Windows 10 Telefon Ön İzleme Sürümü İçin Biraz Bekleyeceğiz
27/01/2015
Fatih Tercan (1140 Haber)
30 Yorum
Paylaş

Windows 10 Telefon Ön İzleme Sürümü İçin Biraz Bekleyeceğiz

Microsoft 21 Ocaktaki etkinlikte Windows 10 ile ilgili sunum gerçekleştirmişti. Bu sunum çok farklı cihaz tiplerini kapsıyordu. Microsoft tek işletim sistemi tek platform presibine göre aşağıdaki cihazlar için Windows 10 tanıtımı yaptı.

Windows_Product_Family_9-30-Event-741x416-568x319

 • PC
 • Tablet ( 8″ ve üzeri ekrana sahipcihazlarda mobil versiyon kullanılmayabilir )
 • Cep telefonu ve Tablet ( 8″ boyutundan daha küçük cihazlar )
 • Xbox
 • Hololens

Bu etkinlikte Windows 10 işletim sisteminin 9926 sürüm numaralı Teknik Ön İzleme sürümü ( Windows10 JTP )tabletler için yayınlandı. Telefon kısmında ise bir sunum yapıldı ama çok detaylara girilmedi. Bu da Windows 10 ön izleme sürümünün telefonlar için daha tamamlanmadığını gösterdi.

microsoft-windows-10-live-verge-_1206

Microsoft tanıtımda telefonlar için ön izleme yayınlanma tarihini Şubat 2015 olarak açıklamıştı. Durum böyle olunca takipçilerimizin algısı 1 Şubat olarak gerçekleşiyor ve buna yönelik sorular alıyoruz. Bu sorunun cevabını bir bakıma Joe Belfiore twitterdan verdi. Belfiore windows 10 telefon sürümü için özellikleri gösteren bir video hazırlamak için çalıştıklarını ifade etti. Ama bunun mümkün olması için 1-2 hafta süreye ihtiyaçları olduğunu açıkladı.

Görünen o ki öz izleme yayınlanma tarihi için kendimizi Şubat ortasına hazırlasak iyi olacak. Bunun yanı sıra Lumia Denim güncellemesinde süreç ülkemizde gayet yavaş işliyor. Bu konuda sizlerden gelen sorular ikiye ayrılıyor. Bunlar;

 • Biz cihazlarınıza hangi tarihte Denim güncellemesi gelecek?
 • Cihazım Denim güncellemesi alacak mı?

Denim güncellemesi tüm Lumia ailesine gelecek. Fakat güncellemenin cihazlara geliş tarihi ile ilgili net bir bilgi bulunmuyor. HTC cihazlarda ise durum biraz daha karışık Windows 8.1 Güncellemesi yılan hikayesine dönmüş durumda. Takipçilerimize Ön İzlme programı dışında önerebilceğimiz bir seçenek yok ne yazık ki.

Fatih Tercan

Fatih Tercan

Teknolijiye aşık bir inşaat mühendisi. 2011 Yılında HTC Trophy - WP7,5 ile başladığı yolculuğuna HTC 8X ve Lumia 1320 ile devam etti. Şu anda Lumia 640XL/ Xiaomi Mi5s kullanıyor.Ayrıca @wpturkinfo isimli twitter hesabından sorumludur.

Yorumlar

 1. Celil Kısa
  Celil Kısa Ocak 27, 10:35
  Patladık...
 2. Mert SANRI
  Mert SANRI Ocak 27, 15:04
  Haber azıcık eskisin yine aynı soruları soracaktır herkes diye tahmin ediyorum :)
  • Fatih Tercan
   Fatih Tercan Author Ocak 27, 15:05
   Bende öyle düşünüyorum :)
  • Burak Dalyanda
   Burak Dalyanda Ocak 27, 18:44
   Mert, emin ol tüm editörler aynı şeyi düşünüyor ve yakınıyor bu durumdan. Şöyle bir istatistik var. Takipçi kitlimizin geneli 18-24 yaş aralığında. Bu yaş aralığına bakarak genelin eğitim gören ya da eğitimini yeni bitirmiş kişiler olduğunu var sayabiliriz. Bence bu var sayım yanlış olmaz. Ancak yine de aynı kişinin aynı sorusuna bin kere cevap versekte bin birincide yine aynı soru ile karşılaşıyoruz. Ya ülkemizde eğitim gerçekten yerlerde sürünüyor ya da Türkiye vatandaşları gerçekten gelecek vadetmiyor. :/ Çook dertlendim çook.
 3. gültekin
  gültekin Ocak 27, 15:06
  HTC 8X kullanıcıları daha 8,1 bekliyor Windows 10 beklemişiz çok mu...
  • Fatih Tercan
   Fatih Tercan Author Ocak 27, 15:08
   Diğer telefonum HTC 8X Geliştirici ön izleme ile çözdük onu
 4. Sercan Sarı
  Sercan Sarı Ocak 27, 15:18
  Ms telefon üretimini yavaşlatmalı gitgide artıyor güncellemeler çok yavaş veriliyor daha cortana gelecek desteğini artırmalı çok yavaş
  • Mustafa Savran
   Mustafa Savran Ocak 27, 15:54
   sen de hakılsında telefon sayısı çok az yeni modeller gerekli 20 serisini piyasadan kaldırıyor en azından 20 civarında X20 li serinin dışında telefon gerekli diye düşünüyorum.
 5. yasin
  yasin Ocak 27, 15:30
  video ile geliştirici ön izleme sürümü arasında bir bağlantı kuramadım.Videonun gecikecek olması ön izleme sürümünün yayınlanmasına mani değil ki...
  • Fatih Tercan
   Fatih Tercan Author Ocak 27, 15:55
   Ön izleme sürümü tamamlanamadığı için tanıtım videosu da hazırlanamıyor.
  • yasin
   yasin Ocak 28, 02:39
   teknik önizleme kullanıcılara eş zamanlı mı dağıtılıyor?böyle birşey nerde görülmüş?
  • Fatih Tercan
   Fatih Tercan Author Ocak 28, 09:15
   Sorunuzun cevabı Windows Phone için evet. Geliştirici Ön İzleme programı başladığından beri programa katılan herkes aynı anda alıyor.
  • yasin
   yasin Ocak 30, 04:20
   hayır ben ondan bahsetmiyorum.Geliştirici ön izleme programı fırından çıktığı gibi mi dağıtılıyor demek istemiştim.Bize verecekleri sürüm çoktan hazır.microsoft çoktan bir sonraki versiyonlar için çalışmaya başlamıştır.aksi halde bize ay bile söyleyemezlerdi.
 6. Feridun
  Feridun Ocak 27, 15:36
  Lumia 820 kullanıyorum ve hala Denimi bekliyorum güncellemeler aşırı geç dağıtılıyor
 7. Murat Edip
  Murat Edip Ocak 27, 16:05
  Telefon alıcakları bekletiyorum. Win10 geliyo alma şimdi
 8. Tamer Yavuz
  Tamer Yavuz Ocak 27, 16:45
  Lumia 820 kullanicisiyim ne zamandir guncellemeyi bekliyorum anlasilan baya beklicem bu gidisde
  • Burak Dalyanda
   Burak Dalyanda Ocak 27, 17:11
   Fazla erken başlamışsınız beklemeye. :) Şimdi doğru konuşalım. Microsoft hiç bir zaman Windows 10 için tarih vermedi. Sadece sızıntılar ve spekülasyonlar vardı ortada. Microsoft sadece ön izleme için tarih verdi. O da Şubat ayı. Şubatta da net gün değil, ayın herhangi bir günü olarak söylendi. Şimdi bu bilgiler ışığında, çoğu kullanıcı gibi siz de çok erken beklemeye başlayıp sonra da hayal kırıklığına uğruyorsunuz. Yapmayın böyle şeyler. :)
 9. yurdal
  yurdal Ocak 27, 17:29
  bu iş 14 nisanı bulur htc bundan sonra bedava windows telefon dağıtsa almam. tek işletim sistemi olayıda en az 1 yıl daha sürer gibi geliyo benim anlamadığım tek işletim sistemi olayı oldu mağazadaki uygulamaların hepsi windows 10 güncellenmesi gerek başka türlü çalışmaz diye düşünüyorum bu da demektirki 1 yıl daha uygulama sıkıntısı olacak
 10. Ertan Burak
  Ertan Burak Ocak 27, 20:08
  Yukarıda bir arkadaşın dediği gibi videonun hazırlanması için 1-2 hafta zaman istenmesi, güncellemenin tanıtılmasına engel değil. Bir yerlerden yola çıkarak güncellemenin Şubat başlarında yayınlanmayacağını söyleyebilsek de, ortada bir kesinlik yok. Zira önizleme sürümü herkes için değil, bilakis geliştiriciler için sunulmakta. Buna binaen beyler, önizleme için beklememiz gerektiğini söyleyemeyiz öyle değil mi? Biz geliştiriciler güncellememizi alırız, genel tüketici için bir video yayınlanır. Tabiki bunlar, benim düşüncelerim efendim :)
  • Fatih Tercan
   Fatih Tercan Author Ocak 27, 22:40
   Saygı duyuyorum. Ama ön izleme sürümleri takdir edersiniz ki geliştiriciler için olmanın ötesine geçti. Ayrıca Mart gibi tarihi biz telaffuz etmedik. Şubat 10-15 arasında geleceğini düşünüyorum
  • Ertan
   Ertan Ocak 27, 23:32
   Kesinlikle hemfikir olduğumuzu söylemeliyim. Güncellemenin, yüksek bir ihtimalle o sıralar yayınlanacağını düşünmekteyim... Ancak yinede kesin bir şeyler söyleyecek halde değiliz. Önizleme sürümlerini kullanan insanların sayısının çoğalmış olması, onların geliştirici olduğu gerçeğini değiştirmemekle birlikte, bu sürümü kullanmayan bir o kadar daha insan olduğu gerçeğini de değiştirmiyor. Kaldı ki bunlar ehemmiyeti yüksek şeyler değil. Bugün veya yarın... Bu güncellemeyi alacak, elbette ki tadına bakacağız. Hayırlısı olsun diyelim :)
 11. rmzn
  rmzn Ocak 28, 00:23
  Eski android ve yaklaşık 8 aydırda wp kullanıcısıyım, wp stabilite açısında android'den önde ama market konusunda ve güncelleme konusunda geride,henüz daha demin güncellemesi çoğu modele gelmedi wp10 aylarca bekleriz.markette hala Instagram beta var twitter uygulaması diğer işletim sistemlerinin çok gerisinde facebook'da sorunlu,düzelir diye bekliyoruz ama artık pekte umudum kalmadı açıkçası.
 12. nejdet
  nejdet Ocak 28, 09:45
  Mağazada uygulama eksikliğini anlarım Windows 10unun geç gelmesine de az çok hak veririm. Ama denim gibi basit bir güncellemenin bu kadar çok gecikmesine bir anlam veremem. Windows Phone çıkalı kaç yıl oldu o kadar da yeni bir sistem değil bunca zamana rağmen hala bu kadar eksiğin olmasına da bir türlü anlam veremedim. Benim gördüğüm sayısı 10dan fazla arkadaşım sadece bildirim ışığı olmadığı için bu platforma geçmiyor. Windows botunu bildirim ışığı yapılabilir fakat anlamsız bir şekilde yapılmıyor (bu konuda yanlışım varsa af ola ;-))işte Windowsun bu küçük detayları dahi dikkate almaması sinirlerimi bozuyor.millet parmak izi teknolojisini eskitti biz hala bildirim ışığı yok diye kafamıza vuruyoruz.Windowsu seviyoruz onun da bizi dikkate alması lazım yoksa değil w10 w1000 de çıkarsa fayda etmez.
 13. yurdal
  yurdal Ocak 28, 17:16
  burak kardeşimiz kesin istifa edecek ama ben yinede sorayım :) windows 10 önizleme yüklediğimizde mağazadaki 8.1 özellikli uygulumalar w10 da çalışacakmı :)
  • Burak Dalyanda
   Burak Dalyanda Ocak 28, 17:31
   Doğal olarak evet. Çünkü Windows 10 kullanılmaya başladığında destekli tek uygulama sistemin kendi uygulamaları olur. Bunu göze almazlar.
 14. yurdal
  yurdal Ocak 28, 18:27
  teşekkür ederim burak bey sizi seviyoruz :)
 15. eren
  eren Ocak 30, 09:02
  Lumia 820 kullanıyorum ama haaala denim yok nezaman gelir yardımcı olurmusunuz
 16. Gürkan Şölen
  Gürkan Şölen Ocak 31, 01:31
  8-9 şubat gibi gelir büyük ihtimal
  • Burak Dalyanda
   Burak Dalyanda Ocak 31, 01:45
   Herkes kendisine göre bir tarih düşünüyor. Biz resmen açıklanmadıkça net tarihler vermeme taraftarıyız. Temkinli davranmakta fayda var.
 17. eren
  eren Ocak 31, 08:38
  Acaba denimle bataryaya iyileştirme gelir mi?

Write comment

Only registered users can comment.