WP Geliştiricileri Android Geliştiricilerinden Daha Fazla Kazanıyor!
28/02/2016
Emir İlgün (401 Haber)
24 Yorum
Paylaş

WP Geliştiricileri Android Geliştiricilerinden Daha Fazla Kazanıyor!

Windows Phone tarafında ilginç durumlar gerçekleşmekte. Yapılan bağımsız bir araştırmaya göre, (InMobi’nin Mobil Uygulama Geliştiricilerinin Durumu 2016) görünen o ki Windows Phone geliştiricileri beklenenden daha fazla para kazanıyorlar.

Windows Phone’nun durumu geliştiriciler arasında pek fazla iyi olmamasına rağmen – %21 Windows Phone, %57 iOS, %86 Android – geliştiriciler ayda 11,400$ kazanıyorlar. Bu da Android geliştiricilerinin kazandıklarının yarısından bile fazla olup iOS geliştiricilerini de ufak bir farkla geçmiş duruda.

Bir iOS platformu geliştiricisi ortalama aylık 8100$ kazanıyor.

Bir Android geliştiricisi ortalama aylık 4900$ kazanıyor.

developer4-1024x278

Tabii ki bu paraların büyük kısımları büyük geliştiricilere gidiyor ancak yine de Windows Phone geliştiricilerinin %49’a yakını aylık 10.000$‘dan fazla kazanıyorlar. Bunun nedeni de InMobi aşağıdaki gibi açıklamış.

InMobi’nin Açıklaması

Windows’un küçük bir takipçisi olduğundan, Android ve iOS’ta ki kadar fazla uygulama seçeneği yok. Bundan dolayı mağazada uygulamayı bulmak kolaylaşırken, uygulamalar arası yarışta azalıyor. Windows Phone arasındaki geliştiriciler de bu durumdan memnun bir şekilde büyük geliri almaktan keyifli görünüyorlar.

İlginç olan kısmı ise Windows Phone geliştiricilerinin %28’i işlerinin büyüyeceğinden eminken, %16’sı düşeceği yönünde tahminlerde bulunuyor. Geri kalan büyük bir kısım ise ileride ne olacağını ön göremiyor.

increase-decrease

Microsoft’un geliştiricileri pazara çekme atakları artık daha da kolaylaşırken, evrensel uygulama kullanıcıları ile artık markette çok daha fazla potansiyel kullanıcı bulunmakta. Matematiksel olarak baktığımız zaman numaralar belirgin bir şekilde hızlı gelen geliştiricilerin yüksek miktarda para kazanacaklarını göstermekte.

 

Sizin bu durum hakkında ki düşünceleriniz neler?

 

 

Emir İlgün

Emir İlgün

Merhabalar! Marmara Üniversitesi'nde Turizm Rehberliği okuyorum ve diğer yöneticiler gibi bende teknoloji hastasıyım. Lumia 1520 ve ben harika bir ikiliyiz ve sizleri bilgilendirmekten onur duyarız ;)

Yorumlar

 1. Ceyhun Keklik
  Ceyhun Keklik Şubat 28, 19:39
  Benim payımı kim alıyorsa... :)
 2. YURDAL
  YURDAL Şubat 28, 20:08
  wptr den siz aylık ne kazanıyorsunuz soylerseniz konuya daha net bakarız :) yanlış anlamayın ne kadar kazansanız daha fazlasını hakediyorsunuz çünkü bu platforma emeğiniz çok :)
  • Fatih Tercan
   Fatih Tercan Şubat 28, 21:21
   Biz kaç tane wptr sattık Burak cevap verir sanırım. Ms'in mağazada bize ödeme yapaması için 200$ lık uygulama satmış olmamız lazım.Bu rakamın yarısına bile ulaştığımızı sanmıyorum. Zaten wptr olarak gelir=gider dengesinde gidiyoruz.Sitenin reklam gelirleri olmasa burası dönmez.Editörler tamamen gönüllü ve hiç bir ücret almıyoruz.
  • Fatih Tercan
   Fatih Tercan Şubat 28, 21:26
   Şu anda 2 yılda 270TL civarında mağaza satışımız var. Zengin olmaya az kalmış :)
 3. Mücahid Soysal
  Mücahid Soysal Şubat 28, 20:21
  Duser ben e sahsen ben coktan androide gecmistim ama win10m yi bir yil bekledim gormeden kullanmadan gitmeyeyim diyorum bu yaz platform degistirecem ve cogu kisininde benim gibi dusundugune eminim ben bile dayanamadim win kusura bakma
 4. Oğuzhan Taştan
  Oğuzhan Taştan Şubat 28, 21:19
  Abi Lumia 925 satsam kaç eder.kasa yeni değişti
  • Fatih Tercan
   Fatih Tercan Şubat 28, 21:23
   Telefonculara satamazsın almazlar.İnternettende 350-400 civarına satabilirsin
  • Oğuzhan Taştan
   Oğuzhan Taştan Şubat 28, 22:37
   1200 liraya aldığımız telefonlar 400 tlye gidiyorya o işte koyuyor adama abi ya
  • Berkin Yiğit
   Berkin Yiğit Şubat 29, 21:10
   Kardeşim herhangi bi sorunu yoksa 350 alabilirim
 5. YURDAL
  YURDAL Şubat 28, 22:20
  Fatih bey beni Administrator yapın buraya siteyi kalkındırayım :)
 6. Tahir Altay
  Tahir Altay Şubat 28, 22:37
  Konuyla alakalı değil ama bişey sormak istiyorum : benim htc Windows Phone 8s cihazım var Windows İnsider i ilk indirdiğimde Fastı seçmiştim bi güncelleme indirdi . Sonra güncellemeyi almak istediğimde Yeniden başlatıyo cihaz açılınca yine aynı güncelleme gelmiyor . Neden ?
  • Fatih Tercan
   Fatih Tercan Şubat 29, 08:04
   HTC 8s insider programında desteklenen cihazlardan değildir.Büyük ihtimalle 4gb Hafızası nedeniyle WM10 a geçiş yapamayacak
 7. Oğuzhan Sarıkaya
  Oğuzhan Sarıkaya Şubat 29, 01:13
  İstediği kadar fazla kazansın , bana adam gibi hizmet veremediği sürece hiçbir anlamı yok
 8. TC Murat Güngör
  TC Murat Güngör Şubat 29, 10:10
  Scorp bu gün mağazada göründü. Az önce indirdim.
 9. mustafatorun
  mustafatorun Şubat 29, 10:20
  Yalan habere bak! alet olmayın microsofta. boşverin windows 10 u. ben androide geçtim huzur buldum. Microsoftun kendisi bile daha falza uygulama yazmış android market için. Zengin olmak için yaptı herhalde.
  • Emir İlgün
   Emir İlgün Author Şubat 29, 11:04
   Haber Yalan Değildir. Araştırmalar bu sayıları göstermektedir. Microsoft içerisinde pek çok departmana sahip bir firma olup uygulama yazan departmanları ile Windows Phone departmanları bir değildir. Ayrıca Microsoft’un yapmaya çalıştığı şey bütün işletim sistemlerine Windows’u olabildiğince getirmek. Bu sebeple Android ve iOS ta uygulama olması gayet doğal bir şey. siz android ile mutlu olabilirsiniz bizlerde Windows ile mutluyuz. Ayrıca düşünebilen bir insan haberin mantık olarak doğru olduğunu da anlayabilir. Tek yapman gereken InMobi’nin Açıklamasını tekrardan okumak.
  • Pusat ArslanTürk
   Pusat ArslanTürk Şubat 29, 18:28
   Emir hocam pekala doğru demişsiniz ama daha microfosoft kendi mağazasına kendi e posta uygulaması olan Outlook u koymamış :d varda ben bilmiyorum olabilir emin değilim ama mağazada baktığımda yoktu
  • Emir İlgün
   Emir İlgün Author Şubat 29, 19:19
   Mağazada Outlook var yanlız :D
 10. Enes Kırık
  Enes Kırık Şubat 29, 13:39
  Abi nokia lumia 525 kullanıyorum 5xx serisi için Windows 10 güncellemesi ne zaman gelecek cevap verirsen sevinirim
  • Doğan Can Yılmaz
   Doğan Can Yılmaz Şubat 29, 14:03
   Windows 10 Mobile hangi cihaza ve ne zaman geleceği ile ilgili henüz hiçbir haber yok belli olmuyor zaten. son olarak bu tür bilgileri sizlerle paylaşıyoruz zaten siz sormadan. :)
  • Enes Kırık
   Enes Kırık Şubat 29, 17:50
   Cevabın teşekkür ederim abi

Write comment

Only registered users can comment.