Windows 10 Konsept Çalışması
13/01/2015
Emir İlgün (401 Haber)
17 Yorum
Paylaş

Windows 10 Konsept Çalışması

Merhaba arkadaşlar. Uzun bir aradan sonra editör olarak sizlerle tekrardan birlikteyim. Bazı sebeplerden dolayı hiç site ile uğraşamıyordum ama artık azda olsa sizler için sürekli haber girmeye çalışacağım.

Gelelim konumuza. Bugün güzel bir Windows 10 for Phones konseptini inceleyeceğiz. Tasarımını James Barlett oluşturmuş ve kendisinin bahsettiği kelimeler şu şekilde;

Bu yeni Windows 10 Başlangıç Ekranı.

Tile’ların arkasındaki arkaplan fikri, Windows Phone 8.1 ile tanıtılan arka plan fotoğraflarının geliştirilmiş ve en kenara kadar, tam ekrana sığdırılmıştır.

Gruplar, Windows 8.1 den taşınmış ve kullanıcılara başlangıç ekranını kişiselleştirilme de extra bir level sunmuştur.

Ek olarak, Modern dizayn dili yenilendi; artık daha ince ve hafif ikonlara sahip.

Ancak tabii ki herkes aynı zevklere sahip olmayabilir. Bu yüzden her zaman daha fazla seçeneğe sahip olmak güzel bir şeydir. Eğer tel kafes tilelar size göre değilse, Siyah veya beyaz yarı-opak düzeni deneyin veya yine her zaman dönebileceğiniz Windows 7’den kalan tema rengine de dönebilirsiniz.

windows-10-konsept-baslangic

Ve sonunda artık Tilelar interaktif! Herhangi bir Tile’ın üstünde soldan kaydırın ve arayüz hemen önünüze gelsin. Bazı Tile’lar sadece tek bir seçeneğe sahipken, Müzikler gibi uygulamaların Tile’ları birden fazla seçeneğe sahip olacak.

BİLDİRİMLER

windows-10-konsept-bildirimler

Windows 10’da bildirimlere hızlı cevap verme özelliği eklendiğindi. Kolayca bir bildirimden aşağı kaydırın ve cevapla, beğen, yorum yap, retweetle, favorilere ekle gibi seçenekleri bulabileceksiniz.

Eğer cevaplamayı setiyseniz, Yeni Windows 10 uygulama barı aşağıdan çıkacak ve size hızlıca resim gibi şeyler eklemek isteyip istemediğinizi soracak.

windows-10-konsept-action-center

Action Center hızlı erişimleri artık kayabilir olacak ve bütün hızlı erişimlere anında bağlantımız olacak ve gelen bildirimleri sadece 3 satırlık olacak. Eğer uzatmak isterseniz tek bir dokunuşla bunu yapabilirsiniz.

Medya damla çubuğu da değişti. Yeni dizayn ile birlikte albüm kapağı ve ileri geri sarma özelliği eklendi.

windows-10-konsept-muzikdamlasi

Albüm kapağına tıklayarak şarkıyı durdurabilir yada kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Sağa veya sola kaydırmanız durumunda da önceki yada sonraki şarkıya geçebilirsiniz. Aynı zamanda çubuğun en altındaki çizgiyi oynatarak ileri geri sarmayı gerçekleştirebilirsiniz.

Buda bizi…..

XBOX MUZİK

“Öncelikle hepimizin özellikle çok çektiği uygulama olan Xbox Music uygulaması, ülkemizde Xbox desteği olmadığından dolayı biraz diğer ülkelere göre biraz daha ağır çalışmakta ve pek çok güzel özellikte maalesef kullanım dışı.”

Xbox Müzik uygulaması bütün Microsoft platformlarında neredeyse aynı olan benzer bir yapıya kavuştu. Bu yayınlanma ile birlikte pek çok platformlar arası uygulama düzensizlikleri düzeltildi ve bütün uygulama Modern Dizaynın ikinci yeni versiyonuna güncellendi.

windows-10-konsept-muzik

Güncelleme ile gelen en büyük yeniliklerden bir tanesi, yeni düzenlenen şimdi çalınıyor sayfası. Albüm resmi görünümü daha da büyüyerek kenarlara sığdırıldı ve hemen altına daha büyük ve kolayca tutulabilecek müzik akış çizgisi konuldu.

Yayınlama ile birlikte oynatma fonksiyonları tamamen jest usulü oldu. Müziği durdurmak yada devam etmek için albüm resmine dokunun ve sağa yada sola kaydırarak önceki yada sonraki şarkıya geçin.

Yeni oynatma fonksiyonu ile birlikte dört adet ikincil müzik kontrolleri eklendi;

  • Hepsini Tekrarla/ Şarkıyı Tekrarla
  • Karıştır
  • Şimdi Çalınıyor
  • Şarkı Sözleri

Yine eğer eski usül kontrolleri seviyorsanız onlarda yerinde duruyor tabii ki.

windows-10-konsept-muzik-2

Başka bir Windows 8.1 den gelen özellik ise aşağı doğru kaydırılabilen navigasyon menüsü oldu. Navigasyon menüsü sayesinde uygulamanın farklı bölümleri arasında geçiş yapabilirsiniz.

windows-10-konsept-muzik-3

Ve son olarak, Xbox Müzik içerisindeki arama sayfası yeniden düzenlendi. Artık kolayca bir buton sayesinde aramalarınızı kendi koleksiyonunuz ve Mağaza olarak değiştirebilirsiniz ve çoklu grafikler sayesinde aradığınız rahatlıkla bulabileceksiniz.

  • Artist sonuçları artık büyük tile içinde artist resmi ve adı olarak gözükecek.
  • Albüm sonuçları artık albüm kapak resmi ile birlikte yayınlandığı tarihi de gösterecek.
  • Şarkıların yanındaki kırmızı “dikkat” işareti sayesinde kullanıcılar hangi şarkıların Explicit ve hangi şarkıların gençler için olumsuz olduğunu gösterecek.

Bütün bunlar yarı-opak şeklinde uygulamanın her hangi bir bölümünden ulaşılabilir olacak.

CORTANA

windows-10-konsept-cortana

 Windows 10 ile birlikte en çok sevilen Bing özellikleri Cortana’ya eklenmiş olacak; Günün Resmi ve Bing Vision.

Kolayca yukarıdaki göze basarak yada “Scan QR Code” diyerek Bing Vision’a geçebileceksiniz.

AYARLAR

windows-10-konsept-ayarlar

Maalesef Windows Phone 8.1 de ayarlar sekmesi çok karışıktı ve insanlar aradıklarını bulamıyorlardı.

Ancak yeni Windows 10 ayarları ile birlikte aradığınızı ayarı bulmak hiç bu kadar kolay olmamıştı. Artık ayarlar işlevlerine göre sıralandı ve istediğiniz ayara kısaca arayarak ta ulaşabilirsiniz.

James Behance’nin sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Bakalım 22 Ocakta sunulması beklenen Windows 10 for Phones için bizi gerçekten neler bekliyor.

 kaynak: wmpoweruser

Emir İlgün

Emir İlgün

<p>Merhabalar! Marmara Üniversitesi’nde Turizm Rehberliği okuyorum ve diğer yöneticiler gibi bende teknoloji hastasıyım. Lumia 1520 ve ben harika bir ikiliyiz ve sizleri bilgilendirmekten onur duyarız ;)</p>

Yorum Yap

Giriş Yaptınız : Emir İlgün | Çıkış Yap

17 Yorum yapıldı : "Windows 10 Konsept Çalışması"

Uyarma Seçenekleri
Emir İlgün
Sırala::   Yeni | Eski | En çok oy alan