HTC 8X ile 5 Ay
24/03/2013
Fatih Tercan (1139 Haber)
21 Yorum
Paylaş

HTC 8X ile 5 Ay

Bu yazımda sizlere WindowsPhone 8X by HTC den bahsedeceğim arkadaşlar. Bu yazı genel bir incelemeden ziyade 5 aylık HTC 8X kullanıcısı olarak deneyimlerimi paylaşma şeklinde olacak. İlk bölümde telefonun genel özelliklerinden bahsedeceğim.Daha sonraki bölümde  ” HTC 8X ‘i neden  almalıyım sorusunun” cevabına değineceğim en son kısımda ise telefonun aksesuarları bölümüne yer vermek istiyorum.

 • İşlemci : Snapdragon S4 çift çekirdek 1.5GHz
 • Bellek : 1GB RAM
 • Hafıza : 16GB depolama alanı
 • Boyurtlar : 132,35 x 66,2 x 10,12 mm
 • Ağırlık : 130 gram
 • Ekran : 4.3″ SLCD2 Ekran 16M renk derinliği sunuyor.720 x 1280 piksel çözünürlüğünde ve 342 ppi değerine sahip.
 • Ana Kamera : Otomatik odaklamalı 8 megapiksel fotoğraf makinesi,LED flaş ve BSI sensörü (düşük ışıkta daha iyi çekim  için) F2.0 diyafram ve 28mm lensler / 1080p video kaydetme özelliği / Özel HTC ImageChip
 • Ön Kamera : 2,1 megapiksel geniş açılı F2.0 diyafram ön kamera / 1080p video kaydetme özelliği
 • Ses : Dahili Beats Audio™ özelliği ile stüdyo kalitesi bir ses deneyimi sunuyor
 • Pil : 1800 Mah
 • SAR Değeri : 0.78 W/kg (üst) – 0.75 W/kg (gövde)
 • Bağlantı noktalarına bakacak olursak
 • 3,5 mm stereo ses jakı
 • NFC
 • Bluetooth® 3.1
 • Wi-Fi®: IEEE 802.11 a/b/g/n
 • Telefon üzerindeki sensörler :  G-Sensör / Pusula Sensörü / Yakınlık Sensörü / Ortam Işık Sensörü

Performans :

Microsoft , Windows Phone 8 telefonlarda donanım kısıtlamaları getiriyor. Bu kısıtlamalar sonucu , telefonların donanımsal olarak birbirinden çok farklı olmaması durumunu doğuruyor. Telefon Snapdragon S4 çift çekirdek 1.5GHz işlemci ve 1GB RAM miktarı ile kullanıcıyı tatmin eden sonuçlara imza atıyor. Windows Phone 8 işletim sistemi, Android işletim isteminde olduğu gibi sistem kaynaklarını sömürmüyor. İşletim sistemi her türlü yoğunluk altında akıcı bir şekilde kullanılmaya devam ediliyor. Aşağıda Sun Spider Java Benchmark sonuçlarını da görebilirsiniz.

 

HTC-8X-Phone-3-24032013-windowsphoneturkiyeinfo

 

Malzeme Kalitesi ve Boyutlar :

HTC bu telefonda kalite hissi uyandıran bir malzeme kullanmış.Telefon dış yüzeyi kadifemsi diyebileceğimiz yumşak bir doku ile kaplanmış olmasına rağmen telefon elinizden kayıp gitmiyor. Telefon ele çok iyi oturuyor. HTC telefon dizayn ederken telefonun ortasına doğru kalınlaşan bir yapı tercih etmiş. Buda telefonun ince olduğu algısı oluşturuyor ve telefonun 10,2 mm kalınlığa sahip olduğunu unutuyorsunuz. Aynı zamanda bu tasarım ile telefonun 130 gr ağırlığı da orta bölgede toplanmış ve ağırlık sorun olmaktan çıkıyor. Ben 4,5″ ekrana sahip telefonları çok büyük buluyorum ve bu yüzden HTC 8X benim için iyi bir tercih oldu diyebilirim. Bu tasarım  Red Dot Ürün Tasarımı 2013 ödülünü aldı.

Yazımızın son kısmında bu kasa yapısının kullanımdaki sez avantajlarından bahsedeceğim.

 

HTC-8X-Phone-2-24032013-windowsphoneturkiyeinfo

 

Ekran Kalitesi  :

HTC 8X de 4.3″ boyutunda  SLCD2 ekran kullanmış. Bu ekran 16M renk derinliği sunuyor. Ayrıca 720 x 1280 pixel çözünürlüğünde ve 342 ppi değerine sahip. PPI değeri 1 inch başına düşen piksel sayısını ifade ediyor ve bu değerin büyük olması ekranın daha keskin  bir görüntüye sahip olduğunu göstermekte. Şu anda 1080p telefonlar dışında en iyi ppi telefon değerine sahip telefon olma özelliğini elinde bulunduruyor. Telefonda bütün açılarda görüntü kayıpsız video izlemeniz mümkün.Güneş altında yüksek ışık seçeneği altında tatmin edici sonuçlar elde ediyor.Bu kısımda Nokia Lumia920 de kullanılan  ClearBack Display teknolojisinin daha başarılı olduğunu kabul etmemiz lazım.

Ses Kalitesi  :

HTC 8X , dahili Beats Audio™ özelliği ile stüdyo kalitesi bir ses deneyimi sunuyor. Beats Audio™ donanımsal olarak telefona yerleştirilmiş. Şu anda piyasadaki en iyi ese kalitesine sahip telefon olduğunu söylemem lazım.Telefonu kendi içinden çıkan kulaklık dahil olmak üzere Beats Urbeats ve Beats Tour kulaklıklar ile test ettim.Bu telefonu almamı sağlayan ne önemli özelliklerden biri kesinlikle sunduğu ses deneyimidir.Bu teknoloji sadece bassları yükseltmekle kalmıyor sahne seslerini yükseltiyor. Daha önce hiç duymadığım sahne seslerini de bu telefonda duydum ve şaşırdığımı söylemem lazım.Beats tour kulaklıklar ile telefonu normal ortamda 16/30 ses seviyesinde kullanabildim. Daha yukarısı rahatsız edici hal almaya başladı.Telefonun kendi içinden çıkan kulaklık kulak içi olmayan kulaklıklara göre gayet başarılı bir performans sunuyor.

HTC-8X-Phone-4-24032013-windowsphoneturkiyeinfo

Kamera Kalitesi  :

HTC 8X , 8 Mp çözünürlüğünde 28 mm ve f2.0 diyaframa sahip bir kamera ile geliyor. Bu kamera HTC ImageChip ile desteklenmiş.Kamera 1080p video çekim yapabilmekte Kamera gün içinde gayet tatmin edici fotoğraflar sunmakta. Bir DSLR kullanıcısı olarak bu telefonun beni üzmediğini söyleyebilirim.Bu telefonu aldığınız  compact dijital kameralara ihityacınız olamayacağını söyleyebilirim. Tabiki 8X gece çekimlerinde Nokia Lumia 920 ile baş edemiyor zaten HTC böyle bir şey idda etmiyor.

886669_329999923770231_1625753079_o (2)   HTC 8X camera sample St Albans Verulamium Park snow   HTC 8X camera sample River Ver trail snow

cam-8x-12   cam-8x-06  htc8x_macro_windowsphoneturkiyeinfo

Bunlar gündüz çekim örnekleriydi.Sıra gece çekim örneklerini vermeye geldi. Tabi ki şu ada gece video çekimlerinde en iyi telefon Lumia 920 kabul ediyoruz.Ama HTC 8X de kabul edilebilir fotoğraflar çekiyor.

tilfj  HTC8x_gece_1_windowsphoneturkiye.info

Sırada gece video çekimleri var.Ben HTC 8X in gece video çekimlerini beğendim diyebilirim.Tabi ki bu beğenme tabirini gece ışığın çok az olduğu ortamlar için kullanmıyorum.Belli bir ışık seviyesi olan yerler için tatmin edici sonuçlar. 2 adet video paylaşmak istiyorum sizlerle 1. Normal ışık koşulları altında bir çekim.Diğeri ise ışığın az olduğu bir ortamdaki çekim.

 

 

Telefon 2,1Mp çözünürlüklü  f2.0 diyaframlı geniş açılı bir ön kameraya sahip. Bu kamera 1080p video çekim yapabiliyor.Şu anda piyasadaki en iyi ve en geniş kameraya sahip diyebiliriz.Bu kamera yaklaşık 3 kişi sığıyor ve Skype üzerinden konfrans yapmak isterseniz gayet başarılı sonuçlar alabilirsiniz.

HTC-8X-Phone-7-24032013-windowsphoneturkiyeinfo

Pil  :

Telefon 1800 mAh pil kapasitesi ile geliyor.Bu kapasite normal kullanım da size 1 günlük bir şarj süresi sağlıyor.Telefonun şarjı ilk 1 ay sizi tatmin etmeyecek.Telefon şarjı kendini bulduktan sonra kabul edilebilir değerlere geliyor.Şarjın beni pek üzdüğünü söyleyemem. Benim şarjım günde 16-20 saat arasında gidiyor ve bun şarj ile şunları yapıyorum :

 • 2-3 Saat müzik dinliyorum
 • 30 dakika telefon konuşması yapıyorum
 • Wi-Fi sürekli açık durumda
 • Ekran parlaklığı orta ayarda
 • NFC / Bluetooth kapalı
 • Konum Servisleri açık

Pil kullanımı ile ilgili Eren Ahmetoğlu’nun ” Windows Phone Cihazlara Batarya Kalibrasyonu Nasıl Yapılır? ” yapılır yazısını okumanızı öneririm.

Son Söz  :

HTC 8X telefonumu 9 Kasımda aldım ve sizlere bu 5 aylık süreçteki tecrübelerimi aktarmak istedim. Bu telefonu neden almalıyım diye bana soracağınızdan eminim işte nedenler ;

 1. Müzik sizin için yaşam biçimiyse ve müziksiz yaşayamam diyorsanız. Bu telefon ile yaşayacağınız ses kalitesi diğerlerine nazaran 2 tık ileride.
 2. Ben ince ve hafif bir telefon arıyorum, telefonu pantalon cebinde taşımak istiyorum diyorsanız.
 3. 4,3″ ekran büyüklüğü sizin için yeterli ise
 4. İyi bir kamera performansı istiyorum , fotoğraflarım kaliteli ve keskin detaylar olsun diyorsanız. ( Genelde gece ve düşük ışıklı ortamlarda fotoğraf çekiyorsanız tek alternatifiniz Nokia Lumia920)
 5. HTC’nin tasarımlarını beğeniyorsanız.

Telefonda Gördüğüm Eksiklikler  :

 •  Telefondan genel anlamda memnunum. En sıkıntılı durum mavi renkli 8X lerde köşe noktalarda oluşan siyahlaşmlar olarak ön plana çıkmakta. Bu sorun bende varken Eren Ahmetoğlu’nda oluşmadı.İkimizin telefonunda aynı yaşta yaklaşık olarak.Telefonu alırken bunu göz önünde bulundurun lütfen.

456

 •  Telefonun genel güncellemelerin de hızlı olan HTC’nin hala telefonda 5 tane özel uygulaması olması ve dikkatlerini hala Android’den WP8 telefonlara kaydıramamış olmaları
 • Telefonun pili 1800 mAh dan daha yukarda bir değer olabilirdi.
 • Telefonun güç butonuna alışmak biraz zor ama zamanla sorun olmaktan çıkıyor

 

 

TEKNİK ÖZELLİKLER
4 out of 5
MALZEME KALİTESİ
4 out of 5
EKRAN
4 out of 5
KAMERA
4.5 out of 5
BATARYA
3.5 out of 5
FİYAT/PERFORMANS
4 out of 5
SES
4.5 out of 5
TASARIM
4.5 out of 5
Değerlendirme

Müzik sizin için yaşam biçimiyse ve müziksiz yaşayamam diyorsanız. Bu telefon ile yaşayacağınız ses kalitesi diğerlerine nazaran 2 tık ileride.
Ben ince ve hafif bir telefon arıyorum, telefonu pantalon cebinde taşımak istiyorum diyorsanız.
4,3" ekran büyüklüğü sizin için yeterli ise
İyi bir kamera performansı istiyorum , fotoğraflarım kaliteli ve keskin detaylar olsun diyorsanız. ( Genelde gece ve düşük ışıklı ortamlarda fotoğraf çekiyorsanız tek alternatifiniz Nokia Lumia920)
HTC'nin tasarımlarını beğeniyorsanız.

4.13

İyi
4.13 out of 5
Fatih Tercan

Fatih Tercan

<p>Teknolijiye aşık bir inşaat mühendisi. 2011 Yılında HTC Trophy – WP7,5 ile başladığı yolculuğuna HTC 8X ve Lumia 1320 ile devam etti. Şu anda Lumia 640XL/ Xiaomi Mi5s kullanıyor.Ayrıca @wpturkinfo isimli twitter hesabından sorumludur.</p>

Yorum Yap

Giriş Yaptınız : Fatih Tercan | Çıkış Yap

21 Yorum yapıldı : "HTC 8X ile 5 Ay"

Uyarma Seçenekleri
Fatih Tercan
Sırala::   Yeni | Eski | En çok oy alan
wpDiscuz