Windows 10 Anniversary Güncellemesi 2 Ağustos’ta
30/06/2016
Halil Şahin (772 Haber)
5 Yorum
Paylaş

Windows 10 Anniversary Güncellemesi 2 Ağustos’ta

Microsoft’un yıl dönümü güncellemesi adını verdiği Windows 10 anniversary güncellemesinin 2 Ağustos’ta PC’lere verileceği resmi olarak doğrulandı.

2017’den önce beklenmeyen güncellemenin 2 Ağustos’ta verilecek olması herkesi sevindirdi. Bugüne kadar detayları hep PC için  verilen Anniversary’nin mobile tarafına gelip gelmeyeceği merak konusuydu. Bu kapsamda Dona Sarkar’a sorulan bir soru üzerine güncellemenin 2/8 Ağustos tarihleri arasında mobil tarafına da geleceği doğrulandı.

 

Yalnız güncelleme alacak cihazların çok olmasından dolayı biraz zaman alacağından da bahsediliyor. 6 günlük bir zaman aralığı var.

Şimdi gel gelelim nedir bu Anniversary ve neler içeriyor? Anniversary yani yıl dönümü güncellemesi Microsoft’un çoğunlukla kullanıcıların istekleri ve şikayetleri doğrultusunda şekillendirdiği bir güncelleme olacak. Tüm detayları kesin olarak bilinmemekle birlikte tamamıyla da sır değil. Özellikle arayüz noktasında gelecek bir çok değişiklik biliniyor. Bunlara birlikte göz atacak olursak;

Başlangıç Ekranı:

Microsoft Windows 8’den itibaren bir türlü başlat ekranını kullanıcılarına beğendirememişti. Windows 10’da bu sorunu kısmen çözen Microsoft, kullanıcıların geri dönüşleri doğrultusunda başlat ekranını daha da geliştirecek. Buna göre tüm uygulamaları görmemizi sağlayan tüm uygulamalar tuşu kaldırılacak ve yerine en ok kullanılan uygulamalar getirilecek. Hâli hazırda tüm uygulamalar da Windows Phone’da olduğu gibi alfabetik olarak sıralanacak. Aşağıdaki konseptte yakından inceleyebilirsiniz;

windows-10-start-all-apps-concept

Tablet ve PC’ler için de Full Screen modunda değişikliğe gidilecek. Daha stabil, hızlı ve temiz bir arayüz istiyor kullanıcılar.

start-screen-apps-ui

 

Chaseable Live Tile:

Tam olarak nasıl bir şey olacağını anlayamamış olsak da Live Tile’ların biraz akıllanacağından bahsediliyor. Anladığım kadarıyla anlatayım yanlışım olursa affola. Örneğin Live Tile’da bir bildirim göründüğü zaman Live Tile’a tıkladığımızda sadece uygulamayı başlatmış oluyorduk. Artık tıklandığında direk o bildirimin ilgili ekranı açılacak.

Action Center (İşlem Merkezi):

Microsoft bu güncelleme için Action Center üzerinde yüksek mesai sarf etmiş olacak. Action Center üzerindeki bildirimlerde daha büyük görüntüler, daha fazla seçenek, daha fazla kullanıcı deneyimi ve daha fazla anlaşılabilirlik olacak.

Yine Action Center’a sync desteği eklenecek. Böylelikle diğer cihazlarınızda ki bildirimlerinizi masaüstünüz de de görebileceksiniz. Bu hâli hazırda Windows 10 Mobile için kısmen geçerliydi ama bahsedilene göre Android ve IOS için de geçerli hâle gelecek.

Telefonunuz ve PC’niz arasındaki aynı yüklü aynı uygulamaları tespit edecek ve bu uygulamaların bildirimlerini masaüstünüze yansıtacak “Bildirimleri Yansıt” özelliğinden bahsediliyor. Yeni özellikle PC’niz üzerinde tek tuş ile diğer cihazlarınızdaki bildirimleri de temizleyebileceksiniz. Bu özelliğe “Universal Dissmis” adı verilmiş.

action-center-windows-10-au

 

Taskbar (Görev Çubuğu):

Microsoft, Anniversary’la birlikte Görev Çubuğuna sabitlediğiniz uygulamalardan bildirim rozetleri almanızı sağlayacak. Yani hangi uygulamada kaç adet bildiriminizin olduğunu görebileceksiniz.

taskbar-notification-badges

 

Görev çubuğu üzerindeki işlem merkezinin simgesi daha küçük ve işlevsel olacak ve saatin de sağında bulunacak. Bildirimleri canlı olarak ve daha güzel bir arayüz ile verecek.

new-action-center-button

 

Bu simge ara ara bildirim alan uygulamaların simgelerine dönüşecek.

 

rotating-action-center-button

 

Cortana: 

Cortana daha akıllı ve Windows ile daha iç içe çalışan bir hâle bürünecek. Tam olarak neler getireceğini kestirmek mümkün değil.

 

cortana-lock-screen

 

Microsoft Edge:

Microsoft Edge özellikle Web geliştiricileri için yeri doldurulamayacak bir browser hâline getirilecek. Developer çok olmadığı iöin bu konuyu da es geçiyorum.

edge-web-notifications

 

Windows INK:

Bu özellikle birlikte masaüstünüze gelişmiş notlar alabileceksiniz. Eğer dokunmatik bir PC veya tabletiniz varsa kalem ve el yazsı olarak da bu notları bırakmanız, kontrol etmeniz mümkün olacak.

 

ink-workspace-windows-10-au

 

sticky-notes-windows-10-au

 

Bash On Windows 10:

Microsoft’un Cannonical (Linux tabanlı Ubuntu’nun Oluşturucusu) anlaşmasının bir sonucu olarak Windows 10 bu güncellemeyle birlikte Bash sistemini kendi içinde barındıracak. Buna göre kısacası CMD üzerinden Linux’un Shell komutları çalışabilir bir hal alacak. Bu konuyu da es geçiyorum.

bash-linux-windows-10

 

Diğer Özellikler:

Eğer bir Windows 10 Mobile telefonunuz varsa bu güncellemeden sonra gelen aramalarınıza masaüstünüzden cevap verebileceksiniz.

 

windows-10-call-hansoff

 

Artık Continuum PC’nin hepsini değil de ayrı bir simülatör olarak açılacak masaüstünde.

 

connect-phone-pc-windows-10

 

Şimdilik Anniversay Update hakkında söyleyebileceklerimiz bu kadar. Bu özelliklerin bir kesinliği yok dediğimiz gibi sadece tahminler ve söylenenler bu yönde. Tabi ki bunlardan çok daha fazla özellik ile geleceği de bilinen gerçekler arasında.

Halil Şahin

Halil Şahin

Sizlere yardımcı olabilmek için buradayım...

Yorumlar

 1. Abdullah Baki
  Abdullah Baki Haziran 30, 15:41
  O WinJS değil mi ya?
 2. Oğuzhan Yıldız
  Oğuzhan Yıldız Haziran 30, 16:57
  Keşke sürpriz yapıp cortanaya Dil desteği getirse. Vallahi acayip mutlu olurum. Malum ülkede İngilizcemiz pek iyi değil.
 3. Ferhat Yanık
  Ferhat Yanık Haziran 30, 17:16
  Hocam mobil kısmında bilgi yok mu güncellemeyle ilgili
 4. Erhan Yildiz
  Erhan Yildiz Haziran 30, 18:24
  Gelen aramalara pc'den cevap vermek iyiymiş.
 5. Aykut Çınar
  Aykut Çınar Temmuz 02, 01:24
  Tek dileğim Cortana'ya türkçe dil desteği gelmesi

Write comment

Only registered users can comment.