WP 8’de Depolama Problemi
01/03/2013
Serhat Sağlam (2 Haber)
10 Yorum
Paylaş

WP 8’de Depolama Problemi

WP 8’de Depolama Problemi

 

Windows Phone daha yeni ve kullandıkça eksikleri göz önüne geliyor. Bildirimlerin eksikliği en büyük sorun zaten bunu kabul edebiliriz. Diğer çıkan ve belkide çoğu kullanıcının bilmediği sorun ise zamanla azalan depolama yerinin azalması. Telefonda kullanılan yerler 6 başlığa ayrılmış. Müzik+Videolar, Resimler, Uygulamalar, Diğer, Sistem ve Boş Alan. Diğer kısmı sürekli artıyor ve daha sonra sorun yaratıyor boş alan azaldıkça.

Bir an korktum çünkü bu durum bana çok tanıdık geliyordu. Zamanında Nokia E72 mağduru olan ve kendimce ürettiğim çözüm ile biraz ertelesemde artık internet sayfalarını açmakta bile zorlanır olmuştum. Neyse sadede gelirsek bu sürekli artıp büyüyen ”diğer” kısmı için bir programla çözüm üretiyoruz. Programın adı ‘Shrink Storage‘ ve mağazadan indirebilirsiniz. Ücretsiz olan bu uygulama çok kolay bir arayüze sahip ancak temizlemesi biraz zaman alıyor. (bende 11-12 dakika sürdü) Ama gerçekten işe yaradı bende yaklaşık 2 GB’a yakın yer açabildim. Benim gibi bu sorundan yakınanlardenesin mutlaka.

windowsphone_wp8_de_depolama_porblemi_01032013_2_windowsphoneturkiyeinfowindowsphone_wp8_de_depolama_porblemi_01032013_1_windowsphoneturkiyeinfo

 

Programın kullanmasını anlatacak olursak,

1- ‘Fill Phone Storage’ kısmına dokunuyoruz. Burda biraz sabırlı olmamız gerek. 10-15 dakika sürebiliyor.
2 -Uyarı mesajı çıkıyor. Tamam diyoruz ona.
3- Telefonu yeniden başlatın. (ben yapmadım ama yapmanız öneriliyor)
4- Uygulamaya tekrar girip ‘Clean Phone Storage’ kısmına dokunun.

En sonda ne kadar yer kazandığınızı söyleyen bir bildirim daha çıkıyor. Hadi geçmiş olsun 🙂

:)

Serhat Sağlam

Serhat Sağlam

Yorumlar

 1. Ethem Gök
  Ethem Gök Mart 24, 17:16
  Merhaba, bu uygulama ile dediklerinizi harfiyen yaptım ancak hiç bir değişiklik olmadı. Diğer kısmı 5.45 GB olarak kaldı. hatta shrink ederken telefonda yer kalmadı uyarısı verdi. Yani boş olan alanı değerlendirip aynı ebatı bana geri verdi.
  • Hüseyin Mutlu
   Hüseyin Mutlu Mart 25, 12:36
   ethem bey telefon modeliniz nedir ? şayet lumia serisinden biriyse Nokia'dan son gelen güncelleme ile başka programlara gerek kalmadan ' Diğer ' alanına müdahale sorunu çözülmüş durumda.
  • Ethem Gök
   Ethem Gök Mart 26, 14:22
   HTC WP 8x kullanıyorum.. Lumia ları biraz kayırıyorlar sanırım :)))
  • Hüseyin Mutlu
   Hüseyin Mutlu Mart 28, 07:32
   Kayırma değilde htc biraz pasif kalıyor :) çünkü gelen kapasite kontrolü Nokia nın vermiş olduğu bir güncellemedir,Microsoft ile ilgisi yok Ethem bey :)
 2. mekansız
  mekansız Haziran 18, 15:52
  ethem kardesimle aynı sorunu bende yaşadım..olmadı..
  • Hüseyin Mutlu
   Hüseyin Mutlu Haziran 19, 05:28
   Cihazı sıfırlamaktan başka çaremiz yok
 3. umit
  umit Haziran 30, 13:07
  htc 8s kullanıyorum, hafızam zaten 4gb sistem bunun3.1 gb sini kullanıyor. dediğiniz programı yükledim işe yaramadı. daha öncede HTC nin müşteri hizmetlerinde gerizekalının birisi yüzünden yedek almadan cihazı sıfırladım ancak sorun yine aynı bana 1 gb boş alan kalıyo ne harita yükleyebiliyorum ne uygulama atıcam telefonu bu gidişle. Veya uygulamalrı falan sd karta atabilmenin bir yolu varmı?
  • Hüseyin Mutlu
   Hüseyin Mutlu Temmuz 21, 22:49
   Şu günlerde almış olacağınız gdr2 güncellemesi ile hafızada gereksiz geçici alanlara müdahale esebileceksiniz
 4. mett
  mett Ağustos 17, 17:43
  Lumia620 kullanıyorum denedim ama olmadı sadece kendi kendine 1 gb lık yer kaplayıp siliyor acaba sorun bende mi var anlamadım
 5. volkan
  volkan Ağustos 25, 19:21
  Htc w8s kullanıyorum. Saçma depolama muhabetti yüzünden telefonu parçalamak üzereyim

Write comment

Only registered users can comment.