Telefonlar için Windows 10 TP 2 Genel Bilgiler
10/04/2015
Burak Dalyanda (81 Haber)
24 Yorum
Paylaş

Telefonlar için Windows 10 TP 2 Genel Bilgiler

İlk yapısı Şubat ayında yayınlanan Telefonlar için Windows 10 Teknik Önizleme, uzun bekleyişin ardından ikinci yapısıyla bu gün bizlerle olacak. Yayınlanmasına az bir süre kala siz takipçilerimizi bilgilendirmek için bu makaleyi yazmayı uygun gördük.

Gabriel Aul Twitter’dan attığı mesajda yeni yapının Cuma günü Pasifik saatiyle saat 10:00 da geleceğini duyurdu. Türkiye saati ile 20:00 da yayınlanmaya başlayacak yeni yapı hakkında net bilgiler olmasa da bilinen bazı bilgileri yeniden hatırlatmakta fayda var.

Gabriel Aul tarafından yayınlanan bu tweet sonrası heyecanlı bekleyiş başladı. Teknik Önizleme bir kaç saat sonra bizlerle.

Windows Phone kullanıcıları tarafından yakından bilinen Nawzil bazı bilgiler paylaştı.

– Telefonlar için Windows 10 Teknik Önizleme yaklaşık olarak 450 Mb boyuta sahip olacak. Windows Phone sistemi uygulama indirmeleri ve güncellemelerde Hücresel Veri üzerinden en fazla 100 Mb indirmeye izin veriyor. Bu nedenle bu güncellemeyi Wi-Fi üzerinden indirmeniz gerekiyor.

– Bu bir Teknik Önizleme. Yani şunları unutmamalısınız; bu sürüm hatalar içerebilir, cihaz performansını ve sizin sabrınızı ciddi anlamda etkileyebilir. 🙂 Şimdiye kadar karşılaşılmasa bile Teknik Önizleme, cihazınıza donanımsal bazı hasarlar verme ihtimaline de sahip.

– Her ne kadar da wptr.info ekibi olarak sizlerin yanında olup destek veriyor olsak bile teknik bilgisi yetersiz olan, tereddüt eden ve Teknik Önizleme ile Insider mantığını kavramamış olan takipçilerimize kesinlikle tavsiye etmiyoruz.

– Dünya geneli Windows Phone kullanıcılarının çoğu bu güncellemeyi bekliyor. Tıpkı sizin gibi. Yayınlandığı an itibari ile Microsoft sunucularında aşırı yoğunluk oluşabilir. Bu yüzden mustarip olmamak için, heyecanınıza yenik düşmeyin, derin bir nefes alın, rahatlayın. Sakin bir zamanınızda yükleyin. Eğer düşünüyorsanız tabi 🙂

– Bu yeni yapıdan beklentilerinizi mümkün olduğunca alt seviyede tutmanız tavsiyemizdir. Çünkü ilk yapıdan farklı tamamen yeni bir yapı mı yoksa bir öncekini diğer cihazları kapsayacak şekilde yayınlanan eski bir yapı mı yayınlanacağı henüz bilinmiyor. Son zamanlarda sızan çoğu özelliğin ve yeniliğin gelmeme ihtimali daha yüksek.

– Bu kadar karamsarlıktan hemen sonra, Lumia 640 XL, 930 ve HTC cihazların haricinde geri kalan tüm cihazlar sahiplerinin sorumluluğunda bu güncellemeyi yükleyebilecekler.

– Diğer cihazlar için 3. yapı destek sunacaktır.

Lumia 930, Windows 10 için üzerinde uzun süredir çalışılan bir cihaz olmasına rağmen bu yapıda Teknik Önizleme dışında kalacak.

Gabriel Aul tarafından yapılan açıklamada Lumia 930 için bir ölçekleme sorunu var ve bunu şimdilik çözebilmiş değiller. Sorun, tam olarak sistemin obje ve yazı boyutlarından kaynaklanıyor ve bu aşağıdaki 930 a ait ekran görüntüsünde açıkça görülüyor.

lumia-930-wm10tp

Burak Dalyanda

Burak Dalyanda

Web sistemleri ile başladığı ve şimdilerde çeşitli sistemlerde ve dillerde devam ettiği yazılım geliştiriciliğine Windows Phone 8 ile devam ediyor.

Yorumlar

 1. Emrullah Karabakla
  Emrullah Karabakla Nisan 10, 15:41
  Bölgeyi dili saati vb. İngizilce yaparsak guncelemeyi erken alabilirmiyiz
  • Burak Dalyanda
   Burak Dalyanda Author Nisan 10, 15:47
   Hayır. Türkiye saati ile saat 20:00 sularında tüm bölgelere dağıtıma başlayacak. Bu güncelleme bölge ve dilden bağımsızdır.
 2. Emrah Kamalak
  Emrah Kamalak Nisan 10, 15:46
  Allah redmondaki ofislerine ateşler salmasın Microsoft :| .Kararlı sürümmüş gibi her cihaza farklı zamanda güncelleme veriyor.HTC'den sonra tekrar Lumia'ya dönüş yapacağım.
  • Burak Dalyanda
   Burak Dalyanda Author Nisan 10, 16:02
   Emrah yanlış düşünüyorsun :) Birincisi, HTC konusunda HTC yi suçlamak çok mantıklıca olur. Lumia lar Microsoft'un elinde olan cihazlar. Yani donanım ve sürücüleri kendi ellerinde. HTC güncelleme konusunda Windows Phone için isteksiz davranıyor. Sürücüleri şimdilik bu teknik ön izleme için güncellemediler. Bu noktada Microsoft da pek bir şey yapamaz. Bir de her cihaz için tek tek optimizasyon yapıyorlar. Birisinde bir sorunla karşılaşınca onu listeden çıkarıyorlar. Kolay bir şey değil. Optimizasyon sorunu ola ola inan ki yüklemek istemezsin. Microsoft bir zararı göze almaz.
  • Emrah Kamalak
   Emrah Kamalak Nisan 10, 16:52
   HTC birçok kere zarar açıkladı mali konuda.Boyle bir Şirkete az bile. O zararları hak ediyor HTC sonuna kadar.
  • Burak Dalyanda
   Burak Dalyanda Author Nisan 10, 16:58
   Hah şimdi doğru yoldasın :D HTC gibi büyük bir şirket Android pazarındaki hantallığa alışmış, Windows Phone'un hareketliliğine uyum sağlayamıyor. Açıkça sorun bu. Alışmışlar orada Samsung ve HTC. Bir telefon çıkar, süper olsun. Ama daha bir yılını doldurmadan onun desteğini kes yenisini çıkar. Bu yanlış. Kısa vadede para kazanma düşüncesi. Bu nedenle WP için de aynını yapmaya çalıştı. Halbuki tüm iş gücünü yeni cihaz çıkarmaya harcamak yerine var olanı düzelt geliştir.
 3. Zeynel Abidin Ceren
  Zeynel Abidin Ceren Nisan 10, 15:57
  Facebook ve Whatsapp birleşmiş diyorlar. ???
  • Hakan Yaşar
   Hakan Yaşar Nisan 10, 16:27
   Nasıl yanii ?
  • Zeynel Abidin Ceren
   Zeynel Abidin Ceren Nisan 10, 17:12
   Bugün haberlerde gördüm Facebook şirketi büyük bir atılım daha yaparak Facebook Watsaap ile anlaşarak kendine senkronize etti diye
  • Mehmet Küçük
   Mehmet Küçük Nisan 10, 19:46
   Whatsapp ve Facebook anlaşamaz. Çünkü whatsapp zaten facebook'un. Mark zuckerberg satın aldı whatsapp'ı
 4. Zeynel Abidin Ceren
  Zeynel Abidin Ceren Nisan 10, 16:23
  Şimdi merak ettiğim şu ki Windows insider içerisinde güncelleme paketi geldikten sonramı bu fast ve slow bolumu açılıyor.
 5. Serkan Uysal
  Serkan Uysal Nisan 10, 17:46
  Güncellemeyi kurmak için ne kadar aşan gerekiyor? Birde yedekleme işlemine gerek duymadan Windows 10 u kaldırıp 8.1 e geri çevirebilir miyiz?
  • Emir İlgün
   Emir İlgün Nisan 10, 18:18
   Güncellemenin boyutu 450 MB ve evet PC niz ve USB kablonuz var ise geri dödürebiliyorsunuz :)
 6. Muhammed Ali
  Muhammed Ali Nisan 10, 18:20
  Lütfen cevap verin, Win10 mobile TP tüm dilleri destekliyormu? Ben Azeri'yimde... Azeri'ceyi destekliycekmi? Veya Türkçeyi?
  • Emir İlgün
   Emir İlgün Nisan 10, 18:39
   Şu an için sadece şu dilleri desteklemektedir. Azerice maalesef bulunmamakta. Ancak yeni güncelleme ile tam olarak neler gelecek belli olmadığı için destekleme ihtimalini de göz önünde bulundurmak lazım :) Arabic (Saudi Arabia), Catalan (Spain), Czech (Czech Republic), Dutch (Netherlands), English (UK), English (US), Finnish (Finland), French (Canada), French (France), German (Germany), Hindi (India), Italian (Italy), Japanese (Japan), Korean (Korea), Polish (Poland), Portuguese (Brazil), Russian (Russia), Simplified Chinese (China), Spanish (Spain), Spanish (Mexico/LatAm), Swedish (Sweden), Thai (Thailand), Traditional Chinese (Taiwan), Turkish (Turkey), Vietnamese (Vietnam)
 7. Kaan Türel
  Kaan Türel Nisan 10, 18:45
  Denim in devamı gibi bişeymi
 8. Boran Şahin
  Boran Şahin Nisan 10, 18:53
  Dakikalar kaldı
 9. Can Akyel
  Can Akyel Nisan 10, 19:00
  Hala güncel diyor....
 10. Muhammed Ali
  Muhammed Ali Nisan 10, 19:19
  Amma bende normalde bile TÜRKÇE yapamıyorum, dil seçeneyinde yok nedense, WİN10 Mobile TP yüklersem gelirmi türkçe destek

Write comment

Only registered users can comment.