Türkçe Cortana’dan Bir Haber Daha!
04/03/2015
Halil Şahin (772 Haber)
6 Yorum
Paylaş

Türkçe Cortana’dan Bir Haber Daha!

Bu sefer spekülasyon ve söylentilerden farklı gerçek bir haber ile karşınızdayız.

Microsoft, Cortana’yı adından tutun da gelişim sürecinin sonuna kadar sadece halkın istediği doğrultuda geliştireceğini en başından beri bizlere bildirmişti. Hatta bunun en büyük adımı olan windowsphoneuservoice’den ayrı olarak cortana.uservoice’i açmasaydı. Bu basit bir hareket gibi görünse de şu anlama geliyor ki;

 • Cortana Windows Phone’dan ayrı diğer platformlarda da çalışacak.
 • Cortana’nın gelişmesi diğer sistemlerin gelişim hızına bağlı kalmayacak. (Yani Cortana için WP’nin herhangi bir sürümüne gerek kalmayacak)
 • Ayrıca Cortana departmanı ayrılacak.

Yani Cortana.uservoice’i bazı çevreler basit bir hareket olarak görsede, bize göre Cortana’nın gelişim sürecini hızlandırması ve dil desteğini artırmasının en büyük yapıtaşlarından birisi. Bunun farkında oluşumuz hasebiyle cortana için uservoice açıldığı 2. veya 3. günü hemen Türkçe Cortana için bir başlık açtık. Sağolsunlar sizlerin ve bazı başka blogların destekleri ile bu başlığımızın oy sayısı arttı ve sadece dil bölümünde değil tüm Cortana başlıklarının arasında birinci sıraya oturduk.

Oy sayımız astronomik olarak artmaya devam ederken en yakın takipçimizle aramızda 7000 küsür oy farkı oluştu. Bunun ardından güzel bir tevafuk bugün gerçekleşti. Emir İlgün arkadaşımızın bugün yaptığı haberde altta bizim makalemiz için oy toplamak adına uservoice linki koymuştu. Ama garip bir durum söz konusuydu zira linke tıkladığımda beni uservoice’in ana sayfasına sayfasına iletiyordu. Linki kontrol ettim ama yanlış bir şey yoktu. Sonra oturum açıp hatayı kontrol etmek istedim ama karşılaştığım şey bir hata değil aksine sevindirici bir haberdi. Öncelikle size bahsettiğimiz bildirim ile ilgili bir ekran görüntüsü koyup ardından ne anlama geldiğini söyleyeceğim.

UWCwsmk

 

Kırmızı bölge ile işaretlediğim yerdeki ifadenin Türkçesi: Fikriniz inceleme altına alınmıştır ve kısa bir süre sonra tekrardan yayınlanacak.

Bunun anlamı ise fikir, Microsoft Cortana ekibi tarafından anlaşılması için inceleme altına alınmış. Kısa süre sonra tekrardan bir mail gelirse sizlere ileteceğiz. Beklemede kalın. 🙂

Etiketler cortana, türkçe
Halil Şahin

Halil Şahin

Sizlere yardımcı olabilmek için buradayım...

Yorumlar

 1. Feridun
  Feridun Mart 04, 17:36
  Bu çok iyi bir haber en kısa sürede Cortana Türkçe olur diye temenni ediyoruz
 2. RubLecK
  RubLecK Mart 04, 19:45
  İnşallah olur, bu duyduğum en güzel haber ! :) Teşekkürler WPTR
 3. chtsydn
  chtsydn Mart 04, 22:42
  Türkçe cortana çok iyi olur, bekliyoruz :D
 4. emrah
  emrah Mart 05, 11:23
  5 sene sonra ancak gelir
 5. Yurdal
  Yurdal Mart 05, 18:02
  Diğer platformlar derken cotana abdroid ve ios tadamı çalışacak
 6. Ehvel Namsezer
  Ehvel Namsezer Mart 06, 20:05
  Harika olacak ama bence Türkçe desteğini ayarlamak bayağı zor olacak tahminimce başlanmışsa çalışmalara 4-5 aya gelir

Write comment

Only registered users can comment.