Lumia 640XL inceleme
05/12/2015
Fatih Tercan (1140 Haber)
14 Yorum
Paylaş

Lumia 640XL inceleme

Lumia 640XL inceleme yazımıza hoş geldiniz. Bu cihazı aslında daha önce incelemeyi düşünüyorduk ama Microsoft tarafından herhangi bir inceleme cihazı alamadık. Aralık ayının başında Lumia 640XL almam ve takipçilerimizin bu cihaza olan ilgileri nedeniyle bir inceleme yazısı yazmaya çalışacağım.

Lumia 640XL Teknik Özellikler

 •  5.7” boyutlarında HD (1280×720, 16:9) çözünürlüklü IPS Ekran, 259 PPI, ClearBlack, Glance Screen, Corning Gorilla Glass 3 özelliklerine sahip
 • 3000 mAh batarya
 • 1.2 GHz 4 çekirdekli (quad-core) Qualcomm Snapdragon 400 işlemci
 • 1GB RAM
 • 13 MP arka kamera AF, lenslerde ZEISS optikleri kullanılmış, Lumia Camera
 • Ön kamera 5 MP geniş açıya sahip
 •  8GB dahili hafıza , 128 GB micro SD kart desteği
 • 81.5mm x 157.9mm x 9mm boyutlarında 171g ağırlığında
 • NFC desteği
 • SensorCore desteği

Daha detaylı özellikler için Telefon Bilgi Bankasına göz atabilirsiniz.

wptrinfo-telefon-bilgi-bankasi-2


Malzeme kalitesi ve Ekran

Lumia 640XL için Microsoft’un hazırladığı güzel bir video var. Bu videoda telefonun genel hatları anlatılıyor. Bu video cihazdaki antenlerin, NFC antenin,mikrofonların,sensörlerin vb parçaların nerelerde olduğu gösterilmiş.

Malzeme kalitesi açısından Lumia 640XL bende Lumia 1320’den daha iyi bir izlenim uyandırdı. Kapaklar daha kaliteli duruyor. Ülkemizde beyaz ve siyah renklerde satılan cihazın siyah versiyonu mevcuttu. Siyah renk kesinlikle bu telefona yakışmıyor. Çok şükür turuncu kapağı taktım telefon güzel bir görünüme kavuştu.

lumia640xl-lumia1320

Lumia 640XL ekran olarak da hoşuma gitti. Ekran parlaklığı,renk doygunluğu ve keskinlik açısından ihtiyaçları karşılıyor. Microsoft bu cihazda yeni bir teknolojiye de yer vermiş. Bu teknoloji ile güneş ışığında daha başarılı bir okuma ve görüntü sunuluyor.

Telefondaki sanal tuşlar bazen sorun oluştursa da alışılamayacak gibi değil. Zamanla sanal tuşlara alıştığımı ifade etmek isterim. Ayrıca bu sanal tuşlara ek bir özellik de atanmış. Sanal tuşlara iki defa tıkladığımızda telefon ekranı kilitlememiz mümkün.

lumia 640xl ekran

Telefonun ahizesi küçük gibi duruyor ama bu sizi yanıltmasın. Telefon görüşmelerinde 6-7 seviyesi kesinlikle tatminkar bir ses deneyimi sunuyor.

Telefonun hoparlörü ise size mucizeler sunacağını zaten söylemiyor. Hoparlör günü kurtarıyor ve kabul edilebilir ses seviyesi sunuyor. Hoparlör ses seviyesine ölçüm yapma imkanım olmadığı için size GsmArena incelemelerini referans alarak bir tablo göstermek istiyorum.

lumia 640xl-hoparlor-seviye

Lumia 640XL cihazımıza ait benchmark test sonuçlarına göz atmak istiyorum. Html5 testinde site cihazımızı Lumia 640 olarak yanlış tanıdı.

lumia-640xl-html5-test-wptrinfo-041215lumia-640xl-antutu-wptrinfo-041215

Html5 testinden cihazımız 442 puan alıyor. İşletim sistemi finale doğru yaklaştıkça bu değerlerde artıyor. Windows 10 Mobile 10080 ön izleme sürümünde bu değer 389 olarak kaydedilmişti. Lumia 640XL Antutu testinde ise 11307 puan alıyor. Antutu Benhmark testlerine örnek verelim ki değerler bir anlam ifade etsin.

antutu test 1 basemark os test1

 


Pil Ömrü Nasıl?

Takipçilerimizin en çok merak ettiği konuların başında Lumia 640XL’in pil ömrü geldiğine eminim. Cihazın 3000 mAH pili günlük kullanımda bize neler vadediyor?

Sabah 07:00 de %100 ile başladığımız yolculuğumuz saat 22:00 sularında %16 ile nihayete erdi. Windows 10 Mobile 10586.11 ön izleme sürümü kullandığımızda 15 saat başarılı bir değer gibi geliyor.

Bu kullanımda her şey aktif durumdaydı. 8 saat Wi-Fi, 2 saat 3G kullandık. Ekran parlaklığı otomatik düzeyde kullanıldı. Facebook bildirimleri aktif olarak kullanıldı.

Peki bu zaman diliminde neler yaptık? Bu sorunun cevabını pil kullanım detayı resimlerine bakarak cevap aramaya çalışalım.

İlk sıralardaki uygulamalar şöyle

 • Edge
 • Whatsapp gün boyu bildirimler aktifti
 • Messenger editör sohbeti pili resmen içmiş.
 • Kamera ile yaklaşık 20 civarında fotoğraf çekildi. 5 dakika civarında video kaydı yapıldı
 • Mağaza
 • Cloud Raiders oyunu 5-10 dakika aralığında oynandı
 • Equalicious oyunu kısa süreli olarak 5 defa çalıştırıldı.
 • Telefon : Yaklaşık 30 dakika konuşma yapıldı

Yoğun kullanımda telefonun şarjı yaklaşık 12-13 saat gibi değerlere düşüyor. Bu değerlerin ön izleme sürümüyle elde edildiğini unutmayın.


 Arka Kamera Nasıl?

Telefonumuzun arkasına konumlandırılan kamera 13MP çözünürlüğünde.Kameradaki sesnsör 1/3″ boyutlarında seçilmiş. Bu değer Lumia 1320’de 1/4″ olarak karşımıza çıkıyordu.Bir kameranın sensör boyutu ne kadar büyükse o kadar iyi performans verir. Bu nedeni ışığın sensörün daha büyük bir kısmına düşmesidir.

Kamera 28mm çapında ve f/2.0 diyaframa sahip. Kamerada Zeiss optikleri kullanılması ise kalite açısından önemli. Kamerada bir adet LED flaş bulunuyor. Zengin çekim modunu destekleyen kamera dinamik flaşta barındırıyor. Makro çekim için bir cisme en fazla 10 cm yaklaşabiliyoruz.

Kamera gündüz ışığı arkanıza aldığınızda güzel işler çıkarıyor. Ama ters ışıkta çekim yapmaya kalkarsanız tabi kide başarılı olamayacaksınız. Gündüz çekilmiş resimlerden örnekler verelim.

Gece çekimlerinde ise cihaz Purview ve OIS içermemesine rağmen orta seviye fiyat performans cihazına göre kabul edilebilecek  performansa imza atıyor. Gece video çekimlerinde flaşınızı video arka ışığı olarak da kullabiliyoruz. Karşıdan sokak aydınlatmaları olduğunda resimde patlamalar oluşması da kaçınılmaz oluyor.

Yukarıdaki videoyu ışığı arkama alarak çektim. Bir sonraki videoda ise dış ortamda olmamıza rağmen ışığın yanlış konumlandırılması ile çektiğimiz bir video örneği göreceksiniz.

Şu ana kadar hep gündüz çekimleri ile ilgili video ve resimler paylaştık. Peki gece çekim performansının nasıl olduğuna göz atmaya ne dersiniz?

Gece çekimlerinde flaş kullanmadım. Doğru ışık kaynağını bulmaya çalıştım. Bu konuyla ilgili bir videomuz ve resim albümüz olacak. Ben bu seviyedeki bir cihaz için kamera performansının ortanın üstü olduğunu düşünüyorum.

Gece ve gündüz çekimlerini aynı mekanda yaptım. Ankara’da oturanlar Kuğulu Parkı görünce hemen tanımışlardır. Gece video çekiminde  yine başrol oyuncumuz Beyaz Kuğu olacak.

 


Ön Kamera Nasıl?

Cihaz 5MP geniş açılı ( 24mm odak uzaklığı ve f/2.4 diyafram ) ön kamerasıyla Selfie-öz çekim modasına ayak uyduruyor. Sadece ön kamera bile halefi Lumia 1320 den daha iyi sonuçlar veriyor. Ön kamera 1080p çözünürlükte çekim yapabiliyor. Bu sayede görüntülü konuşmalar ve video çekimlerinde gayet başarılı işlere imza atıyor. Tabi ki normal ışık koşullarındaki başarıyı düşük ışık şartlarında beklememek lazım. Cihazın ön kamerası ile çekilmiş bir resim ekleyelim.

Resim oda koşullarında düşük ışık şartlarında çekildi. Birde Windows 10 Mobile 10566.11 ön izleme sürümünde kamera kalitesinin düşük olduğunu unutmayın. Peki video çekimi nasıl bu kameranın ? İsterseniz örnek bir video ekleyelim yazımıza. Video 1080p çözünürlüğe sahip.

Gezinti Tuşları Hakkında:

Microsoft donanımsal olarak gezinti tuşlarını iptal ettiğinden beri hayatımızda sanal tuşlar var. Gezinti tuşlarını istediğinizde gizlemeniz mümkün. Microsoft bunun için ilginç bir yol izlemiş.

gezinti cubugu

Gezinme çubuğunu kullanmadığınız zamanlarda başlangıç ekranında gizlemek için, ekranı aşağıdan yukarıya doğru kaydırıyoruz. Gezinti çubuğunu yeniden görüntülemek için yukarı kaydırıyoruz.

Birde gezinti tuşlarına iki defa tıklayınca ekranı kitleme şansına sahibiz.

Son Söz:

Lumia 640XL fiyat performans alanında yeni tercihimiz diyoruz. Özellikle 5.7″ ekranı ile büyük ekranlı cihaz arayanlar için biçilmiş kaftan diyebiliriz. Microsoft’un Lumia 640XL tasarımını yaparken Lumia 1320’nin eksiklerini doğru okuduğunu düşünüyoruz.

Cihazın ön ve arka kamerası orta seviye bir cihaz için yeterli donanıma sahip. Işığın iyi olduğu ortamlarda yüzünüzü kara çıkarmayacak.

Pil konusunda ise tatminkar değerlere ulaşan cihaz Lumia 1320 ve Lumia 1520 gibi iyi bir pil deneyimi sunuyor.

NFC ve Senscore gibi ek özelliklerle donatılması bizi mutlu etti. Cihazın arka kısmında kablosuz şarj pilleri bulunuyor. Uygun kablosuz şark kapakları üretildiğinde kablosuz şarj desteğine de kavuşabilir.

Cihazda bizi en çok üzen şeyler sanal tuşlar ve deklanşör butonunun olmayışı oldu. İnsan windows phone cihazlarda kesinlikle deklanşörün yokluğunu arıyor.

Son zamanlarda alıştığımız üzere kutudan sadece şarj cihazı çıkıyor. Kutu içeriğinde kulaklık bulunmuyor.

Son olarak Mozo’nun Lumia 640XL için hazırlamış olduğu kapak insanın aklını karıştırmıyor değil.

lumia-640xl-mozo

 

Not: Telefona ait resimler daha sonra eklenecektir.

TEKNİK ÖZELLİKLER
4 out of 5
MALZEME KALİTESİ
4 out of 5
EKRAN
4 out of 5
KAMERA
4 out of 5
BATARYA
4.5 out of 5
FİYAT/PERFORMANS
4.5 out of 5
SES
4 out of 5
TASARIM
4 out of 5
Değerlendirme

Lumia 640XL fiyat performans alanında yeni tercihimiz diyoruz. Özellikle 5.7" ekranı ile büyük ekranlı cihaz arayanlar için biçilmiş kaftan diyebiliriz. Microsoft'un Lumia 640XL tasarımını yaparken Lumia 1320'nin eksiklerini doğru okuduğunu düşünüyoruz.

Cihazın ön ve arka kamerası orta seviye bir cihaz için yeterli donanıma sahip. Işığın iyi olduğu ortamlarda yüzünüzü kara çıkarmayacak.

Pil konusunda ise tatminkar değerlere ulaşan cihaz Lumia 1320 ve Lumia 1520 gibi iyi bir pil deneyimi sunuyor.

NFC ve Senscore gibi ek özelliklerle donatılması bizi mutlu etti. Cihazın arka kısmında kablosuz şarj pilleri bulunuyor. Uygun kablosuz şark kapakları üretildiğinde kablosuz şarj desteğine de kavuşabilir.

Cihazda bizi en çok üzen şeyler sanal tuşlar ve deklanşör butonunun olmayışı oldu. İnsan windows phone cihazlarda kesinlikle deklanşörün yokluğunu arıyor.

Son zamanlarda alıştığımız üzere kutudan sadece şarj cihazı çıkıyor. Kutu içeriğinde kulaklık bulunmuyor.

4.13

İyi
4.13 out of 5
Etiketler inceleme, lumia 640xl
Fatih Tercan

Fatih Tercan

Teknolijiye aşık bir inşaat mühendisi. 2011 Yılında HTC Trophy - WP7,5 ile başladığı yolculuğuna HTC 8X ve Lumia 1320 ile devam etti. Şu anda Lumia 640XL/ Xiaomi Mi5s kullanıyor.Ayrıca @wpturkinfo isimli twitter hesabından sorumludur.

Yorumlar

 1. oguzhantastan01
  oguzhantastan01 Aralık 05, 22:43
  Fatih abi sence 640xl mi iyi yoksa 830 mu
  • Fatih Tercan
   Fatih Tercan Author Aralık 05, 22:46
   Sizin tercihlerinize gore değişir. Kamera özellikleri ve 16gb hafızasıyla Lumia 830 daha iyi. Ama büyük ekran istiyorsanız 640xl
  • eray
   eray Aralık 06, 19:23
   Fatih abi microsoft lumia 535 nasıll bide ya Windows 10 ne zaman gelecek
  • Fatih Tercan
   Fatih Tercan Author Aralık 06, 21:58
   Lumia 535 güzel bir giriş seviyesi cihaz. Ama dokunmatik sorunları hala tam anlamıyla çözülebilmiş değil. Windows 10 Mobile bu ay içinde ilk dalga cihazlara gelecek. Bu cihazlar: Lumia 532 Lumia 535 Lumia 640 Lumia 640XL Lumia 735 Lumia 830 Lumia 930 Diğer cihazların ise 2016 yılınını başlarında alacağını düşünüyoruz
 2. barkin
  barkin Aralık 06, 00:59
  1320 düştü arka kapağı çatladı değiştirmek istiyorum ama orjinalini bulamıyorum acaba orjinalını nasıl bulabilirim
  • Fatih Tercan
   Fatih Tercan Author Aralık 06, 13:59
   Ben 4 tane aldım. İki defa ebay, bir defa sanlapazar hiçbiri tam oturmadı. cepparca.com dan aldığım oturmuştu. Ama onlarda şu anda yenileniyorlar.Ama hizmet veriyorlardır. Bir telefon numaralarından sorun isterseniz
  • Doğan Can Yılmaz
   Doğan Can Yılmaz Aralık 06, 14:14
   aşağıdaki bağlantı yardımcı olacaktır orj ürün. http://www.cepparca.com/index.php?route=product/search&search=1320
 3. MarquisDeSuat
  MarquisDeSuat Aralık 06, 12:30
  Telefondan son derece memnunum şarj performansı oldukça tatminkar ama son zamanlarda telefonunuz yavaş şarj oluyor uyarısı almaya başladım 8 9 saatte ancak dolabiliyor şarjı orijinal şarj aletini kullanıyor bana bir çözüm önerebilir misiniz? Not Windows Mobile 10586.29 sürümü yüklü telefonda
  • Doğan Can Yılmaz
   Doğan Can Yılmaz Aralık 06, 14:20
   telefonu şarj etmek için şarj cihazını telefona yavaş takıldığında uyarı alırsın biraz hızlı tak. Aynı durum 8.1 'de de geçerli. :)
 4. Erhan Yildiz
  Erhan Yildiz Aralık 06, 16:40
  Size bir 10 puanlık Uzman sorusu arkadaşlar; Biliyorsunuz sensorcore özelliği ile telefon kapalıyken "hey cortana" diye seslenince cortana açılıyor ve size cevap veriyor. Bende lumia 640 var ve Microsoft'un sitesinde lumia 640 modelinde de sensorcore özelliği olduğu belirtiliyor. Bütün gerekli ayarları yapıp Cortanayı aktif ettim.. Ama sensorcore çalışmıyor ve seslendiğim zaman cortana açmıyor.. Sensorcore var mı? yok mu? Varsa çalıştığını nasıl anlarım. Eğer Yoksa Microsoft neden var yazmış...Ayrıca Microsoft'un nasıl yaparım diye sayfası var ve bu sayfada anlatılanlar insanların sorunlarına büyük bir oranda çare olmuyor. Microsoft bu soruna acil çözüm bulmalı.
  • Fatih Tercan
   Fatih Tercan Author Aralık 06, 16:50
   Hey cortana için sadece senscore özeliği bulunması yeterli değil. Cihazınızın Snapdragon S800 ve üzeri bir çipsete sahip olması gerekiyor. Dolayısıyla cihazınızda bu destek mevcut değil
  • Erhan Yildiz
   Erhan Yildiz Aralık 06, 16:52
   Teşekkür ederim Fatih bey, ama bu microsftun sitesinde belirtilmemiş. Birde bu sensorcore özelliği başka ne işe yarar nerde kullanılır.
  • Fatih Tercan
   Fatih Tercan Author Aralık 06, 17:12
   Yani o konuda biraz çaba sarf etmeleri lazım.Sensocore spor yapıyorsanız işinize yarayabilir. Adım sayıyor. Günlük hareketlerinizi kaydediyor. Sağlık ve fitness uygulamasında işe yarıyor
 5. samet barış gencoğlu
  samet barış gencoğlu Ağustos 16, 14:38
  Nokia 1320 mi 640 xl mi

Write comment

Only registered users can comment.