Redstone 3’te Klasik Windows Uygulamaları Çalışabilir
22/11/2016
Burak Dalyanda (81 Haber)
2 Yorum
Paylaş

Redstone 3’te Klasik Windows Uygulamaları Çalışabilir

Microsoft’un Windows 10 için büyük planları olduğunu biliyoruz. Bu planlardan birinde Windows 10 Mobile da bulunuyor. Microsoft’un Windows 10’u dev bir ekosisteme dönüştürmeye ve modern uygulamaları evrenselleştirmeye çalıştığını, bunu da tek çekirdek (OneCore) ile gerçekleştirdiğini biliyoruz. Peki teknoloji dünyasında Microsoft’un mobil platformda başarılı olamadığı ve piyasadan çekileceği (!) söylentileri dolaşırken şirket Windows 10 Mobile için neler planlıyor? Gerçekten de klasik Windows uygulamaları Windows 10 Mobile da çalışabilir mi?

Microsoft, Windows 8 den bu yana yapmaya uğraştığı evrensel işletim sistemi modelini Windows 10 ile çok büyük bir oranda başardı. Bir çok farklı cihaz aynı işletim sistemiyle çalışıyor ve aynı uygulamaları ekstra kodlamaya ihtiyaç duymadan çalıştırabiliyor artık. Microsoft, mobil kanadında telefonları iyice bilgisayar seviyesine ulaştırmaya başladı. Her ne kadar ülkemizde göremesek te Continuum bir telefonun ne kadar bilgisayara yaklaşabileceğini büyük oranda bizlere gösterdi. Continuum sayesinde bir cep telefonu (!) aynı zamanda bir bilgisayar kasası haline dönüşebiliyor. Öyle ki Microsoft, tüm dünyaya bir motto ile bunu aşılamayı da başardı “Telefon gibi görünür, Bilgisayar gibi çalışır”.

Microsoft tarafından daha önceleri yapılan açıklamalarla Continuum özelliği ile ilgili farklı planların olduğunu, şimdilerde bu özelliğin planlanan özelliklerin yanında aslında çok basit olduğunu öğrenmiştik. Merakla gelişmeleri beklerken ZDNet’den Mary Jo Foley yeni bilgiler ortaya attı. Mary’e göre; Microsoft ARM işlemcili cihazlarda klasik Windows programlarını bir emülatör yardımıyla çalıştırmayı hedefliyor. Bu gerçekten de “Bilgisayar gibi çalışır” mottosunu tamamlayıcı nitelikte.

Windows 10 ile birlikte, işlemci iletişim kodlarının haricinde Windows 10 ile Windows 10 Mobile arasında önemli bir fark görünmüyor. Bilindiği gibi klasik masaüstü uygulamalarını modern uygulamalar haline getiren portlama yöntemini Microsoft geliştiricilere de sunmuştu. Aslında her iki sistem de tek çekirdeği kullandığı için Windows için yazılmış herhangi bir programı çalıştırması çok ta şaşırtıcı değil. Şimdiye kadar bunun gerçekleşmesinin önündeki engeller; ekran boyutları, donanım (en büyük dezavantaj ARM işlemciler) gibi çok az sayıdaki şeylerden oluşuyor. Microsoft görünen o ki ekran boyutu engelini Continuum ile aşabileceğinin farkına varmış. x86 uygulamalarının (klasik masaüstü uygulamaları) yorumlanmasını sağlayacak bir emülatör de işin içine girdiğinde önlerinde hiç bir engel kalmıyor.

Mary Jo Foley, kaynaklarına dayandırarak yeni projenin “Project Cobalt” olarak adlandırıldığını söylüyor. Büyük projenin kaynaklarında “CHPE” kısaltmasına dikkat çeken Mary, bu kısaltmadaki C harfinin Cobalt’ı, HP harflerinin bildiğimiz HP şirketini ve E harfinin ise “Emulation” yani emülatör sistemine referans verdiği görüşünde.

 

Microsoft ve HPhp_elite_x3_fotograf-video

Microsoft, HP ile Windows 10 Mobile konusunda sıkı bir çalışma içerisinde. HP Elite X3 bu çalışmanın en büyük meyvesi. Ortaya çıkan yeni bilgiler, Elite X3’e Microsoft ve HP iş birliğinde yeni bir cihazın daha katılacağını gösteriyor. Microsoft, şu anda Continuum özelliğinin gelişimini de Elite X3 üzerinde gerçekleştiriyor. Yeni özelliğin çalışması da büyük bir ihtimalle HP’nin yeni Windows 10 cihazı ile gerçekleşecek. Yeni cihazın 2017 Şubat ayında tanıtılacağı ile ilgili söylentiler mevcut. Redstone 3 ve yeni özelliğin ise 2017 sonlarında bizleri karşılayacağı konusunda da yine söylentiler var.

iOS uygulamalarının çoğu zaman küçük işlemlerden geçerek Windows 10’da çalıştığını düşünecek olursak bu çok ta hayali bir şey gibi gelmiyor.

Burak Dalyanda

Burak Dalyanda

Web sistemleri ile başladığı ve şimdilerde çeşitli sistemlerde ve dillerde devam ettiği yazılım geliştiriciliğine Windows Phone 8 ile devam ediyor.

Yorumlar

  1. Kamil Savcu
    Kamil Savcu Kasım 23, 03:35
    Bunlar hep intel'in oyunları, baktılar wp düşüşte işlemciyi iptal ettiler. Aslında intel'in değil IBM'in kapısına dayansalar bu iş çözülür. IBM bildiğim kadarıyla işlemcinin atası intel'in ustası. X86 x64 arm dışında hybrid bir mimari geliştirebilir(örneğin çift gpulu 512 bitlik ekran kartlarındaki toplayıcı çip gibi) sonra sinaplıdragon, apel a7, ekşinıs zartzurt(TM) işlemcilerin gerçekte ne denli tırıvırı olduklarını da gosterebilirler. Ek bilgi : Playstation 3 de IBM ' in power işlemcisi kullanılmaktaydı güç fışkırıyordu, gpu ise nvidia idi. Ps4 full amede, xbox one da amede ameke.
  2. Merih
    Merih Aralık 22, 14:24
    Bahsi geçen yeni telefon 'Surface Phone' MWC 2017'de gösterilmeyecek: http://www.forbes.com/sites/ewanspence/2016/12/21/microsoft-surface-phone-mwc-2017/#7499413f2e6a

Write comment

Only registered users can comment.