Windows 10 Mobile İçin Yenilikler Çok Yakında
14/07/2017
burakalperen26 (31 Haber)
54 Yorum
Paylaş

Windows 10 Mobile İçin Yenilikler Çok Yakında

11 Temmuz  Windows Phone 8.1 için Microsoft’un 36 aylık güncelleme desteğini çektiği , yani Windows Phone 8.1’i ölüme terk ettiği tarih.

Windows Phone 8.1

 

Microsoft mobil sektörde dibe vurmuşken 8.1 desteğinin de doğal olarak sonlanması platform kullanıcılarının iyice karamsar olmasına yol açtı. Fakat bence Microsoft’un hakkını bir konu da teslim etmemiz gerekiyor. Bildiğimiz gibi aslında Windows Phone 8.1 öyle başlı başına yeni bir işletim sistemi değildi. Windows Phone 8.0 üzerine ilave bir güncelleme verilmişti. Kabaca bir hesap yapacak olursak. Microsoft Windows Phone 8.0 ile çıkarttığı bir telefonu yaklaşık 5 yıldır destekliyor. Bu süre bence el öpülesi bir süre. Microsoft’un çoğu politikasını eleştirsek de bu konu da bence iyi iş çıkarttılar. Yiğidi öldürelim ama hakkını teslim edelim.

Windows 10 Mobile

Microsoft doğal olarak şuan hala Windows 10 Mobile ı destekliyor. Fakat bizler bu desteği tam olarak hissedemedik. Microsoft öncelikle Windows 10’u PC ler için stabil hale getirmeye çalışıyor. Ayrıca her haftada bir sürü yeni özellik eklemeye devam ediyor sisteme. Bütün bunlar ile Windows 10 Mobile Feature 2 birleştiği zaman ortaya çıkan tablo  Microsoft tarafından bakıldığı zaman daha da anlamlı bir hal alıyor. Microsoft Windows 10 Mobile ‘ı bir süre beklemeye aldı. Bunu hepimiz hissediyoruz , düşünüyoruz. Her hafta 3 tane kıytırıktan hata düzeltmesi yaparak bizleri oyalamaya çalışıyorlar. Bunun sebebi şirketin zaten mobil de yerlerde olduğunu bilmesi ve aynı zamanda bir şeyler yapması gerektiğini de bilmesinden kaynaklanıyor. Microsoft’un Windows 10 Mobile için tek bir kurşunu kaldı.  Haliyle bu kurşunu da etkili bir şekilde kullanmaya çalışacaklar çünkü artık Microsoft’un mobil platformda bir sefer daha ıskalama şansı kalmadı.

Gelelim artık Microsoft’un bu son kurşununun için de neler var.

  1. Herkesin yıllardır özlemini kurduğu yatay Başlangıç ekranı. Ayrıca ben bunun yanı sıra uygulamalar listesinin de isteğe bağlı olarak yatay pozisyonlandırılabilmesi gerektiğini düşünüyorum.
  2. Aynı Windows 10 PC bildirim merkezi gibi bir bildirim merkezi ile tanışmamız çok muhtemel.
  3. Yeni özelliklerin yanı sıra ciddi performans iyileştirmelerinin yapılacağı söyleniyor. Umarım hepsinden önce buna el atılır zira Windows 10 Mobile desteği alan bir telefon 8.1 performansından çok uzakta.

Tabi şunu unutmamak lazım buraya 3 madde yazmam sadece bunların gerçekleşeceği anlamına gelmiyor. Bunların yanı sıra belirttiğim gibi Windows 10 her hafta yenilik üstüne yenilik alıyor. Microsoft’un mobil cihazlar için uyarlanabilir arayüz projesi muhtemelen Microsoft’un son kozu olacak bu sektörde. Önemli bir nokta da şu ki Microsoft herkesin tanıtmasını beklediği Surface Phone’u çok değişik bir şekilde , bizlerin kafasındaki telefon anlayışından çok farklı olması muhtemel bir senaryo. Microsoft üzerine bastıra bastıra mobil cihaz söylemini kullanıyor. Bu belki de bize verilen ufak bir mesajdır.


Sizlerde Gelmesini İstediğiniz Özellikleri Yorum Yaparak Paylaşabilirsiniz

 

 

burakalperen26

burakalperen26

Yorum Yap

Giriş Yaptınız : burakalperen26 | Çıkış Yap

54 Yorum yapıldı : "Windows 10 Mobile İçin Yenilikler Çok Yakında"

Uyarma Seçenekleri
burakalperen26
Sırala::   Yeni | Eski | En çok oy alan