Oyun İnceleme: Megapolis
03/11/2015
Fatih Tercan (1140 Haber)
6 Yorum
Paylaş

Oyun İnceleme: Megapolis

Uzun bir zamandır bir oyun incelemesi yapmayı düşünüyordum. Bu oyunun hangisi olması gerektiği hakkında kararsızlığım vardı. Kararımı strateji kategorisinde yer alan Megapolis olarak verdim.

Bilgisayarda Simcity ile başlayan şehir kurma oyunlarının popülerliliği mobil cihazlar ile daha da pekişti. Tabi şunu da unutmamak lazım mobil cihazlarda oynadığımız bu tarz oyunlar ücretsiz ama oyunlarda sabırlı davranmazsanız kredi kartınızdan hatırı sayılır bir meblağ gidebilir.

Oyunun mağazada 50MB boyutlarında olduğu ifade ediliyor. Tabi bunun birde telefonda kapladığı alana bakmakta fayda var. Oyun  benim cihazımda 735MB yer kaplıyor. Bu yüzden SD kart üzerine taşıdım. Tabi şunu da belirtmekte fayda var oyun dahili hafıza oynanırsa daha zevkli.

Öncelikle oyunun ayarlar menüsünden bahsetmek istiyorum.

Oyunu iki farklı ağda oynama seçeneğiniz var.

 • Facebook ağı
 • SQ ağı

Oyunu Facebook  ağı üzerinde oynamak size önemli bir avantaj sunuyor. Oyunu hem telefonda hemde PC üzerinde oynama şansına sahip oluyorsunuz. Bu haritalar ve şehir büyüdüğünde şehri tekrar dizayn etmek istediğinizde size büyük kolaylık sağlıyor.

megapolis-inceleme-gorsel-wptrinfo-031115-2- (3)

Bu bölümde Vergi dairesi ve Belediye binasına arkadaşlarınızdan çalışanlar alıyorsunuz. Böylece şehirde otomatik olarak vergiler toplanıyor ve insanlar geliyor. Tabi bu konuda oyunda sık sık karşınıza çıkan bir durum söz konusu. Megapapeliniz varsa bu işlemler devam ediyor.

megapolis-inceleme-gorsel-wptrinfo-031115-2- (4)

Megapapel fiyatlarında size sürekli kampanyalar sunuyorlar. Gördüğünüz üzere 150 megapapel+gökdelen 23.25TL . Bence tek tek binaların üzerine tıklayın yoksa sürekli megapapel almak isteyeceksiniz. Oyunda her gün size yeni hediyeler veriliyor. Beşinci gün geldiğinde ise büyük hediyeler geliyor. Bu büyük hediyeler size megapapel getiriyor.

megapolis-inceleme-wptrinfo-031115 (3)

Oyunda bir dükkan mevcut. Bu dükkanda şehrinizi büyütmek için bir sürü seçenek mevcut. Dükkanda neler var ? Bunun cevabı kısaca her şey olacak. Evlerden, elektrik üretim tesislerine,otobüs terminalinden parklara kadar geniş bir havuz sizi bekliyor.

megapolis-inceleme-gorsel-wptrinfo-031115-2- (5)

Şehrinizde altyapıyı geliştirmek zorundasınız. Şehir nüfusu arttıkça elektrik ve su ihtiyacı doğal alarak artıyor.Gelelim oyunun detaylarına. Oyunda harita geniş bir haritaya sahipsiniz. Tabi bu harita verilen görevleri yaptığınızda açılıyor.

megapolis-inceleme-wptrinfo-031115 (4)

megapolis-inceleme-wptrinfo-031115 (5)

Ben bu oyunu 45 gündür oynuyorum ve şu an için %8 oranında bir kısmını açabildim. Oyuna Megapolis şehir merkezinden başlıyorsunuz. Şehrinizi kendi hayal dünyanıza uygun şekilde tasarlamak size kalıyor.

Oyun içerisinde iki çeşit görev veriliyor. Bunlar küçük görevler ve büyük görevler.Küçük görev için örnek verelim. Bizden gemiler için sinyal yapmamızı istiyor. Bunun altında iki alt görev verilmiş.

Bunları tamamladığınızda görev tamamlanıyor ve ödülü alıyorsunuz.

megapolis-inceleme-gorsel-wptrinfo-031115-2- (8)

Büyük görevler ise daha kapsamlı. Bu bölümde bizden şehrimize bir demir yolu ağı kurmamızı isteyebiliyor. Mesela bu görevde 10 adet alt bölüm bulunuyor. Bunları tamamlamak için daha çok zamana ve malzemeye ihtiyacınız var. Malzeme ihtiyaçlarını nasıl karşılıyoruz sorusunu duyar gibiyim.

megapolis-inceleme-wptrinfo-031115 (1)

Bu durumda yardımımıza sevgili dostlarımız yetişiyor. Oyunda arkadaş edinmek zorundasınız. Şehrinize komşular bulmanız ısrarla tavsiye edilir. Bu komşular günde bir defa size hediye gönderebiliyor. Şehrinizdeki uzun vakit alan işlerin süresini kısaltabiliyorlar. Hatta çok cömertler ise size malzeme satın alabilirler.

megapolis-inceleme-gorsel-wptrinfo-031115-2- (6)

 

megapolis-inceleme-gorsel-wptrinfo-031115-2- (7)

Daha sonra Kayalık Dağlar bölgesi açılıyor. Burası sizin kayak turizmi için ayrılmış bölgeniz. Burada kayak turizmini geliştirmek için çabalamanız lazım. Sırayla verilen görevleri yerine getirin ve kendinize gelişmiş  kış turizm merkezi kurun.

megapolis-inceleme-gorsel-wptrinfo-031115-2- (2)

Bu bölümden sonra turistik adalar ve Las Megas gibi bölümler açılacak. Las Megas’a önem verebilirsiniz çünkü burada görevleri bitirdiğinizde size ödüller megapapel olarak veriliyor.

Sonuç olarak neler söyleyebiliriz?

Oyun şehir kurma oyunlarını sevenler için biçilmiş kaftan. Oyun güncellemeleri kendi kontrol ediyor ve otomatik olarak yüklüyor. Yapımcı firma işini bence iyi yapmış. Oyun sürekli yeni görevler ile güncel tutuluyor. Sürekli olarak alternatif görevler ekleniyor. Oyunda biraz sakin ve sabırlı olmanızı önemle tavsiye ederim. Mağazadaki en iyi şehir kurma oyunu olduğunu düşünüyorum.

Oyunu wptr.info olarak ısrarla tavsiye ediyoruz. Peki oyun hakkında siz neler düşünüyorsunuz?

 


Megapolis
Megapolis
Developer: Social Quantum Ireland
Price: Free+

 

 

 

Kurgu
4 out of 5
Mekan
4 out of 5
Oynanabilirlik
4 out of 5
Grafikler
4 out of 5
Değerlendirme

Oyun şehir kurma oyunlarını sevenler için biçilmiş kaftan. Oyun güncellemeleri kendi kontrol ediyor ve otomatik olarak yüklüyor. Yapımcı firma işini bence iyi yapmış. Oyun sürekli yeni görevler ile güncel tutuluyor. Sürekli olarak alternatif görevler ekleniyor. Oyunda biraz sakin ve sabırlı olmanızı önemle tavsiye ederim. Mağazadaki en iyi şehir kurma oyunu olduğunu düşünüyorum.

4

İyi
4 out of 5
Fatih Tercan

Fatih Tercan

Teknolijiye aşık bir inşaat mühendisi. 2011 Yılında HTC Trophy - WP7,5 ile başladığı yolculuğuna HTC 8X ve Lumia 1320 ile devam etti. Şu anda Lumia 640XL/ Xiaomi Mi5s kullanıyor.Ayrıca @wpturkinfo isimli twitter hesabından sorumludur.

Yorumlar

 1. TC Murat Güngör
  TC Murat Güngör Kasım 03, 12:17
  Bu oyunda oluyormu bilmiyorum ama oynadığım bir strateji oyununda telefonun tarihini ileri alındığımda bekleme süresi denilen sabır olayını saf dışı bırakıyordum. Game insight the tribez
  • Fatih Tercan
   Fatih Tercan Author Kasım 03, 12:20
   Denemedim normal akışında oynuyorum :D Ama Facebook üzerinden oynandığı için geçerli olmayabilir.
 2. TC Murat Güngör
  TC Murat Güngör Kasım 03, 12:54
  İnternet üzerinden oynandığı için bu durum söz konusu olmayabilir.
 3. TC Murat Güngör
  TC Murat Güngör Kasım 03, 13:28
  Konuyla ilgili değil ama geçenlerde windows işletim sistemli bir araç navigasyon multimedya sistemi varmı onu şormuştum araştırabildiniz mi. Aracım da teknoloji kullanmayı çok seviyorum. Bi ara bu ( HUD ) denilen head up display sisteminide konu olarak değerlendirirseniz sevinirim. İnsanlar araçlarında teknoloji kullanmayı en az benim kadar çok seviyorlar. Bi arkadaşım aracına 10.2 inç android kikt kat 4.4.4 işletim sistemli bir navigasyon sistemi taktırmış. Hasetimden çatladım resmen. :)
 4. İsmail Altas
  İsmail Altas Kasım 03, 16:34
  L1520 son kamera güncellemesi ile sadece düşük çözünürlükte fotoğraf çekebiliyorum , Ayarlardan 19 yapıyorum yine düşük çekiyor, nedendir ?

Write comment

Only registered users can comment.