Nokia Lumia Flashlama ve Mevcut sürümü tekrar yükleme

lumia software

Flashlama, sisteminiz üzerinde oluşan ve mevcut sıfırlama yöntemi ile giderilemeyen kalıcı yazılımsal hataların giderilememesi durumunda  telefonunuz üzerindeki aynı sürümü tekrar sıfırdan yükleme ( yazılımı tazeleme ) işlemidir.
Şuan için windows phone destekleyen bir yedekleme imkanı olmadığından işleme başlamadan önce fotoğraf, video ve müziklerinizi cihazınızın hafıza kartı özelliği yoksa bilgisayara kopyala yapıştır ile yedek alınız.

Flashlama yapacaklar veri kaybı yaşamamak için, mutlaka ayarlar- telefon- yedekleme bölümünden ayar ve uygulama listesi yedeği alsın. İşlem sonrasında yeni kurulumda Microsoft hesabını girip aynı gün tarihli yedekleme geri yüklemeyi yapabilmesi için doğrulama yapmalısınız. Doğrulamayı gerçekleştirmek için 2 yol vardır biri kayıtlı olan telefon numarasına sms ile doğrulama kodu  diğeri ise kayıtlı olan e posta adresinize gönderilen doğrulama kodu gönderilir ve bu sizden istenir.

Sms ile doğrulamayı sorunsuz yapabilmek için mevcut numaranızı  mutlaka başka bir telefonda takılı olsun aksi takdirde doğrulama sms ini alamazsınız ve uygulamalar otomatik yüklenmez, ayarlar geri gelmez, uygulamaları kendiniz mağaza üzerinden satın alma geçmişinden yüklemek zorunda kalırsınız.
Doğrulamayı sorunsuz yapmanız durumunda nerdeyse tüm ayarlar ve uygulamalarınız yedekten geri yüklenecektir.

İşleme başlamadan önce batarya seviyeniz %60 ve üzerinde olsun ve kesinlikle cihazı işlem sırasında  bağlantıdan ayırmayın.
Hafıza kartı desteği olan cihazlarda işlem sırasında hata almamak için hafıza kartını mutlaka çıkaralım.

Bilgisayarlarına ilk defa Nokia Care Suite kuracaklar mutlaka aşağıdaki adımlara dikkat etsinler

Telefonumuz bağlıysa çıkaralım, Bilgisayarı tekrar başlatalım.

 • Nokia care suite part 1
  Nokia care suite part 2
   indirip masa üzerine çıkartıyoruz, Kurulum esnasında isteyeceği izinleri kabul ediyoruz.
 • Nokia driwer packlar ile devam ediyoruz, BURADAN rar dosyasını download edip içindeki driwerları sistemimizin 32/64 oluşuna göre kuralım.

Bilgisayarımızı tekrar başlatalım.
Telefonumuzu bağlayıp yukarıda belirttiğim şekilde yedeklerimizi alalım ve bu esnada şarjımızı istenilen seviyeye getirtelim.
Telefonumuzun işlem sonuna kadar bağlı kalmasında sakınca yoktur

 • NaviFirm’i BURADAN indirip RAR içinden masa üzerine çıkartıyoruz. Klasör içindeki NaviFirmPlus u başlatıp satın alma ekranına Cancel diyoruz ve indirmek istediğimiz ürün kodunu Search in Nokia Care suite yazan yere yazıp Enter diyoruz.
 • Sağda beliren dosyaların hepsini işaretliyoruz ve download deyip tamamlanmasını bekliyoruz.

İnme işlemi tamamlanınca masa üzerindeki NaviFirm+/ Fw klasörüne girip ilgili rm klasörünü kopyalıyoruz Bilgisayarım/Yerel disk C/Program Data/Nokia/Packages/Products içinde aynı rm varsa silip yapıştır yapıyoruz.

Önemli olan kısımları yazılı olarak size aktardıktan sonra Flash işlemimize videomuz üzerinden, en baştan uygulamalı olarak devam edelim.

Çok fazla uğraşmak istemiyorum diyen kullanıcılarımız, yedeklerini aldıktan sonra yeterli şarj seviyesine sahipse Nokia Software Updater For Retail yüklüyoruz.

Yüklediğimiz sürüm eski olabilir onun için programı açtıktan sonra güncelleme isteyecektir., Programı  güncelleyip bilgisayarımızı tekrar başlatıyoruz.
Telefonumuzu usb kablosu ile bağladıktan sonra  programı açıp YÜKLE butonuna basıyoruz ve anlıyorum devam etmek istiyorum‘u işaretleyip devam diyerek işlemi başlatıyoruz. Artık Program gerekli olan yazılımı vs herşeyi kendisi hallediyor.

Yukarıda anlatılan ve yapılan tüm işlemler bilgi amaçlıdır.
Yanlış yapılacak işlemlerin ve buna bağlı kaynaklanan problemlerin sorumluluğunun tamamen kendinize ait olduğunu lütfen unutmayın..

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. .
Haberi hakkındaki görüşleriniz nedir?
 • Mükemmel
 • İyi
 • Normal
 • Vasat
 • Kötü
Editör

Benzer Haberler

Yorum Yap

276 Comments yapıldı : "Nokia Lumia Flashlama ve Mevcut sürümü tekrar yükleme"


Misafir
yunus emre
2 years 13 days önce

Abi ellerine sağlık, flash atmayı hiç bilmiyordum ama sayende burada yazdığın adımları takip ederek işin ustası gibi hiç bir sorun yaşamadan hallettim.

2 years 13 days önce

Bizim amacımızda tam olarak arkadaşlarımızın sorunsuz şekilde bu işlemi yapabilmelerini sağlamaktı bizim için sorunsuz yapabilmeniz memnuniyet verici,teşekkür ederim :)

Misafir
hakan
1 yıl 7 months önce

Bende Nokia lumia 520 var tubidyden müzik indiryorum ama indirdiğini bulamıyorum sebepi nedir

1 yıl 6 months önce

Uygulama içinde download klasöründe yokmu ? yoksa şuan için fotograf hariç diğer indirilen dosyalar güvenlik nedeni ile sistem tarafından gizlenir mp3 tube tarzı uygulamalar ile uygulama içindeki download klasörüne playlist yapabilirsiniz

Misafir
yunus emre
2 years 13 days önce

Rica ederim abi, bende teşekkür eder ve minnetlerimi sunarım :) zaman ayırıp Lumia kullanıcılarına faydalı bilgiler sunuyorsun ve bu işi çok iyi yapıyorsun :D

Misafir
Emre
2 years 12 days önce

Ben de şimdi gerekli tüm adımları yaptım şuan yazılım iniyor %76 da sorun çıkmaz umarım. Güzel bir anlatım olmuş ellerinize sağlık. Bu arada nokıa care de telefonu tanıyor mu tanımıyor mu diye baktığımda benim telefonun resmi orda çıkmadı aksine elle çizilmiş bi telefon resmi çıktı ama telefonu tanıdı sanırım çünkü güncellemeyi indirebiliyorum. :) (lumia 620 kullanıyorum)

2 years 11 days önce

Teşekkür ederim.Nokia care suite nin bu sürümü tüm modelleri tanıyor olduğu için bir sıkıntı olmaz,yazılımıda indirmeye başlamışsınız inşallah devamıda sorunsuz olur :)

Misafir
Emre
2 years 11 days önce

sorunsuz hallettim usta teşekkür ederim :) bu gece sabaha karşı da 8 güncelleme aldım güncelledim hepsini :) dokunmatikte bulunan sorun giderilmiş dh forumda bi arkadaş bu sorunu dile getiriyordu uygulamadan deniyorum şimdi hiç bir sorun yok. kamera da biraz daha iyileştirilmiş gibi ama tam bilemedim. tekrar teşekkürler :)

2 years 11 days önce

rica ederim,güle güle kullanın inşallah :) donanımsal arızası yoksa,sorunu olanlar için bu işlem birebir ilaç gibi :)

Misafir
Onur
2 years 12 days önce

arkadaşlar benim telefon sw sinden baktığım zaman güncel değil güncelleme yapan arkadaşlarınkiyle farklı sw ama bir türlü güncelleme yapamadım . ekran görüntüsü şu şekilde. telefonum lumia 620 bilgisayar xp

ayrıca sürekli gelen bu donanımı yükleyemedim onunda ekran görüntüsü şu şekilde

2 years 11 days önce

onur bey maalesef xp işletim sisteminin desteği kesildiği için windows phone leri tanımamaktadır.İşletim sisteminiz windows7 ve üzeri olmalıdır tanıması için.Şuan 620 modeline 1030.6407.1308 diye bir güncelleme var ama cihaz üzerinden ota ile yapmak için biraz daha beklememiz gerecek:) Fakat beklemek istemiyorum hemen yapayım derseniz windows7 yada üzeri bir bilgisayar ile konuyu takip ederek güncellemeyi yapabilirsiniz :)

Misafir
Onur
2 years 11 days önce

hocam bunu düşünerekten win 7 li laptoptan yapmaya çalıştım ama ondada telefonu tanımıyor burada yazılanları harfiyen uyguladım sinir oldum :)

2 years 11 days önce

bakın aynen yaptıysanız tanımaması için bir neden yok,burdan 20 nin üzerinde flash işlemi yapan oldu yarısıda ilk defa bu işlemi yapmış :) gözden kaçırdığınız birşey vardır mutlaka.mavi yazı altındaki tüm driwerları kurun,en çok dikkat etmeniz gereken benim vermiş olduğum nokia care ile bu işlemi yapmanız,başka sürümler tanımıyor çünki :)

Misafir
Onur
2 years 11 days önce

Nokia Software Updater for Retail . ile bu işlemlere gerek kalmadan yaptım ama pek bir fark yokmuş hevesim kursağımda kaldı :)

2 years 6 days önce

Mutlaka gözden kaçırmış olduğunuz bir nokta vardır aksi halde 40 tan fazla kişi anatımdan sorunsuz flashlama işi yapmış bulunmakta.daha önce başka Nokia caree indirdiyseniz benim verdiğim ile karışmış olabilir hali ile tanımaz heşeyi baştan gözden geçirin lütfen

Misafir
BARIŞ ÖZCAN
2 years 3 days önce

merhaba ben yaptım güncelleme lumia 820 var bende ama hiç bi değişiklik olmadı neden acaba hakkında bölümünden bakıyorum evet güncel sürüm yazıyor ama değişiklik yok neden olabilir acaba

2 years 3 days önce

Barış bey,güncellemeyi yaptıysanız 2 3 gün içinde mağaza üzerinden 5-6 tane güncelleme alacaksınız ondan sonra değişiklikler meydana gelecek.zaten görüntü olarak kapasite kontrolü değişecek o kadar.

Misafir
BARIŞ ÖZCAN
2 years 3 days önce

tam teşekkür ederim hüseyin bey

2 years 2 days önce

rica ederim :)

Misafir
berat
2 years 3 days önce

cihazı görüyor ama not supported product diyor lumia 920 kullanıyorum

2 years 2 days önce

product bölümünde cihazı tanımıyorsa mutlaka atladığınız yada gözden kaçırdığınız birşey var demektir, lütfen baştan yapın. Benim vermiş olduğumdan başka bir nokia care yüklemiş olabilirmisiniz yanlışlıkla ? indirdiyseniz karışmış olabilir..

Misafir
berat
2 years 2 days önce

Çok teşekkür ederim daha önce burdakileri aynen yapmamıştım. Şimdi oldu sağolun.

1 yıl 11 months önce

sizde sağolun :)

Misafir
ahmet
2 years 17 hours önce

slm hüseyin mutlu bey, ben güncellemeyi yaptım fakat nokia sürüş navigasyon programını güncellemek için mağazaya giriyorum ve
( Hata Kodu: 805a0194 ) diye hata alıyorum sorun nedir acaba

1 yıl 11 months önce

Şu an için here drive-nokia sürüş te mağaza kaynaklı sorun var yakın zamanda inşallah düzelir

Misafir
SERKAN YURDAS
1 yıl 11 months önce

l920 kullanıyorum bende flashlama yapmak istedim ama, refurbish hatası aldım. daha sonra downloads in progress ten variant yapayım dedim ama download listesi bende boş gorunuyor. sorun ne olabilir acaba? product variant package files çıkmıyor. Yardımcı olabilirmisiniz acaba?? şimdiden teşekkürler.

1 yıl 11 months önce

downloads in progress e basınca kendisi yüklemesi gerekiyor herhangi eksik olan birşey yoksa herşeyi gözden geçirip tekrar deneyin lütfen.100 e yakın kişi nerdeyse sorunsuz yaptı çünkü

Misafir
Muhammed
1 yıl 7 months önce

Aynı hatayı bende alıyorum yokmudur bir çaresi ?

Misafir
Test
1 yıl 11 months önce

Hocam biraz ingilizceni geliştir. Bu bilgiye o kötü ingilizce yakışmıyor. Terimleri çok kötü ifade ediyorsun.

1 yıl 11 months önce

hocam ingilizcemi geliştirebilmiş olsam o şekilde ifade edermiyim sence :) demekki geliştiremiyorum ama yinede teşekkürler :)

Misafir
BARIŞ ÖZCAN
1 yıl 11 months önce

hocam ben size bişey dAha soracaktım ya skype ile görüntülü görüşme falan bedava diyorlar ben bi türlü kullanamadım kullanan varsa açıklarmı öğrenelim ya

1 yıl 11 months önce

skype ile ücretsiz görüşme yapabilmek için karşı taraftada skype olmalı ve skype adları ile iki tarafta birbirinde ekli olmalı, karşı tarafı eklemem için skype açıyoruz sağ altta ki noktalardan add people diyoruz tamam deyip istersek kendimizi tanıtma mesajı yazıp daveti gönderiyoruz. karşı taraf kabul ettiği an kişi listenizde görünecektir, kişi üzerine tıkla ve video ikonuna tılayarak aramayı gerçekleştir..

Misafir
mert
1 yıl 11 months önce

820 kullanıcısıyım fakat yapmaya cesaret edemiyorum acaba yardım edermisiniz kapasiteyi açıyorum güncellediğim zamandan beri dönüyor durmadı yani niye böyle yaptı madem böyle yapıcak niye önlemini almıyolar

1 yıl 11 months önce

sorun oluşmuş sıfırlama yada flash atmadan bu dönme durmayacaktır,

1 yıl 11 months önce

bazı kullanıcılarda bu sorun oluşmadı, bizim görüşümüze göre daha önce cihazlarına shring storage kuranlar yada kurup kaldırmış olanlar bu sorun ile karşılaşıyor. dediğim gibi çözümü sıfırlama yada flashlama

Misafir
ismail gökçe
1 yıl 11 months önce

Kardeşim emeğin için teşekkürler bende 820 kullanıyorum fakat bir türlü nokia suite care indiremedim 1 dk kala ağ hatası veriyor yeni bir indirme noktası paylaşırmısın

1 yıl 11 months önce

http://www.mediafire.com/?t44086h8j3hf5w7 link şuan için aktif sıkıntı yok

Misafir
Emine Arifoğlu
1 yıl 11 months önce

kusura bakmayın biraz teknoloji özürlüyüm bu flashlama ne işe yarar

Yönetici
1 yıl 11 months önce

Yeni yayınlanan güncellemeri telefonda uyarı gelmeden yüklememizi sağlar. Yani bixibeklemekten kurtaıyor.

1 yıl 11 months önce

Nokia care serverlarına düşen yazılım güncellemelerinin cihaz üzerine düşmesini beklemeden yapmaya, mevcut sürümde sorun varsa tekrar kurmaya ve cihazı temizlemeye yarar :)

Misafir
okan
1 yıl 11 months önce

Şu refurbish sorunu bende de oldu. Herşeyi tekrar kurdum denedim yine olmadı. Download in progress de de hiç bi şey yok yapamıyorum bi şey. Bide windows 7 de bi aygıt bağlayınca onu yüklüyo ya kendi aygıt yazılımı yüklüyo diyo hani onu yapmıyo mesela aygıt yazılımı bulunamadı diyo telefon için ama telefonu görüyo program.

1 yıl 11 months önce

Nokia care de şuan için download edilemediği için kaynaklanıyor :) Yeni bir güncelleme söz konusu olabilir. İlerleyen saatlerde tekrar deneyin.

 
Top