08.03.2017 Windows 10 Mobile Dünyasına Bakış
08/03/2017
Fatih Tercan (1140 Haber)
13 Yorum
Paylaş

08.03.2017 Windows 10 Mobile Dünyasına Bakış

Haberlerin fazla olmadığı dönemlerde küçük haberleri birleştirerek sizlere ” Windows 10 Mobile Dünyasına Bakış ” başlıkları altında toplayarak vermeye çalışıyoruz.

Üçüncü parti Youtube programlarından MyTube küçük bir güncelleme alarak 2.9.82.0 sürüm numarasına ulaştı. Uygulamada hata düzeltmeleri yapılmış.

myTube Beta
myTube Beta
Developer: Ryken Studio
Price: Free+

HP Elite X3’e ait yeni bir Lap Dock videosu ortaya çıktı. MWC 2017 de çekilen yeni aksesuarda 2 adet USB-A ve  2 adet USB-C portu bulunuyor.

Resmi Formula 1 uygulaması 2017 yılı yarış programı desteği ile güncellendi. Çoğu uygulamanın mağazadan kaçtığı bir dönemde F1’in bizleri unutmaması sevindirici. Uygulamadan bir kaç görsel  paylaşalım.

Formula 1®
Formula 1®
Developer: Formula One Digital Media Limited
Price: Free

Windows 10 Yapılarının görüntülendiği Build Feed hesabında üç adet yeni yapı bilgisi paylaşıldı.

Şu anda mevcut resmi sürüm olan Redstone yapısı için test edilen son sürüm numarası 14393.953 olarak görünüyor.

Bir sonraki güncelleme olarak bildiğimiz Creators güncellemesi için test edilen son sürüm 15051.0 olarak görünüyor.

Geçmiş yapı olarak adlandırdığımız Treshold 2 kısmında ise son test edilen sürüm 10586.839 olarak görünüyor. Bu yapı daha önce Windows 10 Mobile desteği almayan cihazların Windows Insider ile desteklenmesi gibi görünüyor.

Tabiki daha önce resmi yollardan Insider ile Windows 10 Mobile yükleme şansını kaçırmadıysanız.

 

Fatih Tercan

Fatih Tercan

Teknolijiye aşık bir inşaat mühendisi. 2011 Yılında HTC Trophy - WP7,5 ile başladığı yolculuğuna HTC 8X ve Lumia 1320 ile devam etti. Şu anda Lumia 640XL/ Xiaomi Mi5s kullanıyor.Ayrıca @wpturkinfo isimli twitter hesabından sorumludur.

Yorumlar

 1. Feyyaz Baran
  Feyyaz Baran Mart 09, 02:42
  15051 Fast Ring Şimdi yayınlandı
 2. Mert SANRI
  Mert SANRI Mart 09, 10:23
  F1 ücretli ve pahalıydı diye hatırlıyorum.yıllar önce bakıp indirememiştim. Şimdi şaşırdım. Ama yine indiremiyorum.çünkü radikal bir kararla w8.1e döndüm ve mecburen orada kaldım :)
  • Feyyaz Baran
   Feyyaz Baran Mart 09, 13:08
   Kullandığım, 3, 4 program olmasa dönecem valla. Aynı excel, word, İOS ve androidde... Aynı outlook İOS ve androidde, OneNote aynen... MS sırf Surface için ayıp ediyor.
  • Oğuzhan
   Oğuzhan Mart 09, 15:10
   Şu yeni UWP uygulamalar (insta, twit) Windows 8.1 de olsa 1 dk durmam Windows10 da. Windows 10 a geçince ne oyun performansı kaldı ne stabilite
 3. Anonim
  Anonim Mart 09, 18:49
  Abi yazıyı okurken. Birden bire tüm yazılar gidiyor. Sorun falan var galiba. Geri gelip tekrar girince düzeliyor ama yne aynısı oluyor
  • Fatih Tercan
   Fatih Tercan Author Mart 09, 19:50
   Burak'a ilettim kontrol edecek.
  • Fatih Tercan
   Fatih Tercan Author Mart 09, 19:51
   İşletim sistemi sürüm numarası nedir?
  • Anonim
   Anonim Mart 10, 10:39
   En son sürüm. Numarasını bilmiyorum daha dun güncelledim. Makalenizin konusu olan surum işte
 4. Anonim
  Anonim Mart 10, 10:38
  Dun güncelledim işte. Sayısını bilmiyorum ama en son sürüm
 5. Merih
  Merih Mart 13, 12:47
  WP dünyasına bakmaya devam. İyi haberler gelmiyor tabii: - Beklenen Surface Phone 2019'dan önce gelmiyor! Daha önce de yazmıştım buralarda; vizyonsuz adamların yapacağı iş bu kadar olur. O tarihe kim öle kim kala. O tarihe çok çok sağlam ve eksiksiz çıkılması gerekiyor (rakip iPhone 9!) ancak hedef kitle iş dünyası olduğu için, son kullanıcı tarafı şu an olduğu gibi pek önemsenmeyecektir. Arayı doldurmak için orta düzey 1-2 telefon piyasaya sürülecek (bu sene içinde en az 1 telefon gelecek). Tahminlere göre 2021 yılına kadar da Windows kullanan bir telefon kullanıcısı kalmayacak! Kaynak: http://www.itechpost.com/articles/91339/20170313/mirosoft-surface-phone-release-moved-2019-windows-10-mobile-ready.htm - Creators Update'in mobilde gecikeceğini MS de onayladı. Masaüstü versiyonundan sonra çıkması en az birkaç haftayı bulur deniyor. Kaynak: https://www.onmsft.com/news/windows-10-mobile-news-recap-microsoft-signs-esim-maker-creators-update-delay-and-more - Shazam da Windows platformunu terkediyor, sebep belirtilmedi. Kaynak: http://www.windowscentral.com/shazam-pulls-plug-windows-apps - Windows telefonların Microsoft'un ABD sayfasındaki yeri daha da alt kategorilere indi. Eskiden ana ürünlerden biri olarak gösterilirken, şimdi sitede telefonları arayıp bulmak iyice zorlaşmış durumda. MS telefonlarını her yerde yoketmeye çalışıyor sanırım. Kaynak: https://www.neowin.net/news/microsoft-makes-changes-to-us-web-store---and-its-now-a-lot-harder-to-find-windows-phones
  • Fatih Tercan
   Fatih Tercan Author Mart 13, 14:30
   Bunları da vereceğim haber olarak merak etmeyin :D Lakin Nawzil yeni telefonlar konusunda 2017 yılı için ısrar ediyor. Ayrıca çok dert ediyorsunuz en kötü Lumialar çöp olur gider. Bu kadar üzmeyin kendinizi.
  • Merih
   Merih Mart 13, 22:51
   Nawzil'in şahidi Dona galiba :) Söylediği tarih çıkmayınca sonra "ben öyle kesin birşey demedim aslında" diyor :) İçeriden gelen bilgiye göre, Win10 ve ARM birlikteliği için halen katedilecek çok yol var. Zaten adamlar WP10'u hala oturtamadı, bu performanslarıyla 2017 çok iyimser bir tahmin. MWC'de bahsi bile geçmedi. x86 emülasyonunun getirdiği ısınma ve batarya sorunlarını çözmeye çalışıyorlar. Bu doğrultuda Snapdragon 835'den vazgeçilip gelecek daha iyi bir işlemci üzerine senaryo kurabilir veya Windows 10 ile x86 app'lerini doğrudan mobilde çalıştıracak hale getirebilirler. Belki bir sonraki işlemciye bu işler için özel bir yonga bile eklenebilir, MS ile Qualcomm'un artık ortaklıkları var malum. Ayrıca yanılmıyorsam Redstone 2 (Creators Update) ile özellikle arayüz ve optimizasyon konusunda Win10 için bazı performans geliştirmeleri olacaktı. Mobile yönelik bir ön hazırlık gibi yorumladım ben bunu. Sene sonunda ve en iyi ihtimalle 2018'in başında SurfacePhone gelse bu sefer 835 eskimiş olacak, çünkü bu chipset'i kullanan telefonlar çoktan duyuruldu ve hatta önümüzdeki ay piyasaya çıkıyorlar. Dolayısıyla, Windows 10 Mobile bir süre daha yaşayacak görünüyor. 2017 bitmeden büyük olasılıkla üzerinde Snapdragon 835 ve Windows 10 Mobile bulunan bir telefon gelecek. Zaten gelmesi gerek çünkü son sürat akıp giden bu pazara MS telefon çıkarmayalı çok uzun zaman oldu. Nawzil'in son dediklerine bakarsanız Surface Phone için "gelecekte" diyor, içinde bulunduğumuz seneyi kastetmiyor. Bu son gelişmelerle anlamsız yere yitip giden Nokia ve Lumia markasına üzülürüm sadece. Kötü yönetilen ve sözlerini tutmayan MS için değil. Adamlar Hololens gibi iyi bir projenin ikinci ayağını bile iptal etti, 2019'u bekleyin diyorlar :)) Siz üzülmeyip neye güveniyorsunuz? Geçiştirmek yerine ayrıntılı yazarsanız bilgilenmiş oluruz.
  • Fatih Tercan
   Fatih Tercan Author Mart 14, 14:32
   2012-2013 yılında biz bu meseleleri çok dert ederek bu siteyi kurmuştuk. Artık işi akışına bırakıyoruz. Surface phone çıkmış, X86-x64 desteklemiş çokta takmıyorum inanın. Teknolojik cihazların hayatımızdaki yerini çok önemsiyoruz. Bu cihazlar bizim hayatımızı kolaylaştırmak için var olmalı. Biz onların kölesi olmamalıyız. Ayrıca Microsoft sürekli bir şeyleri yıkıp yeniden yapmaya çalışıyor. Benim şahsi fikrim bu kafayla giderlerse hiç bir zaman 3. işletim sistemi olmaktan kurtulamayacaklar. Bizde sizin kadar MS'e kızgınız. Ama bazı şeyleri değiştirme gücümüz yok. Haftada bir gün zar zor haber üretebiliyoruz. Zamanında ısrarla Lumia test cihazları istedik. Ama yetkililerin hiç umurunda olmadı. Microsoft bizim kadar çalışsaydı Türkiye'de Lumia ların yeri farklı olurdu. Son kullanıcı telefonunda Facebook,Messenger,Twitter var mı ona bakıyor. Uygulama konusunda çok hassas olan kitle kısıtlı diye düşünüyorum. Sonuç olarak şunu söyleyelim. Şu siteyi ekonomik zorluklarla ayakta tutmaya çalışıyoruz.5 senelik emeğimiz heba olmasın diye uğraşıyoruz. Yoksa Microsoft bizi de bezdirdi. O yüzden tekrar edeyim her şeyi akışına bırakın dert etmeyin.

Write comment

Only registered users can comment.