, Aero olarak adlandırılan ve Windows 7 de kullanıcıların beğinisini kazanmış transparan tasarım sistemini istemişler ve bir çok platformda isteklerini dile getirmişlerdi. Windows 10’un ilk ön izleme yapıları itibariyle hayata geçen Geri Bildirim uygulama platformunda da bu istek çokça dile getirilmişti. Microsoft geçte olsa bu isteklere kulak vermiş bulunuyor. Fluent (akıcı) tasarım olarak adlandırılan yeni tasarım sistemi ile Windows 10 işletim sistemi, kullanıcıların gözlerine hitap edecek bir hale geliyor. Ancak burada bir parantez açmakta fayda var. Fluent tasarım sistemi, İşletim sistemine ve yerleşik Windows uygulamalarına kazandırılmış olsa dahi, yeni tasarım sistemi adım adım ilerleyecek bir süreç içerisinde tüm sistemi kapsamaya başlayacak. İlk etapta güncelleme ile sistemin bazı alanlarının ve yerleşik uygulamaların yeni tasarım anlayışına sahip olacağını söyleyebiliriz. Dilerseniz şimdi Fluent tasarımı görsellerle ve yer yer kısa açıklamalarla görelim.

Microsoft tarafından yayınlanan Fluent tasarım sistemi tanıtım videosunda çoğunlukla uygulamaları görüyoruz. Bu tasarım modelinin sisteme nasıl adapte edileceği yada nasıl adapte edildiği ile ilgili çok ciddi bir bilgi vermiyor.

 

Windows Arayüz Kabuğu

Windows Arayüz Kabuğu dediğimiz şey aslında her Windows kullanıcısının cihazını açtığında gördüğü ve sürekli olarak etkileşime girdiği alanın tamamını ifade ediyor. Bunun içerisine başlangıç, bildirim merkezi ve hızlı eylem paneli, görev çubuğu ve dosya gezgini gibi parçalar dahildir. Fall Creators Update ile radikal olmasa da Windows arayüzünde bazı değişiklikler geliyor. Başlangıç ve Bildirim Merkezi bu değişikliklerde en büyük paya sahip.

Fall Creators Update ile işetim sistemindeki kayda değer arayüz değişiklikleri;

 • Başlangıç ve Eylem Merkezi, Microsoft’un yeni tasarım sistemine uygun olarak Fluent Design sistemini kullanmaya başladı. Burada dikkat edilmesi gereken bir nokta, düz bir saydamlık efekti değil, dokulu bir saydamlığa sahip olması. Fluent Design, bir çok alt tasarım mantıklarına sahip bir sistem ve Eylem Merkezi ile Başlangıçta bunun Akrilik (Acrylic) modelini görüyorsunuz.
 • Eylem Merkezinde bulunan hızlı işlem tuşlarının Merkezin sağ ve solundan biraz daha uzaklaştığını gözlemliyoruz.
 • Eylem Merkezinin tasarımı, belirli ölçüde değişti. Bildirimler yeni tasarım anlayışı olan Fluent Design sistemine uygun hale getirildi.
 • Başlat menüsü yeni boyutlandırma özelliğine sahip oldu. Daha önceki Windows 10 sürümlerinde sadece yatay olarak büyütüp küçültebildiğimiz Başlat, artık dikey olarakta boyutlandırılabiliyor. Fare yardımıyla Başlat’ı yukarıdan, sağdan veya çaprazdan tutarak istediğiniz boyutlandırmayı kullanabilirsiniz.
 • Sistemin genelinde (Tüm uygulamalar listesi, bildirim listesi, kutucuklar listesi, modern uygulamalar vb.) kaydırma çubukları tıpkı Windows 10 Mobile’da olduğu gibi ince. Önceki sürümlerde, örneğin tüm uygulamalar listesinde aşağı kaydırdığınızda büyüyen kaydırma çubukları yerine sadece fare imleci üzerine geldiğinde büyüyen kaydırma çubuklarına geçiş yapıldı. Bu işletim sisteminin göze hitap etmesini sağlayan küçük ama ince bir fikir.
 • Başlangıç içerisindeki bağlam menülerine (halk arasında sağ tık menüsü olarakta bilinir 🙂 ) yeni simgeler eklendi. Örneğin bir canlı kutucuğa sağ tıklayıp Diğer seçeneğine geldiğinizde “Canlı kutucuğu kapat” seçeneğinde yeni bir simge ile karşılaşacaksınız.
 • Bildirimlerin sistem üzerindeki tasarımında da bazı değişiklikler mevcut. Artık yeni bir bildirim geldiğinde, uyarı bir anda belirmek yerine sağ alt köşede ufak bir kayma efekti ile beliriyor. Bildirim uyarı balonlarının yine Fluent Design sistemine uygun hale getirildiğini görüyoruz.
 • Bildirim uyarı balonlarında, uyarının gitmesi için bastığımız “X” işareti yerine artık bildirimlerin kaybolduğu yön olan sağa doğru bir ok işareti mevcut.
 • Görev çubuğunda bulunan pil simgesi ve sahip olduğu işlevler de yeni göncelleme ile değişime uğramış durumda. Pil simgesine bastığınızda karşınıza çıkan menüde artık sarjınızın yüzde kaç olduğunu söylemekten daha çok işlev var. Güç modu adı verilen yeni özellik ile bilgisayarınız pil gücünde veya elektirik gücü ile çalışırken, ayrı ayrı “en iyi pil ömrü” veya “en iyi performans” gibi ayarları bir kaydırma çubuğu sayesinde ayarlayabiliyorsunuz.
 • Windows 10 Creators Update (Redstone 2) ile birlikte gelen ve 2 boyutlu standart sesleri 3 boyutlu hale getirip film, dizi ve müzik severlerin seslerden daha çok keyif almasını sağlayan “Uzamsal ses” özelliğini aktif etmek için ses ayarlarına gitmenize artık gerek kalmadı. Uzamsal ses özelliğini görev çubuğundaki ses simgesine sağ tıklayarak aktif edebilir ve özellik sağlayıcılardan hangisini kullanacağınızı belirleyebilirsiniz.
 • Fall Creators Update ile birlikte Windows 10 işletim sisteminin paylaşım özellikleri de artırılmış durumda. Artık bilgisayarınızın neresinde olursa olsun; paylaşmak istediğiniz resim, müzik, döküman vb. dosyalara sağ tıklayıp Paylaş seçeneğine basmanız yeterli olacak. Yeni paylaşım özelliği, klasik Windows uygulamalarının haricinde Mağaza uygulamaları olarak adlandırılan modern uygulamalarla da paylaşım yapabilmenize (Messenger, Facebook, Viber, Twitter, Instagram vb.) olanak sağlıyor. Paylaş seçeneğine bastığınızda açılan Paylaşım paneli, o dosyanın türüne göre paylaşabileceğiniz uygulamaları listelemenin yanında, son iletişim kurduğunuz kişileri ve mail adreslerini de listeleyerek zaman kaybetmenizin önüne geçiyor.

 

Kişilerim Hub’ı (My People Hub)

Windows 10 Fall Creators Update Kişiler Hub - My People Hub

Fall Creators Update ile birlikte gelen yeni bir özellik ise kişilerinizi görev çubuğuna sabitlemenizi sağlayan küçük ama çok yararlı bir işlev. Bu özelliği kısaca açıklayacak olursak; Kişileriniz içerisinde anlık mesajlaşmanızı sağlayan uygulamalarla haberleşebileceğiniz kişileri listeleyen ve herhangi bir uygulamayı açmanıza gerek kalmadan mesaj, e-posta gibi göderiler yapabileceğiniz bir pencere. Örneğin, kişi listenizde Skype kullanan kişiler Kişiler Hub’ında listeleniyor ve Skype uygulamasını açmanıza gerek kalmadan bu pencere üzerinden mesajlaşabiliyor, Posta uygulamasını açmadan e-posta gönderebiliyorsunuz. En çok iletişim kurduğunuz en fazla üç kişiyi de dilerseniz görev çubuğuna sabitleyip, o kişilerden gelen bildirimleri tek bir panel üzerinde takip edebiliyorsunuz. Gerekli Windows uygulama API lerini kullanan diğer uygulamaların izin verdiği işlevler de bu özellik içerisinde kullanılabiliyor. Şuan için Messenger uygulaması bu özelliğe sahip değil. Ancak ilerleyen zamanlarda güncelleme ile bu özellik eklenirse, Messenger kullanıcısı olan kişilerinize uygulamayı açmanıza gerek kalmadan mesaj göndermeniz, almanız veya dosya paylaşmanız mümkün olabilir. Çoğu sosyal medya uygulaması yüklü olmasına rağmen benim bilgisayarımda bu özelliğe sahip sadece üç uygulama listelenebildi. Bu uygulamalar; Kişiler, Skype ve Posta.

 

Microsoft Edge

Windows 10 ile birlikte hayatımıza giren Edge web tarayıcısı Microsoft tarafından ciddi bir şekilde geliştiriliyor. Yeni güncelleme ile birlikte Edge arayüzünde küçük değişiklikler haricinde bir kaç yeni özellik kazanıyor. Geliştirilmiş PDF desteği, yenilenmiş favori sitemi, sesli okuma ve ciddi kararlılık güncellemeleri Edge için sunulan bir kaç değişiklik.

 • Yeni güncelleme ile birlikte PDF dosyalarınız üzerinde doğrudan Edge tarayıcısı sayesinde değişiklik yapabilir, notlar alabilirsiniz. PDF dosyası içindeki yazıların başlıklarına göre otomatik oluşturulan bir “içindekiler” özelliği ve PDF formatında oluşturulmuş form dosyaları için bir destekte Edge tarayıcısının dahili PDF okuyucusuna eklenmiş. PDF dosyalarındaki düzenlenebilir alanların rahat anlaşılması için, bu alanlar hafif bir renkle gösteriliyor.
 • Microsoft Edge tarayıcısı, bu güncellemenin genel hatlarına uyum sağlaması için ufak arayüz güncellemelerinden payını almış bulunuyor. Edge tarayıcısının başlık çubuğu ve sekmelerin ön izlendiği panel de yine Fluent Design sistemine göre değiştirilmiş.
 • Daha önceki Edge sürümlerinde Sık Kıllanılanlara eklenmiş bir web sitesinin adresini düzenleyemiyorduk. Yeni sürümle birlikte sık kullanılanlara eklenen bir web sitesini düzenlememize olanak sağlanmış.
 • Okuma Listesi özelliğinde, okuduğunuz bir e-kitap ya da web sayfasının okuma ilerleme bilgisi cihazlar arasında senkronize haline getirilmiş.
 • Edge tarayıcısının arama özelliğinde de küçük bir değişim söz konusu. Bir web sayfasında aramak için F3 tuşuna bastıktan sonra arayacağınız kelimeyi yazdıktan sonra tekrar F3 tuşuna basarsanız bir sonraki arama sonucuna, Shift + F3 tuşuna basarsanız bir önceki sonuca gidebilirsiniz.

 

Giriş Geliştirmeleri

Yeni güncelleme ile Windows 10 işletim sisteminde fare, klavye, dokunmatik ya da kalemle giriş yöntemlerinde geliştirmeler mevcut.

 • Fall Creators Update ile birlikte sisteme Emoji 5.0 desteği getiriliyor. Bunun yanında, herhangi bir uygulamada yazı yazarken emoji eklemek isterseniz yeni emoji paneli tam size göre. Emoji panelini açmak için yazı yazarken Windows + . (nokta) tuş kombinasyonunu kullanabilirsiniz.
 • El yazısı ile yazı yazmanızı sağlayan el yazısı panelinde geliştirmeler yapıldı.

Fall Creators Update Emoji Panel

 

Ayarlar Ve Genel İyileştirmeler

Ayarlar

Sistem ayarlarınızı yapabileceğiniz ve eski Windows işletim sistemlerindeki Denetim masasının yeni ve gelişmiş sürümü niteliğindeki yarlar uygulaması da güncellenen alanlardan bir tanesi. Ayarlar uygulamasında yapılan değişikliklerden kayda değer bir kaçı ise;

Fall Creators Update - Ayarlar Uygulaması

 • Ayarlar uygulamasında Sistem Menüsü altındaki Hakkında alanı, sistem sağlığı ile ilgili genel bilgiler verecek şekilde yeniden tasarlandı. Bu bilgilerden bazıları; cihaz perfomns durumu, virüs koruma durumu, güvenlik duvarı durumu ve Windows servisleri durumu.
 • Fall Creators Update ile birlikte Depolama ayarlarına yeni özellikler eklendi. Depolama ayarı altındaki Akıllı depolama alanına, web tarayıcılar gibi programlardan indirdiğiniz ve indirilenler klasörüne kaydedilen dosyları, geri dönüşüm kutusunda 30 günden fazladır bekleyen silinmiş dosyaları 30 gün sonra otomatik silmeyi sağlayan bir özellik eklendi. Yine aynı alana, güncelleme sonrası saklanan eski Windows sürümlerine ait dosyaların, 10 gün sonrasında otomatik silinmesini sağlayan bir ayar eklendi.
 • Uzak Masaüstü ayarlarını artık ayarlar uygulaması üzerinden yapabilirsiniz.
 • Herhangi bir ayar menüsündeyken, o menüdeki ayarlarla ilgili yardımlar ve ipuçları edinmenizi sağlayacak yeni bir alan eklendi.
 • Windows Güncellemeleri bölümünde, her bir güncelleme artık kendi bireksel ilerleme yüzdesine sahip. Hangi güncellemenin ne kadarının indiği ve ne kadarının yüklendiğini ayrı ayrı görebilirsiniz.
 • Her ne kadar ülkemizde kullanamıyor olsakta Cortana, Ayarlar uygulamasında artık kendine ait bir menüye sahip.
 • iOs ve Android işletim sistemlerine sahip telefonları, Windows 10 bir bilgisayar bağlamanızı kolaylaştıracak bir yeni ayar eklendi.

 

Genel İyileştirmeler

Fall Creators Update, pek çok yeni özelliğin dışında bir çokta iyileştirme içeriyor. Bun iyileştirmelerin en önemlileri ise;

 • Windows 10 artık Etkin olmayan, ancak yine de işlemci, bellek, ekran kartı gibi kaynakları tüketen program ve hizmetleri engelleyen bir özelliğe sahip.
 • Android telefona sahip kullanıcılar, telefonları ile bilgisayarlarını Cortana aracılığıyla senkronize ettiklerinde telefonlarına gelen cevapsız çağrıları bilgisayarlarında görebilecekler.
 • Windows 10 çekirdeğinde bir dizi değişiklik yapan Fall Creators Update ile birlikte, artık Windows 10 işletim sistemi ARM64 mimarisi işlemcileri de destekliyor.
 • Bilgisayarınızı güncellemek için yeniden başlattığınızda açık olan uygulamaların, güncelleme bittikten sonra kaldığı yerden devam edebilmesini sağlayan bir özellik sisteme eklendi.
 • Unutuuğunuz Microsoft Hesabı şifrenizi, bilgisayarınızın kilit ekranındaki “Şifremi Unuttum” özelliği ile yenileyebilirsiniz.

 

Windows 10 Mobile: Telefonlar için neler var?

Neredeyse hepimizin bildiği gibi, Windows 10 Mobile işletim sisteminin geliştirmesi bir süredir duraksamış durumda. Microsoft yetkilileri, şu sıralar bilgisayarlar için Windows ve bulut sistemine yoğunlaştıklarını açıkça söylüyorlar. Değişik kanallardan bir çok farklı haber gelse de genel hatlarıyla Windows 10 Mobile “future 2” adı verilen bir güncelleme mekanizması içerisinde sıkışmış durumda. Bu mekanizma (future 2) genel anlamda Creators Update (Redstone 2) ve Fall Creators Update (Redstone 3) arasında bir konuma sahip. Gelen açıklamalara bakıldığında kullanıcılarla birlikte Microsoft’un da Windows 10 Mobile’ın performansından memnun olmadığını, Windows Phone 8 ve 8.1 performansını yakalamakla uğraştıklarını görüyoruz. Elbette şirketin odağında Mobile bölümü olmadığından bu iyileştirmeler yapılıyorsa bile son kullanıcının görebileceği bir durumda değil.

Yine de Fall Creators Update Windows 10 Mobile için bir kaç ufak anlam ifade ediyor. Uzun süreçlerde küçük küçük verildiği için göze görünmeyen bu yenilik ve iyileştirmeler aslında Fall Creators Update’in bir parçası.

Fall Creators Update for Mobile

 • Telefonunuzu harici bir monitöre bağladığınızda ya da bilgisayarınızdaki Bağlan özelliği ile ekranınızı yansıttığınızda ekran yönünüzü manuel olarak ayarlamanızı sağlayan bir kaç ayar sisteme eklenmiş durumda.

Fall Creators Update Yeni Emojiler

 • Pek çoğumuz fark etmemiş olsak dahi, klavyeye yeni bir kaç emoji de eklenmiş durumda.
 • Microsoft’un Mobile bölümünde özellekle iş dünyasını hedeflediğini biliyoruz. Bu nedenle çoğu güvenlik ve performans güncellemesi aslında bu hedefin bir parçası. Güncellemelerle gelen yeni Çift Adımlı doğrulama sistemi çoğu son kullanıcıyı ilgilendirmiyor. Cihazınıza bir iş yeri hesabıyla giriş yaptığınızda, hassas içeriğe sahip cihazınızı açmanız için önce kullanıcı şifresi, daha sonra iş yeri hesabı şifresini girmeniz gerekiyor.
 • VPN sistemi sürekli gelişen yeni teknolojilere ayak uydurmaya başlamış görünüyor. “future 2” adıyla gelen bu güncelellemelerde çoğunlukla VPN geliştirmeleri yapılmış.

 
Elbette Fall Creators Update ile birlikte gelen yeilikler ve iyileştirmeler bunlarla sınırlı değil. Yeni güncelleme, içerisinde pek çok irili ufaklı iyileştirmeler de sunuyor. Ancak bizler genel hatlarıyla ve haklarında en çok konuşulan değişiklikleri sizlere sunduk. Umarız keyifli bir yazı olmuştur.

Burak Dalyanda

Burak Dalyanda

Web sistemleri ile başladığı ve şimdilerde çeşitli sistemlerde ve dillerde devam ettiği yazılım geliştiriciliğine Windows Phone 8 ile devam ediyor.

Yorumlar

 1. Mert SANRI
  Mert SANRI Ekim 17, 21:06
  yazı çok kapsamlı ve güzel. güncellemeyi sabırsızlıkla bekliyoruz. bir sorum var: bu fall creators update'in sürüm numarası nedir? bir bilgi var mı
  • Fatih Tercan
   Fatih Tercan Ekim 17, 21:40
   İşletim sistemi 1709 olarak geçiyor. yapı olarak 10.0.16299.
 2. ufuk ışık
  ufuk ışık Ekim 17, 21:21
  Ah şu bilgisayar tarafına gelen yenilikler mobil tarafa da gelse,Microsoft gerçekten mobil alanda çuvalladı

Write comment

Only registered users can comment.