Redstone 2 İle Kaldığınız Yerden Devam Edin
13/10/2016
Burak Dalyanda (81 Haber)
2 Yorum
Paylaş

Redstone 2 İle Kaldığınız Yerden Devam Edin

Microsoft; bilgisayar, telefon, tablet arasındaki bağlantılı uygulama deneyimini artırmak için son hız çalışmalarına devam ediyor. Şimdilerde testleri yapılan ve Windows 10‘un ikinci büyük güncellemesi olacak Redstone 2 ile bu deneyim daha da üst seviyeye çıkarılacak.

Microsoft, Windows 8 ile başladığı ortak çekirdek yapılanmasını Windows 8.1 ile bir adım daha öne taşımış ve bilgisayar ile mobil cihazlar arasında senkronize çalışma hayalini gerçekleştirmeye başlamıştı. Geliştiriciler ayrı projeler üretmek zorunda kalsalar da uygulamalarının veri iletişimini ortak kullanıp bilgisayar ve mobil cihaz uygulamalarını bağlayarak daha senkronize uygulamalarla karşımıza çıkmaya başlamışlardı. Microsoft bununla da kalmayarak Windows 10 ile tek çekirdek  (OneCore) sistemine geçerek sınırları zorladı ve tek projede daha fazla cihaz türüne (bilgisayar, telefon, tablet, IoT, akıllı saatler, Holo Lens  vs.) uygulama yazmaya olanak sağladı. Bu sistem için bir de slogan ortaya çıktı “Bir kere yaz, her yerde çalışsın“.

windows 10-cihaz

Daha hızlı, vakit kaybetmeden, her yerde devam edin

Şirket şimdi geliştiricilere bir seçenek daha sundu. Bir cihazda bir uygulama aç ve yeni işlev ile diğer cihazlarda kaldığın yerde devam et! Bu Apple’ın Handoff işlevine benzer bir tarza sahip. Apple tarafından Handoff; Mac, iPhone, iPad, iPod Touch ve Apple Watch cihazlarını bağlamak için Devamlılık özelliği olarak tanımlanıyor. Handoff ile cihazlar arasında sorunsuz bir geçiş sağlanıyor ve çalışmalarınıza hiç vakit kaybetmeden başka bir cihazda devam etmenize olanak tanıyor. Gelen raporlar Microsoft’un Handoff benzeri bir işlevi tahminen Nisan 2017 de resmen tanıtılması beklenen Redstone 2 ile daha gelişmiş özelliklerle tanıtacağını söylüyor.

Microsoft, zaten Yıldönümü Güncellemesi (Anniversary Update – Redstone 1) ile benzer bir özelliği kullanıma sundu. Yıldönümü Güncellemesi, cihazlar arasında bildirimleri eşitlemeye, bilgisayarınızdan telefon aracılığı ile SMS gönderme, arama yapma, gelişmiş Skype senknizasyonları ile daha etkin bir kullanıma ve bir cihaza bağımlı kalmamaya olanak sağlıyor. Redstone 2 ile bu senkronize işlevlerin ve cihazlar arası devamlılığın daha üst seviyelere ulaşacağı ve bunun 3. parti uygulamalar için de daha etkin kullanılacağı söyleniyor.

Microsoft’un büyük önem verdiği ve geniş bir ekipçe sürekli geliştirilen kişisel asistan Cortana ile yeni özelliğin büyük bir bölümünü mümkün kılacağı sanılıyor. Şirketin Redstone 2 yapıları ile sunmayı planladığı yeni özellik hakkında neler düşünüyorsunuz?

Burak Dalyanda

Burak Dalyanda

Web sistemleri ile başladığı ve şimdilerde çeşitli sistemlerde ve dillerde devam ettiği yazılım geliştiriciliğine Windows Phone 8 ile devam ediyor.

Yorumlar

  1. berkan
    berkan Ekim 13, 19:58
    Heyecan verici, Microsoft bomba gibi devam ediyor
  2. Tuğberk Ağca
    Tuğberk Ağca Ekim 13, 20:10
    Nisan çok geç hiç sanmıyorum Nisan olacağını. Artık yılda 2 update çıkartacağız dediler ee o Nisanda duyrulsa Haziranda çıksa diğer update Redstone 2 gibi bir sonraki yıla mı sarkacak? Redstone 2'nin çıkışı zaten bu yıl planlanıyordu, en geç Şubat'ta duyrulur Martta çıkar bu update

Write comment

Only registered users can comment.