Windows Insider, Ön İzleme Sürümleri ve Redstone
19/03/2016
Burak Dalyanda (81 Haber)
35 Yorum
Paylaş

Windows Insider, Ön İzleme Sürümleri ve Redstone

Windows 10 Mobile resmi olarak belirli cihazlar için yayınlandı. Bir çok kullanıcının aklındaki sorular; yayınlanan final sürümü ile ön izleme sürümleri arasındaki fark, yeni yapılar, Insider programı ve Redstone. Bir çok kullanıcının aklını kurcalayan birden fazla güncelleme modeli bunlarla yayınlanan yapılar hakkında bilgilendirici bir makale ile karşınızdayız.

İlk Windows 10 Mobile ön izleme yapısından bu yana neredeyse bir çok kullanıcının aklını karıştıran Windows 10 güncelleme sistemi, final sürümü yaklaştıkça neredeyse içinden çıkılamayacak kadar karmaşıklaştı. Windows 10 için yayınlanacak ilk büyük güncelleme Redstone için verilmeye başlanan yapılar, Windows Insider üzerinden yayınlanan yapılar için bir çok seçeneğin olması ve aslında sonlanan fakat bir türlü yayınlanmayan final sürümü tüm kullanıcılarda soruların ortaya çıkmasına neden oldu. Şimdi dilerseniz Windows 10 evrensel işletim sistemi ve bu sistemin içinde önemli bir yer tutan Windows 10 Mobile şimdiye kadar hangi evrelerden geçti, bundan sonra bizleri neler bekliyor, bu anlam karmaşasının ve kullanıcıların sisteme ateş püskürmesinin nedenlerini incelemeye ve irdelemeye başlayalım.

Gabe-Aul

Windows Insider (1. Tip Yapı)

Windows Insider, Microsoft için önemli bir yer tutan ve Windows 10’un gelişmesine katkıda bulunan en önemli sistemlerden birisi. Insider’a kayıt olan kullanıcılar PC ve Mobil için Windows 10’un henüz geliştirme aşamasındaki ön izleme sürümlerine ulaşabiliyor, sistemin gelişmesi ve hataların düzeltilmesi için geri bildirimlerde bulunabiliyorlar. Insider üzerinden yayınlanan sürümlerin file yakın olduğunu düşünen bir çok kullanıcı mevcut. Windows 10 Mobile’ın ilk sürümlerini kullananların bir çoğu da öğrendi ki, henüz işin başındaki ve bir çok hata barındıran bir çok özellik ve kod bu sürümlerde mevcut.

Windows 10, Microsoft’un açıklamalarına göre piyasaya sürülen son Windows işletim sistemi olacak. Yani bundan sonraki yol haritası tamamen Windows 10’un gelişmesi. Bir Windows 11, …, 10001 vs. olmayacak! (Elbette ki Microsoft adını U dönüşleri ve yuttuğu sözleriyle tanınıyor)

Windows Insider, Windows 10 gelişimi için vaz geçilmez bir sistem olarak öne çıkıyor. Öyle ki; Windows 10 için yayınlanacak büyük güncelleme Redstone bu sistem üzerinden test edilmeye başladı bile. Her ne kadar PC ve Telefonlar için final sürüm yayınlanmış olsa bile hata düzeltmeleri, eklemeler vs. için yeni Insider yapıları yayınlanacaktır.

Windows Insider uygulamasındaki yapı seçenekleri şimdiye kadar kullanıcıların aklını karıştırmada birinci sıradaki yerini koruyor. Bu seçenekler için;

  • Insider Fast: Windows yazılım ekibince düzenlenmiş ya da eklenmiş özelliklerin kısa bir test sürecinden hemen sonra yayınlandığı bir yapı kanalı. Bu kanaldan alınan güncellemeler bir çok hata barındırabilir, hatta cihaz donanımını gereğinden fazla zorlayabilir ve geri dönüşü zor zararlar oluşturabilir.
  • Insider Slow: Insider Fast Kullanıcıları tarafından test edilmiş, olası hatalardan kısmen ya da tamamen arındırılmış, final adayı yapıların yayınlandığı bir kanaldır. Yine de gözden kaçmış ufak hatalar barındırabilir.
  • Insider Release Preview: Insider Fast ve Slow kullanıcılarının test edip gelişimine katkı sağladığı ve hatalardan arındırılmış, yayına hazırlanan final yapısının ön izlemesidir. Bu kanala yeni bir yapı çok nadir gelecektir.
  • Production: Bu seçenek yeni yapı almanızı sağlamaktan çok, Insider test kanallarından cihazın çıkmasını ve Final sürümün yayınlanacağı güncelleme kanalına geçmesini sağlamaktadır.

 

Windows 10 Mobile Final ( 2. Tip Yapı)

Bir çok kullanıcı için (AdDuplex verilerine göre Windows Phone kullanan cihazların %50 si) hüsran ve kızgınlık oluşmasına neden olsa da 17 Mart 2016 itibarı ile Windows 10 Mobile için “Final” sürüm yayınlandı. Bir çok kullanıcı final sürümün Insider da yayınlanan yapılardan farklı olacağını düşündü. Ancak bu noktada yanıldılar.

Windows 10 Mobile Final alamayan cihazlar, Tüm Windows Phone kullanan cihazların neredeyse yarısı.

Windows 10 Mobile Final alamayan cihazlar, Tüm Windows Phone kullanan cihazların neredeyse yarısı.

Windows Insider bir test mekanizması. Testler “başarı”ya ulaştığında Insider yapısı final olarak yayınlanmakta. Insider sadece verilecek güncellemenin önceden test edilmesini ve olası hataların gözlemlenmesini sağlıyor. Yayınlanan Windows 10 Mobile Final her ne kadar bir çok kullanıcının hevesini kırmış, beklenenden fazlaca gecikmiş olsa da “başarı”ya ulaşmış ve Windows Phone 8.1’e göre bir çok çevre tarafından beğeni toplamıştır.

windows-redstone

Redstone Yapıları (3. Tip Yapı)

Yazımızın başında da bahsettiğim gibi Windows 10, piyasaya sürülen ve sürülecek son Windows işletim sistemi. Bu nedenle sürekli gelişim gösterecek. Microsoft’un yeni güncelleme politikası gereği Windows işletim sistemi yıllık periyotlarla değil günlük, haftalık, aylık, yıllık bir çok periyotta ve anlık güncellenecek. Bu durum karşımıza çıkacak bir çok Insider yapısı anlamını da taşıyor. Windows 10 için yayınlanacak belki de sistemi Windows 10.1 haline getirecek ilk büyük güncelleme (kod adı) Redstone, Insider programı üzerinden yayınlanmaya ve test edilmeye çoktan başladı bile. Bu güncelleme sistem üzerinde bir çok ara yüz geliştirmesi ve bazı yeni özellikler de barındırıyor ve şimdilik bazı kısıtlı cihazlar için yayınlanıyor.

 

Sonuç olarak, Windows 10 dur durak bilmeden yayınlanan bir çok yapıya sahip ve sürekli gelişiyor. Her ne kadar Windows 10 Mobile için haftalık yeni güncelleme göremesek te, PC kanadında Microsoft gerçekten iyi işler çıkarıyor. Yukarıda bahsettiğimiz 3 tip yapı modeli de biz kullanıcıların karşısında uzun bir süre duracağa benziyor. Final haricinde diğer yapılara Windows Insider üzerinden (Redstone şimdilik bir kaç cihaz üzerinde test edilebilir) ulaşılabiliyor. Bir çok kullanıcının kafasının bunca yapı tipi içerisinde kafasının karıştığını biliyoruz. Umarız yukarıda verdiğimiz bilgiler kafa karışıklığınızı bir miktar azaltmıştır.

 

Burak Dalyanda

Burak Dalyanda

<p>Web sistemleri ile başladığı ve şimdilerde çeşitli sistemlerde ve dillerde devam ettiği yazılım geliştiriciliğine Windows Phone 8 ile devam ediyor.</p>

Yorum Yap

Giriş Yaptınız : Burak Dalyanda | Çıkış Yap

35 Yorum yapıldı : "Windows Insider, Ön İzleme Sürümleri ve Redstone"

Uyarma Seçenekleri
Burak Dalyanda
Sırala::   Yeni | Eski | En çok oy alan