Windows 10 Mobile İçin Yenilikler Çok Yakında
14/07/2017
burakalperen26 (31 Haber)
54 Yorum
Paylaş

Windows 10 Mobile İçin Yenilikler Çok Yakında

11 Temmuz  Windows Phone 8.1 için Microsoft’un 36 aylık güncelleme desteğini çektiği , yani Windows Phone 8.1’i ölüme terk ettiği tarih.

Windows Phone 8.1

 

Microsoft mobil sektörde dibe vurmuşken 8.1 desteğinin de doğal olarak sonlanması platform kullanıcılarının iyice karamsar olmasına yol açtı. Fakat bence Microsoft’un hakkını bir konu da teslim etmemiz gerekiyor. Bildiğimiz gibi aslında Windows Phone 8.1 öyle başlı başına yeni bir işletim sistemi değildi. Windows Phone 8.0 üzerine ilave bir güncelleme verilmişti. Kabaca bir hesap yapacak olursak. Microsoft Windows Phone 8.0 ile çıkarttığı bir telefonu yaklaşık 5 yıldır destekliyor. Bu süre bence el öpülesi bir süre. Microsoft’un çoğu politikasını eleştirsek de bu konu da bence iyi iş çıkarttılar. Yiğidi öldürelim ama hakkını teslim edelim.

Windows 10 Mobile

Microsoft doğal olarak şuan hala Windows 10 Mobile ı destekliyor. Fakat bizler bu desteği tam olarak hissedemedik. Microsoft öncelikle Windows 10’u PC ler için stabil hale getirmeye çalışıyor. Ayrıca her haftada bir sürü yeni özellik eklemeye devam ediyor sisteme. Bütün bunlar ile Windows 10 Mobile Feature 2 birleştiği zaman ortaya çıkan tablo  Microsoft tarafından bakıldığı zaman daha da anlamlı bir hal alıyor. Microsoft Windows 10 Mobile ‘ı bir süre beklemeye aldı. Bunu hepimiz hissediyoruz , düşünüyoruz. Her hafta 3 tane kıytırıktan hata düzeltmesi yaparak bizleri oyalamaya çalışıyorlar. Bunun sebebi şirketin zaten mobil de yerlerde olduğunu bilmesi ve aynı zamanda bir şeyler yapması gerektiğini de bilmesinden kaynaklanıyor. Microsoft’un Windows 10 Mobile için tek bir kurşunu kaldı.  Haliyle bu kurşunu da etkili bir şekilde kullanmaya çalışacaklar çünkü artık Microsoft’un mobil platformda bir sefer daha ıskalama şansı kalmadı.

Gelelim artık Microsoft’un bu son kurşununun için de neler var.

 1. Herkesin yıllardır özlemini kurduğu yatay Başlangıç ekranı. Ayrıca ben bunun yanı sıra uygulamalar listesinin de isteğe bağlı olarak yatay pozisyonlandırılabilmesi gerektiğini düşünüyorum.
 2. Aynı Windows 10 PC bildirim merkezi gibi bir bildirim merkezi ile tanışmamız çok muhtemel.
 3. Yeni özelliklerin yanı sıra ciddi performans iyileştirmelerinin yapılacağı söyleniyor. Umarım hepsinden önce buna el atılır zira Windows 10 Mobile desteği alan bir telefon 8.1 performansından çok uzakta.

Tabi şunu unutmamak lazım buraya 3 madde yazmam sadece bunların gerçekleşeceği anlamına gelmiyor. Bunların yanı sıra belirttiğim gibi Windows 10 her hafta yenilik üstüne yenilik alıyor. Microsoft’un mobil cihazlar için uyarlanabilir arayüz projesi muhtemelen Microsoft’un son kozu olacak bu sektörde. Önemli bir nokta da şu ki Microsoft herkesin tanıtmasını beklediği Surface Phone’u çok değişik bir şekilde , bizlerin kafasındaki telefon anlayışından çok farklı olması muhtemel bir senaryo. Microsoft üzerine bastıra bastıra mobil cihaz söylemini kullanıyor. Bu belki de bize verilen ufak bir mesajdır.


Sizlerde Gelmesini İstediğiniz Özellikleri Yorum Yaparak Paylaşabilirsiniz

 

 

burakalperen26

burakalperen26

Yorumlar

 1. i5430m
  i5430m Temmuz 14, 23:34
  'Benim görüşümce' mağaza geliştirilmeden ne yapsalar boş..
  • burakalperen26
   burakalperen26 Author Temmuz 14, 23:40
   bence sistem bir şeye benzemediği sürece mağazanın gelişmesi beklenmemeli.
  • i5430m
   i5430m Temmuz 15, 10:57
   sistem düzelmeden mağaza düzelmez illaki kimse gelip uygulama yapmaz ama sistemigeliştirip mağazayı bırakırlarsa öylece tutmasınıda beklemeyelim.
  • burakalperen26
   burakalperen26 Author Temmuz 15, 11:10
   Haklısınız fakat Microsoft mağaza konusunda sadece işletim sistemi ile cazip teklifler sunabilir geliştiricilere. Bunun haricinde iş tamamen geliştiricinin uygulama yapmaya değer bulup bulmadığıdır sistemi.
  • i5430m
   i5430m Temmuz 15, 12:04
   Geliştiricilere bu algıyı vermezse dibi görür bence hocam..
 2. Zeynel Abidin Ceren
  Zeynel Abidin Ceren Temmuz 15, 11:40
  Yatay mod ta tam kullanım. Kutucuklarda tam özelleştirme. Güncelleme almayı durdurabilme. Doğrudan zil sesi tamasası -amr-wav-mp3-mp4-wma- gibi dosyaları desdeklemesi. Ve tabiki. Kullandıkça bozulmayan bir Sistem.
 3. yusufask yusufask
  yusufask yusufask Temmuz 15, 14:58
  Bu yeniliklerde Cortanayı da görseydik. korkuyorum türkçe dile kavuştuğunda desteklenmeyen telefonlara gelmeyeceği. Eğer öyle olursa 8.1 kullanan ve 14393.1xxx kulanan cihazlara gelmeme ihtimali var gibi. Çünkü ona göre geliştirirler. Ne kadar cortana 8.1 ile hayatımıza girse de desteklenmeyen diller için bir şey yapılacaksa bu windows mobile 10 en son sürüm çalıştıran cihazlara olur. usb otg bile android 4.4.4 sürümden beri varken sadece 950 için mevcut galiba. Bunu yapmak çok zor olmasa gerek. :D. Neden böyle düşündüm derseniz 8.1 desteği bitti kalkıp artık ona bir dilde olsa cortana için geliştirmem herhalde. :D
  • burakalperen26
   burakalperen26 Author Temmuz 15, 19:14
   Açıkçası ben Türkçe desteğinin en azından 1-2 yıl içinde belki de daha uzun sure de geleceğini düşünmüyorum çünkü çok az bir kullanıcı kitlesine sahip Türkiye de
  • Zeynel Abidin Ceren
   Zeynel Abidin Ceren Temmuz 15, 22:16
   Yaa abi Microsoft ta çalışan bir çok Türk var ama CEO yapın demesse olmuyor. İşte
 4. Onur Yarar
  Onur Yarar Temmuz 16, 00:54
  Hotspot shield free yine bozmuşlar çalışmıyor senden kurtulma vakti geldi microsoft
  • Emre Köse
   Emre Köse Temmuz 17, 16:21
   Touch Vpn i kullanıyorum ben hotspot shield in yapımcısının uygulaması onda herhangi bir sorun yok.
  • Onur Yarar
   Onur Yarar Temmuz 18, 10:33
   Teşekkür ederim bu stabill
 5. akdeniz akdeniz
  akdeniz akdeniz Temmuz 16, 21:42
  Konu ile alakasız olacak ama mağazadan yeni uygulama indiremiyorum ve güncellemede yapılamıyor. Bu genel bir hatamı değilse düzelmesi için yapmam gerekeni bilen varmı?
 6. mrkyldz
  mrkyldz Temmuz 16, 22:00
  Merhaba bilen birisi yanıtlasın lütfen. Bildiğimiz gibi Microsoft android uygulamaları windows phoneye yukleyebileceğimiz bir program yapmış (Project Astoria) daha sonra bu programı rafa kaldırmıştı. Ancak Project Islandwood yani ios dan wp ye uygulama portlama hala devam ediyor. Bu da androidden portlamak gibi mi yoksa bir kod bilgisine ihtiyaç duyuluyor mu ? Ya da nasıl yapıldığını bilen var mı ?
  • Fatih Tercan
   Fatih Tercan Temmuz 16, 22:12
   iOS için olay farklı uygulamayı sadece geliştirici port edebilir.
  • alpay
   alpay Temmuz 17, 08:29
   çok iyi işte geliştiriciye diyor ki tekrar yazmakla uğraşma! peki geliştirici neden yapmıyor? yeni bir pazara açılacak
  • Fatih Tercan
   Fatih Tercan Temmuz 17, 08:41
   Pazar payınız bu kadar düşükse geliştiricinin kazancı olmayacaksa neden yapsın ki?
  • alpay
   alpay Temmuz 18, 11:08
   sonuçta karşıdaki bir XYZ firması değil, Microsoft... şu anki beceriksizliği doğru yönetici ve ekiple bu işle bulaşmaması, yoksa onun elindeki imkan ve para kimsede yok. Yani dünyanın en büyüklerinden biri ve kendi branşı yazılım sektöründe BEN BU İŞİ YAPAMIYORUM deme lüksü bence yok.
  • Fatih Tercan
   Fatih Tercan Temmuz 18, 11:16
   Bence de yok. Ama büyük şirketlerde işler çok hantal işliyor işte. Altyapı sağlam olmayınca sürekli yap boz yapınca sistem oturmuyor.
  • mrkyldz
   mrkyldz Temmuz 19, 22:10
   Yani ios uygulamasıda portlayamıyoruz. Telefon bu gidişle iyice çöp olacak ondan korkuyorum
 7. alpay
  alpay Temmuz 17, 08:27
  O tek kurşun surface phone ve daha istikrarlı çalışan bir Windows 10 mobile olacak, bence geciktirme bu sebeple birlikte sunacaklar. Mağaza konusunda herkes çok haklı çöp uygulama dolu temizlenmeli ve işe yarar yeni uygulamalar ön plana çıkartılmalı bu robotik bir biçimde değil bir editör gözüyle olmalı kategoriler ve arama nede olsa doğru sonuç vermiyor uygulama tagları çok doğru doldurulmamış oluyor ve geliştiriciler özel olarak desteklenmeli...
 8. Merih
  Merih Temmuz 18, 21:56
  Yatay ekran falan, bunlar boş işler. O tek atımlık kurşun sadece X86 uygulamalarının mobile doğru düzgün bir şekilde gelmesidir (sadece çalışması yetmiyor, dokunmatik ekrana göre de uyarlanmaları gerekiyor). En uç CPU+GPU'ya sahip, çift ekranlı, klavye kapaklı vb. çok aşmış mobil cihaz yaparsınız ama yazılım olmadan hepsi birer hiç. Microsoft'un bile yarım yamalak desteklediği, yazılımlarını olgunlaşmış durumdaki Android ve iOS platformlarına sürekli özellik ekleyerek verdiği bir ortamda, hiçbir üretici Nokia'nın durumuna düşüp de Windows cihaz sevdasına girmez. WP8 ve 8.1 toplamda 5 yıl desteklendi de ne oldu, son 2-3 yıldır üzerine ciddi olarak ne eklendi?
  • yusufask yusufask
   yusufask yusufask Temmuz 19, 10:41
   Bence böyle düşünmeyin. Ben lumia 1520 Nokia markası ve uygulamaları mevcut iken almıştım. Sonradan 2014 yazında galiba işler değişti. Birden nokia mix radio, Nokia kamera, Nokia beamer gibi uygulamaların hepsi Lumia camera vb isimler aldı ve nokia ismi gitti. Hatta Nokia hesapları bile kapatıldı. Sonra beamer gibi, mix radio gibi hem radyo hemde telde müzikleri çok güzel yürüten bir uygulama sonlandırıldı. Nokia ait olan her şey gitti. Nokia çalışanları istifa etti gitti. Elde kalanlar ile sistem yürümedi. Bunu sürekli Mobile yöneticilerinin değişmesinden anlıyoruz. Nokia çalışanları varken her şey çok güzeldi. Şimdi grove var kullanmıyorum bile. Mix radio mağazadan güncellemedim ve kullanıyorum. Tabi online hizmetler yok fakat telefondaki müzikleri çok güzel yürütüyor. Birde windows kamera çalışmıyor örneğin bende lumia camera onuda güncellemeden kullanıyorum. Gayet iyi :D En azından surround sesle kaydediyorum videolar. :D
  • TC Murat Güngör
   TC Murat Güngör Temmuz 19, 14:17
   Kardeşim sana sonuna kadar katılıyorum. Son 2 yıldır 8.1 için yerden taş bile kaldırmadı bu microFOS. FOS diyorum çünkü harbiden boş beleş bir takım önderliğinde oluşturulan bir mobike sistem mevcut. Nadella geçenlerde bi yemekte elinde iphone ile yakalanmış. Daha ne diyeyim ben. Klasik slogan gerçeğe dönüşüyor. MİCROSOFT ( mikrofos ) PİŞMANLIKTIR...
  • Fatih Tercan
   Fatih Tercan Temmuz 19, 15:54
   Murat gittin Lumia 1520 aldın ama yine :D
 9. Zeynel Abidin Ceren
  Zeynel Abidin Ceren Temmuz 19, 12:05
  DoğanCan ben dun 14393.1066 güncellemesini yükledim bu gun 15063.297 yüklüyorum. Creators güncellemesini de alırmıyım ?
 10. ufuk ışık
  ufuk ışık Temmuz 19, 20:20
  Ben sizler gibi düşünmüyorum, Microsoft elinde kartı da oynayacak ve başarılı da olacak o son kartta surface phone. Microsoft acilen şu lumia isminden kurtulmalı bu isim adeta mimlendi nen ümitliyim,son bir şey Lumia 950 telefona Lexar 1000x hafıza kartını taktım,telefon takılma,donma ve takılma yok
 11. Zeynel Abidin Ceren
  Zeynel Abidin Ceren Temmuz 19, 22:02
  WPTR EKİBİNE... 10.0.14393.1066 yüklü sürümden Windows 10 Mobile (10.0.15063.297) surumune geçemiyorum. İndiriyor yükleme moduna giriyor işlem sonu guncelleştirmeler tamamlanamadı diyor. Güncelleştirmeleri yüklerken bazı sorunlar oluştu, ancak daha sonra yeniden denenecek. Bunu görmeye devam ederseniz ve bilgi için Web'de arama yapmak ya da destek birimine başvurmak isterseniz bu yardımcı olabilir: • Windows 10 Mobile (10.0.15063.297) - Bu güncelleme telefonunuzun daha da iyi çalışmasına yardımcı olabilir - Hata 0x80070057 Ne yapmamız gerek... Not:Telefon lumia 1320
  • Fatih Tercan
   Fatih Tercan Temmuz 21, 10:06
   Teledonu yeniden başlatıp yeniden deneyin. Olmazsa sıfırlamak lazım bir ihtimal.
  • Zeynel Abidin Ceren
   Zeynel Abidin Ceren Temmuz 21, 11:25
   Sıfırladım şimdi baştan başlasamm mı yoksa 10.0.14393.1066 durumunu kullanmaya devam etsemmi. ???
  • Fatih Tercan
   Fatih Tercan Temmuz 21, 11:53
   10.0.14393.1066 yı kullanın bence nasılsa 15063 devasa yenilikler getirmiyor.
  • Zeynel Abidin Ceren
   Zeynel Abidin Ceren Temmuz 21, 14:07
   Tavsiyen için teşekur ederim Fatih bey öyle yapacam. Nasılsa çalışmayan donanım yada uygulama yok... :)
  • Fatih Tercan
   Fatih Tercan Temmuz 21, 16:51
   Yani bazen illa üst sürüm iyidir diye bir şey yok :D
 12. Zeynel Abidin Ceren
  Zeynel Abidin Ceren Temmuz 22, 16:02
  Ortalık sessizzzz sıkıcı haber yok bildiri yok yeni birşeyler yok. WPTR yatışta :D
  • Fatih Tercan
   Fatih Tercan Temmuz 23, 11:06
   Şu anda kimsede haber girecek istek ve arzu yok. Sitede eski haberler ve nasıl yapılır bölümleri açık kalsın diye yayındayız artık. Bir senelik alan adı ve hostingimiz var. Sonrası ne olur bilmiyorum.Maalesef Lumina 640XL ikinci cihaz benim için artık. Mi5s kullanıyorum. Ama emin tadı yok ama wp de artık app yok
  • Zeynel Abidin Ceren
   Zeynel Abidin Ceren Temmuz 23, 13:07
   Ya abi huzunlendirdin beni yaa... İlk lumia 520 almıştım. 6 ay kadar kullandım. Lumia 1320 çıktı gördüm ve o telefondan alacam dedim ilk maaşa aldım ikisini yan yana koyup fotoğrafladım. Sene 2014. ;P ve hala aynı telefonu kullanıyorum. Defalarca win10 yükledim. Güncelleme alacak cihazlar arasında ilk kaldırılan telefondu. Neymiş efendim ölçeklendirme sorunu varmış. Bu telefonun 8GB hafızası var 1GB ram var ekran 760x1280 pksel. Bundan daha düşük özellikleri olan cihazlar win 10 güncellemesi aldı. Niçin çünkü Üstünde Microsoft yazıyor NOKIA değil. Diğer markalarda durum para kazanmaya yönelik. Aslında temelde olan Microsoft un Nokıa. Cihazlarına güncelleme vermeyerek onları sistem dışı bıraktı ardından kendi markasıyla çıkardığı modellere güncelleme verdi ki NOKIA dan temenni kurtulup insanları Microsoft markasına çekmek istedi. Yani olan sana bana NOKIA ya oldu. Pişman değilim 3yıl once 1300 ₺ ile aldım şimdi 350-400₺ fiyat... 950xL düşünmüyor değilim lakin korkumda var...durum bu FATİH bey...
  • Fatih Tercan
   Fatih Tercan Temmuz 24, 10:07
   Wp de aldığım kullanma hissini özelleştirilmiş android arayüzü olan ve akıcı çalışan miui de alamıyorsam. Diğer androidler zulüm. Sadece tek artısı uygulama :D
 13. ufuk ışık
  ufuk ışık Temmuz 23, 11:19
  Aynen öyle be abim benimde birinci cihazım android bir cihaz olacak,Microsoft bizde heves bırakmadı,bir de platform'dan çok uygulama gitti,yerli ve yabancı,çok haklısın abim,bende son bir ümit var ama bakalım işte
 14. Onur Yarar
  Onur Yarar Temmuz 23, 17:48
  Konu dışı arkdaşlar tel jarz alıyor ama batarya dolmuyor hangi servise götüreyim istanbuldaa
 15. ysn.ens
  ysn.ens Temmuz 25, 09:28
  Fatih abinin bi ara (microsoft proje iptal dediği ana kadar burdayız yanınızdayız) dediği gerçek oluyor galiba :) microsft ipin ucunu iyice kaçırdı bu saatten sonra yapılan telefonda gelen özellikte boş geliyor bana... Dua edelimde microsoft windows phonu bitirmesin...
  • Fatih Tercan
   Fatih Tercan Temmuz 25, 13:10
   İçimizdeki heyecanı öldürdüler. İlk başlarda canlı yayın bile yapıyorduk hatırlarsanız. Ama Microsoft kasıtlı olarak ortalığı soğutuyor. Ama nasıl güvenip bir daha wp alabiliriz o da çok kafa karıştırıcı bir soru. Hepimizin normal hayatta işi var,ailesi var,çocuğu var. Şu siteyi ayakta tutmak için cepten para veriyoruz. Ama artık çok zorluyor bizi. Sitede haber olmasa da burada oluruz bir şekilde. Server kalitesini iyice dibe çekeriz. Bakalım neler olacak.
 16. Onur Yarar
  Onur Yarar Temmuz 25, 14:55
  Valla usta nokia bekliyorum nokia 9 yola devam edicem
 17. Zeynel Abidin Ceren
  Zeynel Abidin Ceren Temmuz 25, 23:03
  Aslında HP bu işin arkasını bırakmayıp devam etseyfi belki işletim sistemi olarak global bazarda ilgi gorebilirdi lakin 1 model çıktı oda sipariş üzerine ofis amaçlı. Çok yanlış bir tercih oldu. Alkatell de aynı...
 18. Merih
  Merih Temmuz 25, 23:49
  Editörlerimiz halen haberini yapmadı ama Belfiore, 950XL da dahil olmak üzere mevcut tüm telefonların Windows 10 Mobile'da (feature 2) kalacağını ve minimum Snapdragon 835 ile çalışacak Windows 10 ARM'ın telefondan çok cep bilgisayarı formatında tasarlanan (ben eskilerin Q-klavye kapaklı Pocket PC'sine benzetiyorum) ve kurumsal kullanıcıları hedefleyen Surface serisinden yepyeni bir cihaz ile (Surface Mobile) geleceğini birkaç gün önce resmen doğrulamış oldu. Yani WP8(.1)'de olduğu Windows 10 Mobile da belirli bir resmi destek süresinden sonra tarihe karışacak. Biz de testçi olduğumuzla kalacağız. Windows CE ve Windows RT'yi hatırlayan var mı? Şimdi de aralarına Windows 10 ARM katılıyor. İşin komik tarafı, örneğin WinCE akıllı telefonların yükselişiyle evrimleşerek Windows Phone(7)'a dönüşmüştü. Şimdi herşey tekrar şekil değiştiriyor. Ve MS yine her zaman yaptığı gibi geçmişin izlerini yani ürettiği telefonları ortadan kaldırıp tekrar mobil bilgisayar gibi bir ürün daha pazarlamaya çalışacak. Taşınabilir cihazlardaki bu hastalıklı tutumlarıyla herkes için ne kadar güven verici olurlar, ayrı konu.. Bir de hemen herşeyi yapabilen daha kompakt, ince ve hafif cep telefonları varken, kapaklı, muhtemelen daha ağır ve daha büyük olacak bir cihaz, tüketicilerin büyük çoğunluğunu oluşturan, yani bolca mesaj atıp oyun oynayan, müzik dinleyen normal kullanıcıları ne kadar cezbedebilecek? Mobilde kaybedilen pazar payı, çok pahalı olması muhtemel bu cihazlarla nasıl geri elde edilecek ve hatta daha da ileri taşınacak? Yazılım tarafına geri gelirsek; X86 iyi bir adım, hatta WinRT zamanında yapılması gereken bir ihtiyaçtı ancak ilerisi için ne olacağı da belli değil. Microsoft'un gerçekten son kurşunu bu..
  • Fatih Tercan
   Fatih Tercan Temmuz 26, 09:00
   Biz zaten uzun zamandır haber yapmıyoruz :D
  • Merih
   Merih Temmuz 27, 10:55
   Farkındayım :) Burak Bey de bıkmış herhalde, nadiren haber ekliyor artık. Veya olumsuz şeyleri görmezden geliyor da olabilir :D
  • Zeynel Abidin Ceren
   Zeynel Abidin Ceren Temmuz 26, 09:06
   Surface phone bence tutulmayacak niye tutulsunki adamlar sırfacebook yaptı turkiye fiyatına casper excalıbur alırsın daha iyi... Sonuç olarak surface phone alacağına (3000-5000₺) arası olacak muhtemelern VARMI ALACAK OLAN
 19. Zeynel Abidin Ceren
  Zeynel Abidin Ceren Temmuz 26, 10:27
  Bu arada dun xxxxxxx.1066 surumune bazı sistem uygulmaları güncelleme aldı
 20. Zeynel Abidin Ceren
  Zeynel Abidin Ceren Temmuz 26, 19:36
  Fatih bey bizim burda yapmış olduğumuz yorumların sizlere bir geliri oluyormu. ?
 21. Merih
  Merih Temmuz 27, 12:05
  80'li yıllarda Apple yöneticisi olarak görev yapmış ve teknoloji/endüstri analizinde uzun bir kariyeri bulunan Jean-Louis Gassée, 2010 yılında Nokia için çalıştığı sırada piyasaya sürülecek yeni Nokia telefonlarda Android kullanılmasını yöneticilere tavsiye etmiş ancak Stephen Elop’un etkisiyle şirket Windows Phone’a yönlenmiş. Kendisi buna rağmen, Windows Phone OS’un Nokia ile sınırlı tutulmayıp tüm OEM üreticiler için zamanında ücretsiz dağıtılmış olsa, şimdiye kadar Microsoft'un mobil işletim sistemlerindeki pazar payını, Nokia'yı ve Android’in de kaderini çok değiştirirdi diye düşünüyor. PC’yi sürekli merkezinde tutması ve mobile sürekli yan ürün gibi bakması Microsoft’un yaptığı diğer hatalar.. Microsoft için akıllı telefonlar ve tabletler yalnızca "tamamlayıcı cihazlar” olmaktan ibaret. (Çevirenin notu: Oysa uzun zamandır herşey mobile endeksli artık. Bu sitede her zaman eleştirdiğim MS ve Nadella vizyonsuzluğu temelde budur.) Gassée, "Microsoft'un modası geçmiş WinCE çekirdeğinden uzak durmak istemesi ve geriye dönük uyumluluk sorunları nedeniyle Windows Mobile, 2012’de modern Windows Phone (WP8) oldu, ancak artık çok geçti. O tarihte platform zaten ölüyordu.” diye de ekliyor. Gassée, platformun çöküşünden Microsoft'un kendisinden başka sorumlu tutacak kimsesi olmadığını söylüyor. "Windows Phone başarısızlığı kolayca önlenebilirdi ancak Microsoft kültürü bu başarısızlığı kaçınılmaz kıldı." - onMSFT sitesindeki haberden naçizane özet çeviri ve kişisel yorumum.. - (Kaynak: https://www.onmsft.com/news/noted-tech-analyst-says-windows-phone-failure-was-avoidable-blames-in-on-microsoft-culture )

Write comment

Only registered users can comment.