Microsoft Beam’i Satın Aldı
13/08/2016
Halil Şahin (772 Haber)
2 Yorum
Paylaş

Microsoft Beam’i Satın Aldı

Microsoft Dünya’nın en hızlı stream çözümünü farklı bir algoritmayla sunan Beam’i satın aldı.

Stream tabiri bir çoğunuza yabancı gelebilir hemen bu tabiri açıklamak ile başlayayım. Stream türkçe karşılığıyla akış demek, bizim bahsettiğimiz şey ise aslında bir oyunun oynanışını başka birisinin size canlı olarak aktarması olayıdır. Hâli hazırda Twitch, Youtube Live, Douyou gibi haleflerinin bir çoğumuz farkındasınızdır ama Beam’i bunlardan ayıran en temel iki özellik var. İlki bu platformların kendini överek 10 saniyelerde oluşan delay yani gecikmeleri Beam milisaniyeler seviyesine indirmekte ve çok hızlı bir stream deneyimi sunmakta. Beam’i farklı kılan bir diğer özellik ise oyuncuya izin verdiği taktirde çeşitli müdahalelerde bulunabiliyor olmanız. Üstelik Ocak 2016’da kurulan bu servis daha ilk zamanlarda New York’da düzenlenen Techcrunch Disturp 2016’nın kazananı ünvanını da bu rakipler arasından kapmayı başardı.  Bu başarı hiç de göz ardı edilecek bir başarı değil. Zîra teknoloji dünyasında geriden gelip deneyimli rakipleri eleyip pazarı domine etmek hiç de kolay bir iş değil.

beam

 

Microsoft bu servisi neden ve ne kadara aldı sorularına gelecek olursak da yapılan resmi açıklamaya göre Microsoft, Beam servisini Xbox platformunun elinin güçlendirmek için almış. Bence çok yerinde bir karar olmuş. Günümüzde Twitch gibi kanalların günlük 40 milyon izleyici rakamlarına eriştikleri bir gerçek.  Bu gerçekleri göz önünde bulunduracak olursak Beam gibi bir servisi herhangi bir  oyun platformu üzerinde kullanmak o platformun kullanımını özendirmesi bakımından yararlı olacağı görüşündeyim. Bu ayn zamanda Xbox platformunu kullananları da mutlu edecektir. Neden sorusuna gelecek olursak; Xbox’da oyun oynayan kişi genelde yanında bir arkadaş daha ister. Bunu online olarak bulmak, onun ile konuşmak, onun oyununuza müdahalelerde bulunmasına izin vermek fikri bana çok makul ve isabetli bir karar verdiği kanısını veriyor.

Firmanın kurucusu Matt Salsamendi kendi Blog‘unda ve resmi bir video da tüm teknolojilerini xbox platformuna taşıyacaklarını belirtmiş. Xbox’a dâir resmi açıklamayı aşağıdaki video da bulabilirsiniz;

 

 

Öte yandan servisin ne kadar bir meblağ ile satın alındığı konusunda hiç bir yerde herhangi bir kaynağa ulaşamadım.

Gelişmeler için bizleri takip etmeye devam edebilirsiniz…

Etiketler beam, Microsoft, Xbox
Halil Şahin

Halil Şahin

Sizlere yardımcı olabilmek için buradayım...

Yorumlar

  1. cemil
    cemil Ağustos 13, 06:01
    Bildirimler bende iki defa geliyor
  2. Oğuzhan Yıldız
    Oğuzhan Yıldız Ağustos 13, 07:30
    Ben bu beami duymuştum. Acaba nasıl birşey diye de merak etmiştim. Nasıl adamı izlerken müdahil olabiliriz hala aklım almıyor.

Write comment

Only registered users can comment.