Joe Belfiore Windows Mobile Hakkında Konuştu
09/10/2017
Fatih Tercan (1131 Haber)
12 Yorum
Paylaş

Joe Belfiore Windows Mobile Hakkında Konuştu

Microsoft’un en tepesindeki isimlerden biri olan Joe Belfiore Windows Mobile hakkında konuştu.

Aslında açıklamalarda yeni bir şey yok. Hepimizin bildiğimiz şeyleri twitter üzerinden kullanıcılara açıkladı.

  • Bunlardan ilki Microsoft’un uzun süredir Windows 10 Mobile ve telefon donanımına odaklanmadığı itirafıydı. Bildiğiniz üzere Windows 10 Mobile feature2 güncellemeleri ile olduğu yerde sayar hale gelmişti. Bu güncellemeler sadece hata düzeltmeleri içeriyordu.
  • Windows Mobile desteğinin süreceğini ifade eden Belfiore bunun sadece hata düzeltmeleri içereceğini de ifade etti. Microsoft’un Fall Creators güncellemesi ile 2019 sonuna kadar destek vereceği düşünülürse Windows 10 Mobile can çekişmeye devam edecek ama fişi çekilmeyecek.
  • Windows Mağazının gelişmesi için yeterince çaba göstermediklerini şikayet eden bir kullanıcıya ise cevabını da sizlere aktaralım. Joe Belfiore ” Mağazanın gelişmesi için uygulama geliştiricilere destek olduklarını ve büyük çabalar harcadık. Dört tane uygulamanın sisteme kazandırılması için büyük ücretler ödedik. Fakat uygulama geliştiriciler için sistemdeki kullanıcı sayısı ne yazık ki yeterli değil.” şeklinde cevap verdi.
  • Windows Mobile için sıkıntılı bir dönemde yaklaşık 1 yıl izin kullanan Belfiore belkide Nadella tarafından istemese de  beyaz bayrak çektirilmiş oldu.
  • Microsoft’un son kozu ise Andormeda / Core-OS projesi olacak gibi görünüyor.
  • Microsoft’un Kin ile başlayan başarısız donanım geçmişi Zune ile devam etti. Lumia ise bu duraklarda sonuncusuydu. Microsofot’un Surface ürün gurubunu da bitireceği dedikodularının dillendirildiği bu günlerde ne kadar güvenilir bir liman olacağı bizim için cevabı bilinmeyen bir soru olarak kalacak gibi görünüyor.
  • Umarız Microsoft Azure ve Office ürün grubunda yakaladığı gelirleri Andromeda Os ile mobile cihazlarda da yakalar.
Fatih Tercan

Fatih Tercan

Teknolijiye aşık bir inşaat mühendisi. 2011 Yılında HTC Trophy - WP7,5 ile başladığı yolculuğuna HTC 8X ve Lumia 1320 ile devam etti. Şu anda Lumia 640XL/ Xiaomi Mi5s kullanıyor.Ayrıca @wpturkinfo isimli twitter hesabından sorumludur.

Yorum Yap

12 Yorum yapıldı : "Joe Belfiore Windows Mobile Hakkında Konuştu"

Uyarma Seçenekleri
Sırala::   Yeni | Eski | En çok oy alan
ufuk ışık
Üye

Çok acı bir itiraf olmuş,bu sistemi öldürmeyi nasıl sağladılar,aklım bir türlü almıyor. Microsoft kendisine güvenenleri hep hayal kırıklığına mı uğratacak?

Merih
Üye
Yeni şeyler söylemiyor da ince bir ayrıntı var; Belfiore mobil işletim sistemine kazandırılacak yeni özelliklere ve yeni bir donanıma artık odaklanmadıklarını belirtiyor. Donanımdan kastı Surface Phone mu? En son birbuçuk veya iki sene önce çıkan telefondan sonra zaten kendilerinden yeni bir Windows telefon beklemiyoruz. MS bu belli olmaz ama Surface serisini kısa vadede sona erdireceklerini de çok sanmam. Satışlar az düşse de, cihazlar hala bekledikleri kadar yaygınlaşmasa da fena gitmiyor. Yeni bir model daha gelecek ancak seneye kaldı. Ancak olur da Surface serisi biterse sorun yine Satya Nadella’dır. Buluta takılıp donanım işinde bir hayli çuvalladı. Ürünleri geciktirerek ve özellikle mobil… Daha Fazla »
Merih
Üye

Bu arada Belfiore de şirketten uzak kaldığı dönemde yazılım sıkıntısı çektiği Windows telefonunu bırakıp Android ve iPhone’a geçiş yapmış. Dona da elinden iPhone’u düşürmüyordu, yalnızca biz kullanıyoruz sanırım 😀

Zeynel Abidin Ceren
Üye

Yoğun bakıma girdi yani WM10

cemil
Üye

Yoğun bakımdan hiç çıkmadı ki girsin:)

Teknikci Ali
Ziyaretçi
Windows Phone serisi telefonlar ile yüzde 5 gibi bir pastayı yakalayan şirket ve ilk çıktığı yıllarda satış rakamları belki diğer şirketlere oranla yinede az olsada Nokia yı zarardan kurtarmış ve kâr açıklamasına sebeb olmuş bir yazılımdı. Bu büyüme 2015 ilk çeyreğine (Ocak – Şubat – Mart) kadar devam etti bu sırada isminin ilk microsoft olmasıyla beraber ve ilk çıkarttığı Microsoft serili telefon Lumia 535 (Aralık 2014’de duyuruldu 2015 ilk aylarında dünyaya yayıldı) diye hatırlıyorum durağana geçti. Yani şirket 2015’e tökezleyerek adımını atmıştı ve 2015 in ikinci çeyreğinde (Nisan – Mayıs – Haziran) şirketin avrupa’da belli ülkelerde IOS’u geçtiğine dair haberler… Daha Fazla »
Soner Erkılınç
Üye

Benim lumia 950 xl telefonuma güncelleme geldi sürüm 15063.674 oldu bi bilginiz varmı?

Teknikci Ali
Ziyaretçi

Hocam bir şey soracağım. Bu haberde bi resim var ya haber içinde cenaze taşıyan bir ekip gibi bir şey ellerinde bir şey tutuyorlar önlerinde araba… bu resmi neredeyse birçok sitenin haberinde görüp görüp merak ediyorum. nedir bu resmin hikayesi…

UltrAslan27
Üye

o dedigin karnaval 🙂 yurtdisinda cekilmis nerede bilmiyorum 🙂

wpDiscuz