HTC 8X ile 5 Ay
24/03/2013
Fatih Tercan (1140 Haber)
21 Yorum
Paylaş

HTC 8X ile 5 Ay

Bu yazımda sizlere WindowsPhone 8X by HTC den bahsedeceğim arkadaşlar. Bu yazı genel bir incelemeden ziyade 5 aylık HTC 8X kullanıcısı olarak deneyimlerimi paylaşma şeklinde olacak. İlk bölümde telefonun genel özelliklerinden bahsedeceğim.Daha sonraki bölümde  ” HTC 8X ‘i neden  almalıyım sorusunun” cevabına değineceğim en son kısımda ise telefonun aksesuarları bölümüne yer vermek istiyorum.

 • İşlemci : Snapdragon S4 çift çekirdek 1.5GHz
 • Bellek : 1GB RAM
 • Hafıza : 16GB depolama alanı
 • Boyurtlar : 132,35 x 66,2 x 10,12 mm
 • Ağırlık : 130 gram
 • Ekran : 4.3″ SLCD2 Ekran 16M renk derinliği sunuyor.720 x 1280 piksel çözünürlüğünde ve 342 ppi değerine sahip.
 • Ana Kamera : Otomatik odaklamalı 8 megapiksel fotoğraf makinesi,LED flaş ve BSI sensörü (düşük ışıkta daha iyi çekim  için) F2.0 diyafram ve 28mm lensler / 1080p video kaydetme özelliği / Özel HTC ImageChip
 • Ön Kamera : 2,1 megapiksel geniş açılı F2.0 diyafram ön kamera / 1080p video kaydetme özelliği
 • Ses : Dahili Beats Audio™ özelliği ile stüdyo kalitesi bir ses deneyimi sunuyor
 • Pil : 1800 Mah
 • SAR Değeri : 0.78 W/kg (üst) – 0.75 W/kg (gövde)
 • Bağlantı noktalarına bakacak olursak
 • 3,5 mm stereo ses jakı
 • NFC
 • Bluetooth® 3.1
 • Wi-Fi®: IEEE 802.11 a/b/g/n
 • Telefon üzerindeki sensörler :  G-Sensör / Pusula Sensörü / Yakınlık Sensörü / Ortam Işık Sensörü

Performans :

Microsoft , Windows Phone 8 telefonlarda donanım kısıtlamaları getiriyor. Bu kısıtlamalar sonucu , telefonların donanımsal olarak birbirinden çok farklı olmaması durumunu doğuruyor. Telefon Snapdragon S4 çift çekirdek 1.5GHz işlemci ve 1GB RAM miktarı ile kullanıcıyı tatmin eden sonuçlara imza atıyor. Windows Phone 8 işletim sistemi, Android işletim isteminde olduğu gibi sistem kaynaklarını sömürmüyor. İşletim sistemi her türlü yoğunluk altında akıcı bir şekilde kullanılmaya devam ediliyor. Aşağıda Sun Spider Java Benchmark sonuçlarını da görebilirsiniz.

 

HTC-8X-Phone-3-24032013-windowsphoneturkiyeinfo

 

Malzeme Kalitesi ve Boyutlar :

HTC bu telefonda kalite hissi uyandıran bir malzeme kullanmış.Telefon dış yüzeyi kadifemsi diyebileceğimiz yumşak bir doku ile kaplanmış olmasına rağmen telefon elinizden kayıp gitmiyor. Telefon ele çok iyi oturuyor. HTC telefon dizayn ederken telefonun ortasına doğru kalınlaşan bir yapı tercih etmiş. Buda telefonun ince olduğu algısı oluşturuyor ve telefonun 10,2 mm kalınlığa sahip olduğunu unutuyorsunuz. Aynı zamanda bu tasarım ile telefonun 130 gr ağırlığı da orta bölgede toplanmış ve ağırlık sorun olmaktan çıkıyor. Ben 4,5″ ekrana sahip telefonları çok büyük buluyorum ve bu yüzden HTC 8X benim için iyi bir tercih oldu diyebilirim. Bu tasarım  Red Dot Ürün Tasarımı 2013 ödülünü aldı.

Yazımızın son kısmında bu kasa yapısının kullanımdaki sez avantajlarından bahsedeceğim.

 

HTC-8X-Phone-2-24032013-windowsphoneturkiyeinfo

 

Ekran Kalitesi  :

HTC 8X de 4.3″ boyutunda  SLCD2 ekran kullanmış. Bu ekran 16M renk derinliği sunuyor. Ayrıca 720 x 1280 pixel çözünürlüğünde ve 342 ppi değerine sahip. PPI değeri 1 inch başına düşen piksel sayısını ifade ediyor ve bu değerin büyük olması ekranın daha keskin  bir görüntüye sahip olduğunu göstermekte. Şu anda 1080p telefonlar dışında en iyi ppi telefon değerine sahip telefon olma özelliğini elinde bulunduruyor. Telefonda bütün açılarda görüntü kayıpsız video izlemeniz mümkün.Güneş altında yüksek ışık seçeneği altında tatmin edici sonuçlar elde ediyor.Bu kısımda Nokia Lumia920 de kullanılan  ClearBack Display teknolojisinin daha başarılı olduğunu kabul etmemiz lazım.

Ses Kalitesi  :

HTC 8X , dahili Beats Audio™ özelliği ile stüdyo kalitesi bir ses deneyimi sunuyor. Beats Audio™ donanımsal olarak telefona yerleştirilmiş. Şu anda piyasadaki en iyi ese kalitesine sahip telefon olduğunu söylemem lazım.Telefonu kendi içinden çıkan kulaklık dahil olmak üzere Beats Urbeats ve Beats Tour kulaklıklar ile test ettim.Bu telefonu almamı sağlayan ne önemli özelliklerden biri kesinlikle sunduğu ses deneyimidir.Bu teknoloji sadece bassları yükseltmekle kalmıyor sahne seslerini yükseltiyor. Daha önce hiç duymadığım sahne seslerini de bu telefonda duydum ve şaşırdığımı söylemem lazım.Beats tour kulaklıklar ile telefonu normal ortamda 16/30 ses seviyesinde kullanabildim. Daha yukarısı rahatsız edici hal almaya başladı.Telefonun kendi içinden çıkan kulaklık kulak içi olmayan kulaklıklara göre gayet başarılı bir performans sunuyor.

HTC-8X-Phone-4-24032013-windowsphoneturkiyeinfo

Kamera Kalitesi  :

HTC 8X , 8 Mp çözünürlüğünde 28 mm ve f2.0 diyaframa sahip bir kamera ile geliyor. Bu kamera HTC ImageChip ile desteklenmiş.Kamera 1080p video çekim yapabilmekte Kamera gün içinde gayet tatmin edici fotoğraflar sunmakta. Bir DSLR kullanıcısı olarak bu telefonun beni üzmediğini söyleyebilirim.Bu telefonu aldığınız  compact dijital kameralara ihityacınız olamayacağını söyleyebilirim. Tabiki 8X gece çekimlerinde Nokia Lumia 920 ile baş edemiyor zaten HTC böyle bir şey idda etmiyor.

886669_329999923770231_1625753079_o (2)   HTC 8X camera sample St Albans Verulamium Park snow   HTC 8X camera sample River Ver trail snow

cam-8x-12   cam-8x-06  htc8x_macro_windowsphoneturkiyeinfo

Bunlar gündüz çekim örnekleriydi.Sıra gece çekim örneklerini vermeye geldi. Tabi ki şu ada gece video çekimlerinde en iyi telefon Lumia 920 kabul ediyoruz.Ama HTC 8X de kabul edilebilir fotoğraflar çekiyor.

tilfj  HTC8x_gece_1_windowsphoneturkiye.info

Sırada gece video çekimleri var.Ben HTC 8X in gece video çekimlerini beğendim diyebilirim.Tabi ki bu beğenme tabirini gece ışığın çok az olduğu ortamlar için kullanmıyorum.Belli bir ışık seviyesi olan yerler için tatmin edici sonuçlar. 2 adet video paylaşmak istiyorum sizlerle 1. Normal ışık koşulları altında bir çekim.Diğeri ise ışığın az olduğu bir ortamdaki çekim.

 

 

Telefon 2,1Mp çözünürlüklü  f2.0 diyaframlı geniş açılı bir ön kameraya sahip. Bu kamera 1080p video çekim yapabiliyor.Şu anda piyasadaki en iyi ve en geniş kameraya sahip diyebiliriz.Bu kamera yaklaşık 3 kişi sığıyor ve Skype üzerinden konfrans yapmak isterseniz gayet başarılı sonuçlar alabilirsiniz.

HTC-8X-Phone-7-24032013-windowsphoneturkiyeinfo

Pil  :

Telefon 1800 mAh pil kapasitesi ile geliyor.Bu kapasite normal kullanım da size 1 günlük bir şarj süresi sağlıyor.Telefonun şarjı ilk 1 ay sizi tatmin etmeyecek.Telefon şarjı kendini bulduktan sonra kabul edilebilir değerlere geliyor.Şarjın beni pek üzdüğünü söyleyemem. Benim şarjım günde 16-20 saat arasında gidiyor ve bun şarj ile şunları yapıyorum :

 • 2-3 Saat müzik dinliyorum
 • 30 dakika telefon konuşması yapıyorum
 • Wi-Fi sürekli açık durumda
 • Ekran parlaklığı orta ayarda
 • NFC / Bluetooth kapalı
 • Konum Servisleri açık

Pil kullanımı ile ilgili Eren Ahmetoğlu’nun ” Windows Phone Cihazlara Batarya Kalibrasyonu Nasıl Yapılır? ” yapılır yazısını okumanızı öneririm.

Son Söz  :

HTC 8X telefonumu 9 Kasımda aldım ve sizlere bu 5 aylık süreçteki tecrübelerimi aktarmak istedim. Bu telefonu neden almalıyım diye bana soracağınızdan eminim işte nedenler ;

 1. Müzik sizin için yaşam biçimiyse ve müziksiz yaşayamam diyorsanız. Bu telefon ile yaşayacağınız ses kalitesi diğerlerine nazaran 2 tık ileride.
 2. Ben ince ve hafif bir telefon arıyorum, telefonu pantalon cebinde taşımak istiyorum diyorsanız.
 3. 4,3″ ekran büyüklüğü sizin için yeterli ise
 4. İyi bir kamera performansı istiyorum , fotoğraflarım kaliteli ve keskin detaylar olsun diyorsanız. ( Genelde gece ve düşük ışıklı ortamlarda fotoğraf çekiyorsanız tek alternatifiniz Nokia Lumia920)
 5. HTC’nin tasarımlarını beğeniyorsanız.

Telefonda Gördüğüm Eksiklikler  :

 •  Telefondan genel anlamda memnunum. En sıkıntılı durum mavi renkli 8X lerde köşe noktalarda oluşan siyahlaşmlar olarak ön plana çıkmakta. Bu sorun bende varken Eren Ahmetoğlu’nda oluşmadı.İkimizin telefonunda aynı yaşta yaklaşık olarak.Telefonu alırken bunu göz önünde bulundurun lütfen.

456

 •  Telefonun genel güncellemelerin de hızlı olan HTC’nin hala telefonda 5 tane özel uygulaması olması ve dikkatlerini hala Android’den WP8 telefonlara kaydıramamış olmaları
 • Telefonun pili 1800 mAh dan daha yukarda bir değer olabilirdi.
 • Telefonun güç butonuna alışmak biraz zor ama zamanla sorun olmaktan çıkıyor

 

 

TEKNİK ÖZELLİKLER
4 out of 5
MALZEME KALİTESİ
4 out of 5
EKRAN
4 out of 5
KAMERA
4.5 out of 5
BATARYA
3.5 out of 5
FİYAT/PERFORMANS
4 out of 5
SES
4.5 out of 5
TASARIM
4.5 out of 5
Değerlendirme

Müzik sizin için yaşam biçimiyse ve müziksiz yaşayamam diyorsanız. Bu telefon ile yaşayacağınız ses kalitesi diğerlerine nazaran 2 tık ileride.
Ben ince ve hafif bir telefon arıyorum, telefonu pantalon cebinde taşımak istiyorum diyorsanız.
4,3" ekran büyüklüğü sizin için yeterli ise
İyi bir kamera performansı istiyorum , fotoğraflarım kaliteli ve keskin detaylar olsun diyorsanız. ( Genelde gece ve düşük ışıklı ortamlarda fotoğraf çekiyorsanız tek alternatifiniz Nokia Lumia920)
HTC'nin tasarımlarını beğeniyorsanız.

4.13

İyi
4.13 out of 5
Fatih Tercan

Fatih Tercan

Teknolijiye aşık bir inşaat mühendisi. 2011 Yılında HTC Trophy - WP7,5 ile başladığı yolculuğuna HTC 8X ve Lumia 1320 ile devam etti. Şu anda Lumia 640XL/ Xiaomi Mi5s kullanıyor.Ayrıca @wpturkinfo isimli twitter hesabından sorumludur.

Yorumlar

 1. emre
  emre Mart 24, 15:58
  bence telefonun en onemli sorunu power tusu. sırf o tus yuzunden sattım desem telefonu yalan olmaz.
 2. Fatih Tercan
  Fatih Tercan Author Mart 24, 22:47
  Hatırlatmanız için teşekkür ederim az daha onu unutuyordum. Ama zamanla artık alışıyorsunuz ve refleks haline geliyor.
 3. erdinç polat
  erdinç polat Mart 28, 20:13
  Yazdıklarınızın hepsine katılıyorum. Htc 8X i çok güzel anlatmışsınız. Eksileri artıları olarak aynı fikirdeyiz. Batarya konusu beni çok üzdü sırf bu yüzden servise verdim. Sıfırlayıp geri verdiler. 1 buçuk aydır bende dediğiniz gibi ilerleyen zamanlarda düzelirse batarya performansı tadından yenmez. Saygılar. Sizi takip etmekten zevk duyuyorum.
  • Fatih Tercan
   Fatih Tercan Author Mart 28, 21:42
   Teşekkür ederim elimizden geldiğince 1,5 yıllık WP deneyimi sizlere aktarmaya çalışıyorum.Pil konusunda Eren Ahmetoğlu'nun kalibrasyon yazısına bir bakın isterseniz.Benim yaklaşık orta yoğun kullanımda 14-16 saat gidiyor şarjım
 4. erdinç polat
  erdinç polat Nisan 18, 08:03
  Valla kalibrasyon ayarlarını da yaptım lakin değişen bir şey olmadı. Bugün servise tekrar vermeyi düşünüyordum ama gece gelen güncelleme ile belki değişen bir şeyler olur diye deniyorum hala.
 5. Erhan
  Erhan Haziran 14, 11:26
  Merhaba bende HTC 8S var bu telefonda birşey denedim kilit ekranına resim konulur mu diye merak ettim denedim kilit ekranına telefon açılışına koydum resmi fakat bu sefer kaldırmak istiyorum kilit ekranından resmi kaldıramıyorum şifrede koymadım ki unuttum diyeyim.Bana bu konuda yardımcı olursanız memnun olurum.İyi günler.
  • Hüseyin Mutlu
   Hüseyin Mutlu Haziran 15, 10:56
   merhaba, kilit ekranı değişimi için Ayarlar Kilit ekranı içindeki arka plandan bakabilirsiniz :)
 6. mehmet yılmaz
  mehmet yılmaz Ağustos 02, 12:44
  merhaba telefonumda (htc8x) son zamanlarda hatalar almaya başladım başlıca hatalar telefonun ses acma tuşu normal çalışıyor ancak ses ayarında herhangi değişme yok telefonun bataryasını full dolduruyorum aniden 2 saat gibi bir zaman diliminde tamamen boşalıyor telefonu güncellemek istedim " telefonunuz güncel " ibaresini alıyorum ama herhangi bir değişiklik yok yardımlarınız için tşk
 7. Nisa
  Nisa Ağustos 31, 18:48
  Merhabalar, Benimde 8X telefonum var. Fotoğraf çekmek için kamerayı açtığımda flaşın üstünde çarpı işareti olan kırmızı bir gösterge var. Flaşı açsamda gitmiyor. Kamerayı da sıfırladım. Napabilirim?
  • Halil Şahin
   Halil Şahin Eylül 02, 23:10
   Bir ss almamız gerekli.
  • adem yıldız
   adem yıldız Kasım 23, 23:26
   Merhaba bende HTC 8S var bu telefonda birşey denedim kilit ekranına resim konulur mu diye merak ettim denedim kilit ekranına telefon açılışına koydum resmi fakat bu sefer kaldırmak istiyorum kilit ekranından resmi kaldıramıyorum şifrede koymadım ki unuttum diyeyim.Bana bu konuda yardımcı olursanız memnun olurum.İyi günler.
  • Hüseyin Mutlu
   Hüseyin Mutlu Kasım 25, 22:47
   Adem bey merhaba, Ayarlara girin ve Kilit Ekranı bölümünden Arka planda fotoğraf yazar oraya tıklayın ne yapmak isterseniz onu yapın yada fotoğrafı değiştir kısmından başka fotoğraf koyun :)
 8. çağla
  çağla Eylül 21, 15:21
  Htc 8x de ses kaydı nereden yapılıyor bulamadım anlatabilir misiniz? Ekranı sola kaydırdıgımda çıkan uygulamalarda yok
  • Halil Şahin
   Halil Şahin Eylül 23, 11:16
   Merhaba Çağla hanım, mağazadaki alternatif uygulamalar ile bu işlevi aktif hale getirebilirsiniz.
 9. adem yıldız
  adem yıldız Kasım 23, 23:25
  kamerada o flash seceneği bendede çıktı flash acık dedim yanda kırmızı çıktı çok ışık vardı ortamda denemek amaçlı açmıştım eve geldiğimde karanlıkta açtım çalıştı sanırım ışığı algılayınca gerek olmadığından açmıyor korkmayın akıllı telefon sonuçta :)
 10. nca
  nca Ocak 04, 15:15
  Ben bu telefonu 6-7 aydır kullanıyorum. genel manada telefon başarılı olmakla beraber benimde ekleyeceğim bazı problemler var. 1- ısınma sorunu. tlf durduk yere çok ısınıyor. sebebini bir türlü çözemedim. 2- kasasının rengi siyahlaştı. renk maviden koyu grimsi maviye dönüştü.
 11. Ramazan Solak
  Ramazan Solak Ocak 22, 21:25
  Ben bir yıldır kullanıyorum çok güzel ama çabuk ısınıyor.
 12. rüçhan
  rüçhan Şubat 04, 21:26
  Arandığım zaman ses çıkmıyor sadece bir kere titriyor.bir kez daha böyle olmuştu kendisi düzeldi.şimdi yine sessiz ve çok ısınıyor.
  • Fatih Tercan
   Fatih Tercan Author Şubat 05, 01:21
   Seste sıkıntı varsa hoparlörde sorun olabilir benimli değişmişti
 13. aykut
  aykut Şubat 12, 21:24
  Htc 8x kullanıyorum şebeke görüntülü konuşma çalışmıyor ne yaapnam lazım
  • Emir İlgün
   Emir İlgün Şubat 12, 22:42
   Windows Phone üzerinden görüntülü görüşme desteklenmemekte. Bunun için Skype kullanabilirsin :)

Write comment

Only registered users can comment.