Windows Insider, Ön İzleme Sürümleri ve Redstone
19/03/2016
Burak Dalyanda (81 Haber)
35 Yorum
Paylaş

Windows Insider, Ön İzleme Sürümleri ve Redstone

Windows 10 Mobile resmi olarak belirli cihazlar için yayınlandı. Bir çok kullanıcının aklındaki sorular; yayınlanan final sürümü ile ön izleme sürümleri arasındaki fark, yeni yapılar, Insider programı ve Redstone. Bir çok kullanıcının aklını kurcalayan birden fazla güncelleme modeli bunlarla yayınlanan yapılar hakkında bilgilendirici bir makale ile karşınızdayız.

İlk Windows 10 Mobile ön izleme yapısından bu yana neredeyse bir çok kullanıcının aklını karıştıran Windows 10 güncelleme sistemi, final sürümü yaklaştıkça neredeyse içinden çıkılamayacak kadar karmaşıklaştı. Windows 10 için yayınlanacak ilk büyük güncelleme Redstone için verilmeye başlanan yapılar, Windows Insider üzerinden yayınlanan yapılar için bir çok seçeneğin olması ve aslında sonlanan fakat bir türlü yayınlanmayan final sürümü tüm kullanıcılarda soruların ortaya çıkmasına neden oldu. Şimdi dilerseniz Windows 10 evrensel işletim sistemi ve bu sistemin içinde önemli bir yer tutan Windows 10 Mobile şimdiye kadar hangi evrelerden geçti, bundan sonra bizleri neler bekliyor, bu anlam karmaşasının ve kullanıcıların sisteme ateş püskürmesinin nedenlerini incelemeye ve irdelemeye başlayalım.

Gabe-Aul

Windows Insider (1. Tip Yapı)

Windows Insider, Microsoft için önemli bir yer tutan ve Windows 10’un gelişmesine katkıda bulunan en önemli sistemlerden birisi. Insider’a kayıt olan kullanıcılar PC ve Mobil için Windows 10’un henüz geliştirme aşamasındaki ön izleme sürümlerine ulaşabiliyor, sistemin gelişmesi ve hataların düzeltilmesi için geri bildirimlerde bulunabiliyorlar. Insider üzerinden yayınlanan sürümlerin file yakın olduğunu düşünen bir çok kullanıcı mevcut. Windows 10 Mobile’ın ilk sürümlerini kullananların bir çoğu da öğrendi ki, henüz işin başındaki ve bir çok hata barındıran bir çok özellik ve kod bu sürümlerde mevcut.

Windows 10, Microsoft’un açıklamalarına göre piyasaya sürülen son Windows işletim sistemi olacak. Yani bundan sonraki yol haritası tamamen Windows 10’un gelişmesi. Bir Windows 11, …, 10001 vs. olmayacak! (Elbette ki Microsoft adını U dönüşleri ve yuttuğu sözleriyle tanınıyor)

Windows Insider, Windows 10 gelişimi için vaz geçilmez bir sistem olarak öne çıkıyor. Öyle ki; Windows 10 için yayınlanacak büyük güncelleme Redstone bu sistem üzerinden test edilmeye başladı bile. Her ne kadar PC ve Telefonlar için final sürüm yayınlanmış olsa bile hata düzeltmeleri, eklemeler vs. için yeni Insider yapıları yayınlanacaktır.

Windows Insider uygulamasındaki yapı seçenekleri şimdiye kadar kullanıcıların aklını karıştırmada birinci sıradaki yerini koruyor. Bu seçenekler için;

 • Insider Fast: Windows yazılım ekibince düzenlenmiş ya da eklenmiş özelliklerin kısa bir test sürecinden hemen sonra yayınlandığı bir yapı kanalı. Bu kanaldan alınan güncellemeler bir çok hata barındırabilir, hatta cihaz donanımını gereğinden fazla zorlayabilir ve geri dönüşü zor zararlar oluşturabilir.
 • Insider Slow: Insider Fast Kullanıcıları tarafından test edilmiş, olası hatalardan kısmen ya da tamamen arındırılmış, final adayı yapıların yayınlandığı bir kanaldır. Yine de gözden kaçmış ufak hatalar barındırabilir.
 • Insider Release Preview: Insider Fast ve Slow kullanıcılarının test edip gelişimine katkı sağladığı ve hatalardan arındırılmış, yayına hazırlanan final yapısının ön izlemesidir. Bu kanala yeni bir yapı çok nadir gelecektir.
 • Production: Bu seçenek yeni yapı almanızı sağlamaktan çok, Insider test kanallarından cihazın çıkmasını ve Final sürümün yayınlanacağı güncelleme kanalına geçmesini sağlamaktadır.

 

Windows 10 Mobile Final ( 2. Tip Yapı)

Bir çok kullanıcı için (AdDuplex verilerine göre Windows Phone kullanan cihazların %50 si) hüsran ve kızgınlık oluşmasına neden olsa da 17 Mart 2016 itibarı ile Windows 10 Mobile için “Final” sürüm yayınlandı. Bir çok kullanıcı final sürümün Insider da yayınlanan yapılardan farklı olacağını düşündü. Ancak bu noktada yanıldılar.

Windows 10 Mobile Final alamayan cihazlar, Tüm Windows Phone kullanan cihazların neredeyse yarısı.

Windows 10 Mobile Final alamayan cihazlar, Tüm Windows Phone kullanan cihazların neredeyse yarısı.

Windows Insider bir test mekanizması. Testler “başarı”ya ulaştığında Insider yapısı final olarak yayınlanmakta. Insider sadece verilecek güncellemenin önceden test edilmesini ve olası hataların gözlemlenmesini sağlıyor. Yayınlanan Windows 10 Mobile Final her ne kadar bir çok kullanıcının hevesini kırmış, beklenenden fazlaca gecikmiş olsa da “başarı”ya ulaşmış ve Windows Phone 8.1’e göre bir çok çevre tarafından beğeni toplamıştır.

windows-redstone

Redstone Yapıları (3. Tip Yapı)

Yazımızın başında da bahsettiğim gibi Windows 10, piyasaya sürülen ve sürülecek son Windows işletim sistemi. Bu nedenle sürekli gelişim gösterecek. Microsoft’un yeni güncelleme politikası gereği Windows işletim sistemi yıllık periyotlarla değil günlük, haftalık, aylık, yıllık bir çok periyotta ve anlık güncellenecek. Bu durum karşımıza çıkacak bir çok Insider yapısı anlamını da taşıyor. Windows 10 için yayınlanacak belki de sistemi Windows 10.1 haline getirecek ilk büyük güncelleme (kod adı) Redstone, Insider programı üzerinden yayınlanmaya ve test edilmeye çoktan başladı bile. Bu güncelleme sistem üzerinde bir çok ara yüz geliştirmesi ve bazı yeni özellikler de barındırıyor ve şimdilik bazı kısıtlı cihazlar için yayınlanıyor.

 

Sonuç olarak, Windows 10 dur durak bilmeden yayınlanan bir çok yapıya sahip ve sürekli gelişiyor. Her ne kadar Windows 10 Mobile için haftalık yeni güncelleme göremesek te, PC kanadında Microsoft gerçekten iyi işler çıkarıyor. Yukarıda bahsettiğimiz 3 tip yapı modeli de biz kullanıcıların karşısında uzun bir süre duracağa benziyor. Final haricinde diğer yapılara Windows Insider üzerinden (Redstone şimdilik bir kaç cihaz üzerinde test edilebilir) ulaşılabiliyor. Bir çok kullanıcının kafasının bunca yapı tipi içerisinde kafasının karıştığını biliyoruz. Umarız yukarıda verdiğimiz bilgiler kafa karışıklığınızı bir miktar azaltmıştır.

 

Burak Dalyanda

Burak Dalyanda

Web sistemleri ile başladığı ve şimdilerde çeşitli sistemlerde ve dillerde devam ettiği yazılım geliştiriciliğine Windows Phone 8 ile devam ediyor.

Yorumlar

 1. cems
  cems Mart 19, 19:32
  Lumia 925 kullanıyorum windows insider sürümünü yüklersem sorun yaşarmıyım? Slow ring fast ring bunların hangisi daha iyi olur? Bu yapılar için yeni güncelleme gelicek mi? Win 10 sürümü bütün cihazlara gelecek diyip umutlandırdığı için insider sürümlerine hiç bulaşmadım. Açık bir şekilde anlatırsanız sevinirim. İyi yayınlar.
  • Fatih Tercan
   Fatih Tercan Mart 19, 20:30
   Slow ring üzerinden 10586.164 yapısını alabilirsiniz.Tamamen sorunsuz diyemeyiz ama final sürüm ile aynı özellikleri içeriyor.
  • cems
   cems Mart 19, 21:10
   Teşekkürler Fatih bey Peki sorun veya sorunlar nelerle karşılaşabilirim? Telefonun yedeğini almam gerekir mi?
  • Muhammed ÇAKIR
   Muhammed ÇAKIR Mart 19, 21:15
   Pek fazla bir sorun yaşamazsınız, Lumia 925 de 10586.164 kullanıyorum, bir kaç ufak tefek sorun var, bunlar ışık sensörü düzgün çalışmıyor(kararsız) birde pil tüketimi bir tık daha fazla 8.1'e göre. Sizi çok zorlayacak bir sorunda mevcut değil.
  • cems
   cems Mart 19, 23:45
   ben bu slow ring seçtim ama 3 kere filan internet hatası iptal oldu şu anda 5. kez güncellemeleri denetle dedim ve %60 dan sonra ya baştan başladı yada internet hatası verdi. normal mi bu durum?
  • Doğan Can Yılmaz
   Doğan Can Yılmaz Mart 20, 00:48
   olabiliyor öyle hatalar bazen.
 2. cems
  cems Mart 19, 19:50
  Ben buraya yorum yazmıştım ama şimdi yok
  • Fatih Tercan
   Fatih Tercan Mart 19, 20:32
   Yorumlar editor onayı verilmeden yayınlanmaz.O yüzden sitede göremiyorsunuz.onay aldığında mesajlar görünür hale gelir
 3. Alper Yıldırım
  Alper Yıldırım Mart 19, 20:07
  İyi günler. Lumia 620 kulanıyorum ve insider slow uyumlumu bilmiyorum. Eğer uyumlu ise yapılabilir ise 8 gb yer olması gerekiyo. zaten telefon 8 gb. Ama sd kartla beraber 8 gb yer açıksa olurmu. Bu konu hakkında pek bilgim yok kısaca açıklarsanız çok sevinirim teşekkürler.
  • Fatih Tercan
   Fatih Tercan Mart 19, 20:35
   İnsider slow uyumlu evet.güncelleme alabilmek için 1.4 gb alana ihtiyacınız var
  • Alper Yıldırım
   Alper Yıldırım Mart 19, 20:51
   Teşekkürler
 4. Çağdaş Aktaş
  Çağdaş Aktaş Mart 19, 20:20
  Ya konuyla alakası yok ama cidden telefonda mobil veriyi açınca ilk girdiğim yer wptrinfo uygulaması ailem gibi oldunuz hepinize teşekkür ederim her turlu yardımıma koştunuz sizi yakından tanıyor gibi hissediyorum hepinizin ellerine sağlık.
 5. MarquisDeSuat
  MarquisDeSuat Mart 19, 20:37
  İnseder üzerinden kullandığım sürümle hiçbir farkı yok gelmedi diye üzülmeyin bence artık uygulamalar daha hızlı gelir windows 10 mobile resmi olarak geldiği için inseder kullanıcıları ile aramızda hiçbir fark yok bu kadar isyana gerekte yok sanki
 6. mrkyldz
  mrkyldz Mart 19, 20:46
  Şu söz verilen uygulamalar hakkında bilgi var mı acaba ? Gelmemiş olanlar için diyorum
 7. Hüseyin Ekinci
  Hüseyin Ekinci Mart 19, 20:52
  L925 kullanıcısıyım anlamadığım bir husus var..wm10 final bizlere verilmeyecek ikinci bir dalga olmayacak..insider kullanmaya devam edecez ama 10586.164 sonrasını..birkaç gün önce 10586.200 konuşuluyordu.sanırım bu çıkarsa alabileceğiz..ama ilerde 14291 sürümlü insiderı kesinlikle bizlere dağıtmıyacaklar bildiğim kadarıyla..yani wm10 final surum alamadığımız gibi inserın da son demlerini yaşıyoruz dersek yanlış olmaz..Microsoft un bizler için düşündüğü politika tamda böyle sanırım..yanılıyor muyum??
  • Muhammed ÇAKIR
   Muhammed ÇAKIR Mart 19, 21:18
   Bu konuda henüz net bir bilgi yok, Microsoft Redstone güncellemelerini tam olarak yayımlamadan önce, hangi cihazların desteklendiği konusunda bir paylaşımda bulunacaktır. Ancak şuanda bu cihazlar için destek sunulmuyor.
 8. Aykan Berkan
  Aykan Berkan Mart 19, 20:52
  Instagram güncelleme aldı galiba
 9. Aykan Berkan
  Aykan Berkan Mart 19, 21:00
  Instagram güncellendi yeniden boyutlandırma yapmışlar küçülmüş yazılar videolar artık oynatılıyor
 10. Barış Gülek
  Barış Gülek Mart 19, 21:27
  Benim telefonum L625 sürümü de 8.10.14226.354 Windows 10 mobile preview yüklersem sorun yaşar mıyım ve ben hiçbir sürüm yüklememiş olmama rağmen production-blue yazıyor bu ne demek?
  • Doğan Can Yılmaz
   Doğan Can Yılmaz Mart 19, 23:04
   Hata yok değil var ve bu hataları mutlaka geri bildirim yapın.
  • Barış Gülek
   Barış Gülek Mart 20, 09:22
   Kardeşim bir soru daha soracağım Windows 10 Mobile yüklenir mi peki Tel: L625 Sürüm: 8.10.14226.354 Yazılım: Denim
 11. deniz639
  deniz639 Mart 19, 21:33
  Yazı için teşekkürler güzel olmuş ☺
 12. Pusat ArslanTürk
  Pusat ArslanTürk Mart 19, 23:03
  Selam hocam 1320 için slow mu release prewiew mi daha iyi olur bide 1320 için bu iki seçenekte aktif midir? İyi akşamlar.
 13. Batuhan Uzunoğlu
  Batuhan Uzunoğlu Mart 20, 00:11
  Windows insider'im 10586.164. sürümü kullanıyorum production seçeneğini seçtiğimde bi güncelleme gelmiyor defalarca telefon güncellemesi kısmından kontrol ettim cidden bıktım artık bi şeyi de lâyığıysa yapsınlar
 14. ahmet.ozduran
  ahmet.ozduran Mart 20, 00:20
  L830 final sürümü kullanıyorum ama anlık ekran kararması devam ediyor bu sadece ben de mi var yoksa normal mi. Aslında herkes de varsa normal değil anormal oluyor da neyse
 15. alpaslangnc
  alpaslangnc Mart 20, 02:29
  L925 için insider yapı kullanan arkadaşlarımız bizi bilgilendirse ne güzel olur. Microsoft sağolsun bize final sürümü vermeyecek anlaşılan :/ W10 deneyimini hiç olmadı insider yapısıyla tadalım. İnsider kullanan arkadaşlar 8.1 ile arasındaki farkları ve insider sürümün sorunlu yerlerini belirtirlerse çok memnun oluruz.
  • Ömer Can
   Ömer Can Mart 20, 11:25
   Ben l925 kullanıyorum annemde 535 var o aldı w10u ama bizim insider 164 ile pek farkı yok. Slowdan 164u yükledikten sonra telefonu sıfırla performansı gayet iyi durumda
 16. Mehmet Küçük
  Mehmet Küçük Mart 20, 04:35
  Lumia 1320 cihazım. Final verilmedi verilmeyecek peki insiderden yolumuza devam edebilecekmiyiz? Redstone yapılarılarını alabilecek miyiz? Kafama takılan tek şey bu. Cevaplarsanız minnettar olurum.
 17. Hüseyin Tunç
  Hüseyin Tunç Mart 20, 13:32
  Haberiniz doyurucu ,teşekkürler, ben de galiba wp10 u yüklemeğim.ama l925 kullanıcıları özellikle ne durumda olduğunu yazsa ve daha çok kişi yazsa çok iyi olur. L925.
 18. Evos
  Evos Ekim 30, 22:28
  Hocam merhaba.L925 kullanıcısıyım ve Windows Insider ile Win10 yapamıyorum cihazı.Yavaşı veya hızlıyı seçiyorum yeniden başlatıyor fakat güncellemeleri denetlediğim zaman güncel diyor.Tekrar yapmayı denersem de telefonunuz güncellenmeye hazırlanıyor diyor.Teşekkürler.
  • Doğan Can Yılmaz
   Doğan Can Yılmaz Ekim 30, 23:20
   Windows 10 Mobile (neden) yüklenmiyor ? http://www.windowsphoneturkiye.info/forum/threads/windows-10-mobile-neden-yuklenmiyor.208/ Soru ve sorunlar için forum sayfamızı ziyaret ediniz. http://www.windowsphoneturkiye.info/forum/

Write comment

Only registered users can comment.