Windows 10 Mobil 10586.11 Sürümü İnceleme
22/11/2015
Hüseyin Mutlu (590 Haber)
12 Yorum
Paylaş

Windows 10 Mobil 10586.11 Sürümü İnceleme

Windows 10 Mobil 10586.11 yapısının neler getirdiğini son kullanıcılar bazında günlük hayatta nasıl olduğunu size aktarmaya çalışacağız. Bu yazımızda iki adet editör görüşü sunacağız. Bunun yanında takipçilerimizden gelen yorumları da yazımıza ekleyeceğiz.


Hüseyin Mutlu ( wptrinfo Editörü – Lumia 830 )

Bir önceki yapıya göre, Lumia 830 Windows 10 Mobil 10586.11 Insider Sürümü izlenimlerim;

Öncelikle bir önceki yapıya göre sistemin, uygulama açılış ve kapanışlarının daha hızlı olduğunu rahatlıkla belirtebilirim. Bir önceki yapıda karşılaştığımız uygulama açılış ve özellikle de kapanışlarda siyah ekran üzerinde sürdürülüyor sorunu biraz daha aza indirgenerek yok denecek şekilde azaltılmış.
Hızlanma önceki sürüme göre artırılmış olsa da, kararlılık konusunda aynı gözlemi edindiğimi söyleyemem, öyle ki biraz sıkıştırma uygulandığında çok nadir olsa da sistem kendini kilitleyebiliyor ve ses kısma power ile resetlemek sureti ile sistemi yeniden başlatmak zorunda kalıyorsunuz.
Yine bir önceki sürümde sık rastladığımız durduk yere ekran kararıp tekrar normale dönme devam ediyor, ancak biraz daha azaltılmış diyebilirim.
Uygulamalar sistemle tam olarak uyumlu çalışmıyor gibi, neden derseniz bildirimler ve live tile güncellemelerinde sapmalar olabiliyor.
10586.11 Pil performansı olarak bir önceki sürüme nazaran %10 daha geride desem yanlış olmaz.
Başlangıç ekranı çözünürlüğü biraz düşmüş gibi geldi, ilk günlerde yanılıyorumdur demiştim ama sonraki günlerde net bir şekilde anlaşılıyor.
Sosyal uygulamaların bazılarında kelime tahmini sonrası boşluk sorunu devam ediyor, bir kelime yazdığınızda tahminden kelime seçince otomatik olarak boşluk bırakmıyor ve manuel olarak boşluğu siz koymak zorunda kalıyorsunuz.


Fatih Tercan ( wptrinfo Editörü – Lumia 1320 )

Insider programında tüm yapıları kullanmanın verdiği tecrübeyle Windows 10 Mobil 10586.11 sürümü hakkındaki görüşlerimi aktarmak istiyorum.

Hız açısından 10581 sürümünün bir nebze üzerine çıkıldığını kabul etmek gerek. İlk sürümlerde sürekli karşılaştığımız “Yükleniyor” yazsını ise hiç görmediğimi ifade etmeliyim.

Bu yapının pil performansı olarak ileri yada geri gittiğini söyleyemiyorum. Benim telefonumda şarjdan 16 saat sonra %22 seviyelerini gördüm. Peki bu sırada telefonumla neler yaptım.

 • Yaklaşık 15 dakika Cloud Riders  oynadım
 • Çevrimiçi olarak 30 dakika civarında MixRadio üzerinden müzik dinledim.
 • 30 dakika civarında sesli görüşme yaptım
 • 9 saat wi-fi ve 2 saat mobil şebeke açıktı.
 • Bütün bildirimler aktif ( Facebook,Messenger,Whatsapp,……)

Bu yapıda en beğenmediğim yan ise ekranın günde 2-3 defa kitlenmesi oldu. Bunu çözmek için telefonu resetlemek zorunda kalmam sinir bozucuydu. Bir önceki yapı olan 10581 de günde 1 kere reset atıyordum.


Gelelim takipçilerimizin görüşlerine;

Batuhan Uzunoğlu ( Lumia 640 XL )

3 önceki surumu kullanıyordum batarya uygulama geçişleri uygulama performansı berbattı 8.1e dönmeye üşendim güncellemeleri takip ederken bu sürümu yüklemeye karar verdim şuan kasma yok denilecek kadar az uygulama geçiş/düzenleri gayet stabil Windows 10 mobil beta sürümünü diğer işletim sistemli cihazlarla karşılaştırır oldum çok memnunum uygulama konusunda portlama gelişmelerini talip ediyorum

Erkan Kol ( Lumia 925 )

Lumia 925. Son güncellemeyle bir önceki güncellemeye göre çok net bir geri gidiş var. Bir çok uygulamadan atmaya başladı. Kasılmalar oluşuyor telefonda. Fotoğraflar uygulamasında fotoğrafları düzenlerken başlangıç ekranına geri dönüyor. Pil ömrü konusunda herhangi bir ilerleme yok. Isınma konusunda yok. Bu güncelleme maalesef hayal kırıklığı.

 

 

 

Hüseyin Mutlu

Hüseyin Mutlu

Nokia Lumia 630-820- 920 -925-1520-830 gibi modeller üzerinde, deneme yanılma yöntemi ile Sürüm düşürme, farklı ülke variantı yükleme, Global variant taşımayan cihazları Türkçe dil yapma ve flashlama konularında kazandığım üst seviye deneyimlerimi platform kullanıcılarıyla paylaşmayı seviyorum :) İletişim ; hseyin-mutlu@outlook.com h_mutlu@ttmail.com

Yorumlar

 1. İbrahim Doğuş
  İbrahim Doğuş Kasım 22, 21:42
  L830: Ekran kararmaları biraz daha seyrekleşmiş. Pil performansı bir öncekine göre iyi ancak 8.1 kadar uzun gitmiyor. %50'ye kadar hızlı düşüyor sonra biraz yavaşlıyor. Isınma neredeyse hiç yok. Yeni fark ettiğim bir özellik; başlat tuşuna uzun süreli basıldığında ekran aşağı doğru kayıyor tek elle kullanım modu açılıyor. En büyük eksik sesli mesaj dikte edebilmek. Tabii birde diğer platformlara fark atacağını düşündüğüm Cortana. Saygılarımla.
 2. Soner Erkılınç
  Soner Erkılınç Kasım 22, 22:44
  Ya benim anlamadığım son sürümü yükleyen lumia 925 kullanıcılarının hepsi şikayetçiyken bende tam aksine çok memnunum nedendir bilmiyorum.benim telefonum hiç kitlenmedi önce çok ısınan telefonum şimdi neredeyse buz gibi hızıda arttı belki benim telefonun farkındandır telefonum ilk partiden model numarası ötekilerden farklı belki ondandır
 3. seyitilbas
  seyitilbas Kasım 22, 22:57
  insider fast ile 586.11 e yükselttiğim 1020 cihazımda bütün güncellemeler yüklendiği halde here maps 0x803f8006 hatası veriyor. ayrıca here maps, windows maps, here drive açılmıyor uygulamadan atıyor. alternatif google maps kurduğumda o da atıyor. yandex maps çalışır durumda. sebebi nedir nasıl düzeltilir?
  • Hüseyin Mutlu
   Hüseyin Mutlu Author Kasım 23, 00:10
   HERE uygulamaları almış olduğu son güncelemeler ile sorunlu hale geldi, yakın zamanda sorunun çözüleceğini umuyoruz.
 4. Yılmaz Baş
  Yılmaz Baş Kasım 22, 23:21
  lumia 1020 kullanıyorum yeni aldım şuan 8.1 var windows 10 a geçip bu sürümü kursam nasıl olur meraklıyım da biraz
  • Hüseyin Mutlu
   Hüseyin Mutlu Author Kasım 23, 00:03
   İnsider sürümlerinde pil performansı 8.1 e oranla %40 - %50 e varan oranla daha düşük, bu nedenle zaten yetersiz olan pil performansı nedeni ile geçip pişman olma derim :)
  • Yılmaz Baş
   Yılmaz Baş Kasım 23, 14:30
   bunu öğrendiğim iyi oldu teşekkür ederim :)
  • Mehmet Küçük
   Mehmet Küçük Kasım 23, 02:28
   Arkadaş biraz abartmış. %40 değil de %20 diyelim. Ve bu yapıyı yükleme bence. Sonrakini bekle derim.
 5. İrfan Murat
  İrfan Murat Kasım 23, 00:08
  Merhaba, telefonda radyo veya müzik dinlediğimde o esnada telefon çalıyor ise hem radyonun sesini hem de telefon çalma sesini hoparlöre veriyor. Bu sorunu yaşayan oldu mu?
  • Hüseyin Mutlu
   Hüseyin Mutlu Author Kasım 23, 00:22
   Bir editör arkadaşımızdan buna benzer bir sorun duymuştum ancak ben defalarca denememe rağmen bu ve buna benzer bir sorun yaşamadım
 6. Mehmet Küçük
  Mehmet Küçük Kasım 23, 02:31
  Cihazım L1320. Ben daha ekranımın donup reset attığımı hatırlamıyorum. Tabi bu arada halen 10581 yapısını kullanıyorum. Yeni yapıya geçmedim. Belli ki yeni yapıda geriye gidiş var. Bu yüzden tavsiyemdir bi yapı çıkınca hemen atlayıp yüklemeyin. Ustalar yükleyip demesinler önce bi ona göre yüklersiniz.
 7. Orhan Emine Önemli
  Orhan Emine Önemli Kasım 25, 22:33
  Lumia 1520 .. Edge de varsayılan arama motorunu google yapabiliyoruz artık bu yeni sürümle gelen bir özellik .. 8.1 e dönüş yaparak slow ring ile 10586.11 e yükselttim performans olarak hoşuma gidiyor kullandığım kadarıyla. Bu sürümleri deneme olduğu halde kullanınca 8.1 bana çok eski geliyor duramıyorum denedim dursam mı diye 3 saat anca durdum :) . Microsoft un yazılımları her şeyiyle beklemeye değer dostlar :)

Write comment

Only registered users can comment.