27.02.2017 Windows 10 Mobile Dünyasına Bakış
27/02/2017
Fatih Tercan (1140 Haber)
9 Yorum
Paylaş

27.02.2017 Windows 10 Mobile Dünyasına Bakış

Haberlerin fazla olmadığı dönemlerde küçük haberleri birleştirerek sizlere ” Windows 10 Mobile Dünyasına Bakış ” başlıkları altında toplayarak vermeye çalışıyoruz.

İlk haberimiz Lumia 950 için yeni gestures (jestler) özellikleri hakkında olacak. Twitter üzerinden @tfwboredom ve  @gus33000 Microsoft’un Lumia 950 serisi için detaylı jestler özelliği üzerinden çalıştığını gösteren görseller yayınladı.

Bildiğiniz üzere Lumia 950 serisi ilk  çıktığında çift tıklama ile uyandırma özelliğine sahip değildi. Bu özellik daha sonra bir firmware yazılım güncellemesi ile aktif edilmişti.

Bakalım bu kadar detaylı özellikleri diğer cihazlarda görme şansımız olacak mı?

Windows 10 Mobile 15043 versiyonu geçtiğimiz günlerde Insider Fast kullanıcıları için yayınlanmıştı. Bu güncelleme ile Bluetooth sorunu giderilmişti. Microsoft bu sorunu giderirken Bluetooth için yeni bir arayüz kullanmaya başladı.

HP Elite X3’ün iş dünyası için lanse edilmiş bir Windows 10 Mobile telefon olduğu daha önceki yazılarımızda ifade etmiştik. HP telefonun iş dünyasında tam anlamıyla entegre olabilmesi için iki  adet aksesuar piyasaya sürdü.

Bunlar saniye 60 fps tarama yapabilen bir barkod okuyucu ve mobil ödeme için bir okuyucu. Uzmanlar bu aksesuarların muadilleri ile aynı özelliklere sahip olduğunu fakat yüksek fiyata sahip olduğunu ifade ediyor. Barkod okuyucu cihaz için istenen fiyat 329$ seviyelerinde.

Sırada Windows 10 Mobile için alışık olduğumuz türden bir haberimiz var. Platformun başarılı ve sevilen uygulamalarından Viber, Windows 10 ve Windows 10 Mobile için yazılım geliştirmeyi durdurduğunu açıkladı.  Onmsft tarafından paylaşılan haberde Viber yetkililerinin açıklaması şu şekilde:

Sınırlı şirket kaynağımızı mümkün olan en verimli şekilde tahsis etmek için, bir sonraki duyuruya kadar Windows Phone 10 ve Windows 10 için herhangi bir güncelleme yayınlamamaya karar verdik.

Bu sene Dünya Mobile Kongresi (MWC) bizler için çok heyecanlı geçmiyor. Biz sadece Windows 10 Mobile odaklı haberler yayınladığımız için bu sene MWC’den pek bir haber yapabileceğimizi düşünmüyoruz.

MWC 2017’de Nokia ve Blackberry firmalarının yeniden canlanma çabaları dikkat çekiyor. Nokia’nın (HMD) tanıttığı cihazlar ile Çinli üretici etiketinden sıyrılmayı pek başaramamış gibi duruyor.

Bizim gözümüze çarpan gelişmeler bunlar. Peki geçtiğimiz hafta sizlerin dikkatini çeken gelişmeler neler?

 

Etiketler Windows 10 Mobile
Fatih Tercan

Fatih Tercan

Teknolijiye aşık bir inşaat mühendisi. 2011 Yılında HTC Trophy - WP7,5 ile başladığı yolculuğuna HTC 8X ve Lumia 1320 ile devam etti. Şu anda Lumia 640XL/ Xiaomi Mi5s kullanıyor.Ayrıca @wpturkinfo isimli twitter hesabından sorumludur.

Yorumlar

 1. Feyyaz Baran
  Feyyaz Baran Şubat 27, 12:51
  En önemli gelişme bluwtut, klavye eh! Ama bide 3310 var. basit ve güzel gibi duruyor.
 2. Mert SANRI
  Mert SANRI Şubat 27, 15:01
  Viber'a çok şaşırdım..neler oluyor? Nereye doğru gidiyor platform!!
 3. Mücahit Pektaş
  Mücahit Pektaş Şubat 27, 16:57
  Şu 950 ye gelecek özellikleri türkçeye çevirebilir misiniz? Bir de ne zaman geleceği hakkında bilgi var mı?
 4. Merih
  Merih Şubat 27, 23:35
  Hem markası hem de çalışanları Microsoft tarafından katledilen Nokia daha ne yapsın? Şirketin eski yöneticileri eski günleri yakalamak için çaba gösteriyor. Olumsuzluklara rağmen Nokia 6 Çin'de çok iyi sattı örneğin. Bunlar piyasaya giriş için ilk adımlar, gerisi daha güçlü gelecektir, hatta tablet modelleri de planlar arasında. Microsoft'tan daha aktifler en azından.
  • Fatih Tercan
   Fatih Tercan Author Şubat 28, 03:50
   Nokia ile ilgili eleştirimiz marka güvenilirliğinin Microsoft seviyesinde olması. Ben Nokia'ya güvenip telefon almam açıkçası. Yarın ortada bırakmayacağı ne malum? O kaliteli Finlandiyalı artık basit bir Çinli firma havasında. Xiaomi gibi yenilikçi firmalar varken, 1200 TL ye Mi5 gibi bir cihaz alınabiliyorken insanlar neden Nokia almalı. Malum bu döviz kurları ve vergilerle insanların alım güçleri sınırlı.Microsoft tarafında tablette ise işler farklı işliyor. Surface baya başarılı oldu. Ayrıca Samsung tabletlerinde büyük bir oranda Android yerine Windows kullanacağını açıklamış.
  • Merih
   Merih Şubat 28, 10:30
   Microsoft gibi dev bir firma biraz bile olsun güven verecek birşey yapmadı ve zaten Nokia'nın isminden mühendisine varana kadar herşeyini kullanıp WP telefon satarak mobilde bugünlere kadar geldi. Bir WP sitesinin yöneticisi olmanıza rağmen Android telefon önererek kendinizle ve Microsoft'un olumsuzluklarını belirtmediğiniz destek dolu geçmiş haber ve yorumlarınızla çelişiyorsunuz. Zamanında biz eleştirirken kızıyordunuz, şimdi aynı eleştirileri kendiniz yapmaya başladınız. Hepimiz kandırıldık mı.. kandırıldık. Parti bitti artık. Nokia yeniden emeklemeye çalışıyor, bırakın biraz bekleyin, neler yapabildiklerini bir görelim. Microsoft'un bu seneyi de telefonsuz kapatabilme ihtimalini biliyorsunuzdur. Samsung tablet ile Windows 10 geliyor, Intel Core işlemcisi var, haliyle olağanüstü bir durum yok ortada. Surface'lere göre biraz daha uygun fiyatta alternatif olacaktır sadece.
  • Fatih Tercan
   Fatih Tercan Author Şubat 28, 12:08
   Dikkat ederseniz ben Android cihaz önermiyorum. Benim anlatmak istediğim şuydu: Android bir cihaz alacak olsam neden Nokia alayım. Nokia ve MS'in güvenirliği düşük şirketler olduğunu ben hep söyledim. Önceki yazılarımda bunu ifade ettiğimi düşünüyorum. Şu anda f/p olarak Xiaomi varken. Ayrıca ben hala Lumia 640XL kullanıyorum. Çoğunluğun ne kullandığı beni ilgilendirmiyor. Ben HTC Trophy (WP7.x) kullanırken Türkiye'de bir elin parmaklarını geçmiyorduk. Herkes nerede mutlu ise oraya gider. Uygulama yönünden sıkıntı çekiyorsanız Droid yada İos alırsınız bunda sıkıntı yok. Ama benim gibi 09:00- 18:30 ofis ortamındaysanız bu bir dez avantaj olmuyor. Amacım tartışmak değil.Ama arkadaşların Nokia fanlığıda bunu görmeye engel olmamalı.
 5. Merih
  Merih Şubat 27, 23:55
  Viber dışında SofaScore da artık Windows10 Mobile güncellemesi vermeyeceğini açıklamış. Ayrıca kendi telefonumda da kullandığım Amazing Weather HD 17 Mart'ta güncellemeleri ve desteğini kesecek..
 6. inceler53
  inceler53 Şubat 28, 05:24
  Her ay gelen rutin güncelleme şubat ayında gelmedi. Microsoft kendi eliyle öldürüyo telefonu

Write comment

Only registered users can comment.