17-02-17 Windows Phone Dünyası Haberleri
17/02/2017
Fatih Tercan (1140 Haber)
9 Yorum
Paylaş

17-02-17 Windows Phone Dünyası Haberleri

17-02-17 Windows Phone Dünyası Haberleri konulu yazımızla karşınızdayız.

Aslında bu hafta pek iç açı gelişmeler yaşanmadı. Rutin olarak yaşantımıza devam ediyoruz.

İlk gözümüze çarpan konu Gartner’ın yapmış olduğu 2016 yılı 4. çeyrek cep telefonu satış rakamlarını içeren araştırmasıydı.

Tabi ki biz bu tablonun çok farklı olacağını düşünmüyorduk. Microsoft’un Windows 10 Mobile için enerji ve maddi kaynak harcamayacağını biliyoruz.

2015 yılı 4. çeyreğinde %1.1 satış rakamına ulaşan Windows telefonlar, 2016 yılı 4. çeyreğinde tam anlamıyla çakılmış durumda. 2016 yılı 4. çeyrek rakamları %1 in altını görerek %0.3 değerlerinde geziyor.

Bu sonuçlar Microsoft’un artık tamamen Windows 10 ARM versiyonuna odaklandığını gösteriyor.

Bu hafta Insider kullanıcıları için yeni bir Windows 10 Mobile yapısı gelmeyeceğini Dona Sarkar bir twit ile duyurdu.

Bu hafta ve hafta sonu  yeni bir yapı gelemyecek. 15031 yapısında memnun değilseniz kararlı sürüme dönüş yapın.

Microsoft’un Xiaomi Mi5 ve diğer android cihazlar için Windows 10 Mobile Rom yayınlayacağını geçen sene duymuştuk. Fakat gittikçe düşen kullanıcı oranları nedeniyle bu projeden de bir verim alınabileceğini düşünmüyoruz.

Şu an için Windows 10 Mobile kullanmak isteyen ama kendini garantiye almayı da düşünen takipçilerimiz için hala Xiaomi Mi4 tek alternatif gibi görünüyor.

Bu yazımızda içinizi açmadığımızı biliyoruz. Ama bizimde içerik üretmek konusunda sıkıntılarımız var. Microsoft’a bütün enerjimizi sömürdüğü için teşekkür ediyoruz.

Windows dünyasına gönül veren arkadaşlarımızın hala Microsoft Türkiye ile diyalog kurmaya çalışmaları bizce iyi niyetten öteye gitmeyecek.

Bir süredir forum sitemiz kapalı bunu fark ettiğinizi düşünüyorum. Forumu wordpress uyumlu bir yapıya taşıyoruz. Blog ve wptr.info uygulamasında kullandığınız kullanıcı adı ve şifrelerle artık foruma girebileceksiniz.

Önümüzdeki aylarda da Burak wptr.info uygulamasına forumu dahil edecek. En azından yazımızda pozitif bir şeyler söylemiş olalım.

Sizden ricamız sitedeki reklamlara günde bir kere tıklamanız yönünde olacak. Birde uygulama güncellemelerini ve yeni uygulama yüklemelerini haberlerdeki linklerden yaparsanız bizim için tadından yenmez.

İntenette dolaşırken güzel bir video ilgimizi çekti. Dikkatimizi çeken şey elektronik devreleri için yol çizen bir kalemdi. Videoyu haberimize ekleyip izninizi isteyelim

 

Güzel bir hafta sonu geçirmeniz dileğiyle.

 

 

Fatih Tercan

Fatih Tercan

Teknolijiye aşık bir inşaat mühendisi. 2011 Yılında HTC Trophy - WP7,5 ile başladığı yolculuğuna HTC 8X ve Lumia 1320 ile devam etti. Şu anda Lumia 640XL/ Xiaomi Mi5s kullanıyor.Ayrıca @wpturkinfo isimli twitter hesabından sorumludur.

Yorumlar

 1. Yasin Sür
  Yasin Sür Şubat 17, 13:34
  Bir zamanlar wm10 a odaklanmıştı, heryere odaklandı birşey yok şimdi windows ARM ye odaklansın inanasım gelmiyor olacağından, başarmak için günlük kullanımda kendi cihazlarını kullansınlar.
 2. Cemil Kaya
  Cemil Kaya Şubat 17, 16:21
  15031 yapısından memnun değilseniz kararlı sürüme geçin deniyor.O sürüm hangisi ve'de nasıl yapacağız?
  • Fatih Tercan
   Fatih Tercan Author Şubat 17, 16:31
   14xxx sürümlerinden bahsediyor. Windows device recovery tool(WDRC) ile geçiş yapmak gerek. Ama orada şöyle bir sıkıntı var. Cihazınız wp8.1 ile piyasaya çıkmışsa WDRC ile wp8.1 e dönüyorsunuz.Lumia 950 serisinde wm10 a dönüş var
 3. alpay
  alpay Şubat 17, 16:44
  ben şöyle bir özel yapayım, işletim sistemi şu anda pekçok fonksiyonu ile iyi durumda, problemin odak noktası belli mağaza uygulama gelişimi + cihaz üretimi + reklam bu üç unsurda birşeyler ortaya konursa windows mobile alışan zaten o karmakarışık kullanıma sahip diğer sistemlere gitmez bu kadar basit. formül ortada ama bunun üzerine gidilmiyor neden anlamıyorum.
 4. Feyyaz Baran
  Feyyaz Baran Şubat 17, 18:21
  Her halükarda HP ve Alcatel ile Samsung benzeri tabletlerin yatırımını çöpe atmaz, işletim sistemi soz konusu. Ama kendi cihazları çok sürmez bir kaç yılda surface hariç yok olur
 5. ufuk ışık
  ufuk ışık Şubat 17, 23:08
  Ben ilk Windows platformuna lumia 800 alarak katıldım bence yapılan bazı şeyler yanlış reklam yok,pazarlama yok,inovasyon yok ama diyorsun ki telefonlarım satılmıyor,elbette ki satılmaz Microsoft'u anlamaya çalışıyorum ama anlayamıyorum.
  • Erhan Yildiz
   Erhan Yildiz Şubat 18, 09:39
   Kesinlikle katılıyorum. İphone nasıl şekil değiştirip ufak tefek değişikleri abartıp yeni bir şeymiş gibi sunuyor. Bunlar gerçekten yeni birşey olsa bile yanıtım yapmadan satış yapmayı bekliyorlar. Yoksa telefonlar bence fiyatına göre çok iyi.
 6. Kasterborous
  Kasterborous Şubat 18, 10:11
  bu gidişle 4 yıllık windows mobile yaşantımı sonlandırıcam gibi duruyor.Ulan Microsoft bitirdin bizi
 7. Merih
  Merih Şubat 20, 10:00
  Blackberry'den fazla satmış :) 2015 yılında Nokia adı ve tanıtım faaliyetleri ile bu işletim sisteminin Avrupa pazar payı %10'lara dayanmıştı. Tebrikler Satya, tebrikler MS!

Write comment

Only registered users can comment.