Windows Phone Nokia Lumia 920 İnceleme
06/04/2013
Hüseyin Mutlu (590 Haber)
42 Yorum
Paylaş

Windows Phone Nokia Lumia 920 İnceleme

Windows Phone Nokia Lumia 920 İnceleme

Nokia’nın Lumia serisindeki en akıllı ve en iyi donanıma sahip olan Windows Phone8 işletim sistemli 920 modelini tanıtmaya çalışacağım.

İlk önce teknik özelliklerini belirtip sonra bunların üzerinden devam edelim;

• 130.3 mm Yükseklik, 70.8 mm Genişlik, 10.7 mm Kalınlık, 185.0 g Ağırlık
• 32 gb dahili hafıza’ ya ek olarak SkyDrive üzerinde 7 gb kapasiteli depolama alanı
• Çift çekirdekli 1,5 Ghz Krait Snapdragon™ S4 ve 1 gb ram (sistem belleği)
• 2000 mAh Batarya
• 4,5″, 332.0 ppi, IPS 768×1280, TFT, Gorilla Glass 2, PureMotion HD+, ClearBlack Ekran ve Monoblok PoliKarbon ile güçlendirilmiş gövde
• Adreno 225 GPU Ekran kartı
• 8 MP eşsiz netlik ve düşük ışık performansına sahip,Optik Görüntü Sabitleme özellikli Carl Zeiss Tessar lensli Pureview Kamera, 1080P Full HD 30 Kare/sn Video kaydı ve 1.3 mp ikinci kamera
• Manyetometre A-GPS Glonass Navigasyon sitemi ve ücretsiz Çevrimdışı haritalar ile çok kısa sürede doğru konumlama
• Office Excel, Word, OneNote
• Oyunlarda DirectX 11, XBox-Live Hub
• İnternet aracılığıyla uzaktan cihaz kilitleme, Sıfırlama ve Konum bulma
• Kablosuz Şarj
• Ve tabiki Hayatımızı kolaylaştıracak olmazsa olmaz Nokia Harita,Nokia Mix Radyo,Nokia Bilen Göz,Nokia Sürüş gibi Nokia’nın bizlere sunduğu 30 dan fazla iyi ve kaliteli uygulama..

• Telefonumuz rakiperine göre biraz ağır ve Pureview teknolojisinin eseri olarak birazda kalın, alışana kadar el yorgunluğuna sebep olabiliyor. Fakat alıştıktan bu ağırlık hissedilmiyor ve rahatsızlık vermiyor.
Büyük ekran severler için çok iyi, ideal bir ekran boyutuna sahip, online ve depolama yolu ile atacağınız filmleri izlemek keyif veriyor diyebilirim, ayrıca oyunlar içinde ideal.
Telefon Elinizde tutarken ben buradayım diyor, özellikle kırmızı yada sarı rengini kullanıyorsanız görenlerin acayip ilgisini çekiyor.

• Bilindiği üzere akıllı telefonlarda en büyük sıkıntılardan biri, uygulama sayısı arttıkça depolama alanın kısıtlanmasıdır.
920 de hafıza kartı desteği olmaması bir eksiklik olarak görülüyor. Fakat bu eksiklik işletim sisteminin uygulamaları şimdilik hafıza kartına kuruluma izin vermediğinden, Dahili hafızası 32 gb olan Lumia 920 için bir anlam ifade etmiyor ve artı olarak rakiplerinden iki adım öne çıkarıyor.

windowsphone_Nokia_Lumia_920_inceleme__06042013_windowsphoneturkiye.info

• Hafıza deyince aklıma, uygulama sayısı arttıkça daha önceki kullanmış olduğum farklı model ve markalardaki telefonlarda meydana gelen kasmalar ve yavaşlamalar geldi. Microsoft ‘ u bu konuda gerçekten tebrik etmek istiyorum, telefonumda 700 fotoğraf 66 uygulama,6-7 adet film ve 5-6 gigabaytlık oyuna rağmen en ufak bir yavaşlama takılma donma ve performans düşüklüğü meydana gelmedi.Bu nedenle rahatlıkla hafızanın nerdeyse tamamını ihtiyaç halinde depolama olarak kullanıyor ve hafıza sıkıntısı çekmiyorum.

• 4 çekirdekli işlemcilere performansı en yakın olarak bilinen hatta 4 çekirdekli tegra3 işlemcileri bazı testlerde geride bırakan çift çekirdekli snapdragon s4 krait, Birbirinden bağımsız olarak çalışabilen işlemci çekirdekleri ile gücünü verimli kullanıp, gerektiği zaman ek performans sağlayabiliyor.
Bu özelliği sayesinde batarya gücünü gayet verimli harcıyor.
Cihaz 1gb lık sistem belleğinin boşta iken 200 mb lık kısmına ihtiyaç duyuyor, geri kalanını ek performans gerektiği zaman kullanarak, işlemcide olduğu gibi sistem belleğinde de fazla güç kullanıp gereksiz enerji sarfiyatı yapmıyor.

• 2000 mah lık bataryası 4.5 inç akıllı bir telefon için biraz az olsada gayet yeterli. 3000 mah lık bir batarya ya sahip olmuş olsa rakiplerine göre en büyük avantajı olabilirdi.
2000 mah bataryası 26 kasım 2012 den bu yana beni yarı yolda bırakmadı. İlk zamanlarda şarj cihazını yanımda taşıyıp az,normal ve yoğun kullanım performansını öğrendikten sonra şarj cihazı taşımayı bıraktım. Genel olarak 4,5 inç ekranlı Lumia 920 az kullanımda 1,5 günü rahat çıkarırken,normal kullanımda 12- 16 saat arası değişen bir performans sergileyip, Yoğun kullanımda ise Maximum 5 6 saat performans veriyor.

windowsphone_Nokia_Lumia_920_inceleme_6_06042013_windowsphoneturkiye.infowindowsphone_Nokia_Lumia_920_inceleme_14_06042013_windowsphoneturkiye.info

•Pil performansı ilk bakışta size az gelebilir, fakat bu süre Facebook a girip hiç çıkmadan, ekran kilidi devreye hiç girmeden, arka planda internet sayfa sekmeleri açık, gelen mesajlara cevaplar, konuşmalar ile alınan süredir 🙂

Batarya performansı kullanımlara ve ayarlara göre değişiklik gösterebilir, en iyi performansı alabilmek için bazı önlemler alabilirsiniz.

• ilk olarak ayarlarda yaklaştır gönder kapalı olmalı.
• Bluetooth ve wifi gerektiği zaman açılmalı ve işimiz bitince kapatılmalı.
• Özellikle veri bağlantısı, kullanmadığımız zaman veya wifi kullanırken kapalı tutulmalı.
• Açık güneşli havalarda cihazı kullanmıyorsak, Güneş ışığında görünürlük kapalı olmalı.
• Ekran parlaklığınız size yetecek kadar olsun, ben düzey olarak orta ya alıp otomatiği kullanıyorum..
• Cihaz internet tarayıcı ayarlarında,telefon aramalarında,harita da ve çalınmaya karşı telefonumu bul özelliklerinde ve çoğu uygulama konum kullanmaktadır, bunlardan işimize yaramayanları kapalı tutun.
• Ayrıca sürekli olarak gerek duymadığımız, arka planda çalışan uygulamaları engelleyebiliriz

windowsphone_Nokia_Lumia_920_inceleme_13_06042013_windowsphoneturkiye.info

• 4,5 ” ekran Corning Gorilla Glass 2 ile kaplanmış, darbelere ve basit çizilmelere karşı koruma altına alınmış, güneş ışıgında okunabilen, yüksek dokunma hassasiyetli, eldivenle kullanılabilen bir ekranla karşılaşıyoruz. 2 kez kötü derecede ekran üzerine düşürmüş olmama rağmen belirli çizik oluşmadı. polikarbon destekli ve darbelere karşı dayanıklı Tek parça kasası, daha önce batarya sökmeye alışkın olanlar için dez avantaj görülsede, gerçekten modern dizaynı ile göze hitap ediyor.
Ekrana parmağınızla dokunduğunuzda mükemmel, pürüzsüz, kaygan bir yüzeyle karşılaşıyoruz.
Oyunlarda iyi performans ve grafikler sunan Adreno 225 GPU, 1280×768 ekran çözünürlüğü 60 Hz yenileme hızı ile birleşince, ortaya canlı bir ekran çıkıyor ve daha elinize alıp incelerken al beni diyor.

• Windows Phone nin en çok tartışılan konularından birisi kutucuklarla dolu başlangıç ekranı. Bence tamamen ön yargıdan oluşan bir tartışma konusu.
Büyük oranla kişiselleştirilebilen başlangıç ekranına dilediğiniz uygulama ikonunu atamanız boyutunu ayarlamanız mümkün, birde renk uyumu ve Live tile ( canlı kutular ) eklenirse gerçekten muazzam bir başlangıç ekranı bizlere merhaba diyor 🙂

windowsphone_Nokia_Lumia_920_inceleme_3_06042013_windowsphoneturkiye.infowindowsphone_Nokia_Lumia_920_inceleme_4_06042013_windowsphoneturkiye.info

• Kamerada Nokia her zaman gerçekten başarılı işlere imza atmaya devam ediyor.Lumia serilerinde sıra dışı teknolojiler bile var. Örneğin Nokia Akıllı çekim uygulaması ile çekilen fotoğraflarda nesne silmek ve yüz değiştirmek ,Fotobeamer uygulaması ile farklı ekranlarda fotoğraf sunumu yapmak, Sinemagraf uygulaması ile durağan ve hareketli objeleri aynı kareye almak mümkün.

8 mp kamerası, pureview teknolojisi ile az ışıklı gece çekimlerinde çok başarılı.
Gündüz çekimlerinde bazen netleme yapmadan fotoğrafı işleyebiliyor, buda fotoğrafta büyütme yapınca sanki sis varmış gibi bir izlenim yaratıyor, tabi bunu her kare için söylemek yanlış olur.
Netleme sorununa rağmen diğer 8mp ler ile aynı kalitede kareler alınabiliyor. Gelecek olan güncellemelerde bu sıkıntı aşılırsa mükemmel kareler alınabilir.
Macro çekim kalitesi tam olarak carll zeis lens ve Nokia kalitesini yansıtıyor.

windowsphone_Nokia_Lumia_920_inceleme_2_06042013_windowsphoneturkiye.infowindowsphone_Nokia_Lumia _920_inceleme_0_06042013_windowsphoneturkiye.infowindowsphone_Nokia_Lumia_920_inceleme_1_06042013_windowsphoneturkiye.info

Lumia 920 ile çekilmiş 20 güzel fotoğrafa buradan ulaşabilirsiniz.

Video çekimlerinde 720p-1080p olmak üzere 2 kayıt seçeneği sunuyor. Görüntü sabitleme özelliği ile artık titrek videolara son verilmiş.

Lumia 720p Gündüz

Lumia 920 720p Gece

Lumia 920 1080p Gece

Videoda şimdilik eksik olan tek şey işletim sisteminden kaynaklanan çekim esnasında Digital zoom yapılamaması, bunun haricinde gayet başarılı.Kısa zamanda inşallah Digital zoom da gelir.

• Nokia nın iyi olduğu alanlardan biriside Harita ve sürüş hizmetleri. Bu nedenle kullanımı basit ve hızlı harita uygulamalarına sahip olan Lumia 920 , 5 saniye gibi kısa sürede konumlama ve en kısa yoldan doğru rota hesabı yapabiliyor.

• Lumia 920 medya ve eğlence telefonu olduğu kadar iş dünyası içinde oldukça iddialı.E postalarını mobil üzerinden takip etmeyi sevenler için Nerdeyse tüm e posta türlerini destekliyor.
İşletim sistemi ile entegre olarak gelen World, Excel gibi Ofice programları ücretsiz ve her an elinizin altında. Dilediğiniz zaman dosya, sunumlar, raporlar yada günlükler oluşturun ve Microsoft’ un sunduğu 7 gb lık SkyDrive üzerindeki bulut hafızada kaybolma derdi olmadan güvenle saklayıp dilerseniz paylaşabilirsiniz.

windowsphone_Nokia_Lumia_920_inceleme_7_06042013_windowsphoneturkiye.info

• Söz paylaşmaktan açılmışken sosyal ağ hesabınız üzerinde yada e posta ile fotoğraf ve video paylaşmak hiç bu kadar kolay olmamıştı. Tek yapmanız gereken galerideki her hangi bir fotonun yada videonun üzerine parmağınızı basılı tutup paylaş seçeneğinden paylaşmak istediginiz sosyal ağı veya e posta hesabını seçmek.

windowsphone_Nokia_Lumia_920_inceleme_10_06042013_windowsphoneturkiye.info

• Nokia Lumia 920 nin sevdiğim yönlerinden bir tanesi, Kişiler bölmesinin adeta keşfedilmeyi bekleyen küçük bir ülke gibi olması. O kadar kapsamlı düşünülmüş ki ne kadar anlatsam inanın az. İlk girişte karşınıza rehberiniz çıkıyor dilerseniz Facebook, twitter, skype, Hotmail, Nokia hesap kişilerinin tamamını görmek mümkün. Yan tarafta Ben bölümü diye bir yer var, burada Facebook ve Twitter uygulamasına giriş yapmadan her iki sosyal ağın akışını görmek ve durum güncellemek mümkün. Yine yan tarafta Buluşma yeri adı altında bir oda bulunuyor, bu odaya arkadaşlarınızı davet edip burada sohbet edebiliyor, paylaşımlarda bulunabiliyor,  yada en iyi arkadaşlar gibi gruplar kurabiliyorsunuz.

windowsphone_Nokia_Lumia_920_inceleme_8_06042013_windowsphoneturkiye.infowindowsphone_Nokia_Lumia_920_inceleme_9_06042013_windowsphoneturkiye.info

• Akıllı cihazların bizim için maddi, manevi öneminin büyük olduğu düşünelerek Lumia 920 de gerekli tedbir alınmış. Allah göstermesin cihazınızın çalınması durumunda bilgisayardan windowsphone.com’ a gidip Microsoft hesabınızla giriş yaparak cihazımı bul dan konum tespiti yapabilir,hafızayı tamamen silebilir ve telefonunuzu kiteleyebilirsiniz. Yalnız bu özellik şu an cihazın ülke_Bölge ayarı amerika olursa çalışmakta,bunuda belirtelim.

windowsphone_Nokia_Lumia_920_inceleme_12_06042013_windowsphoneturkiye.info

Windows Phone8 Nokia Lumia 920 nin işletim sistemi kaynaklı genel eksiklerini bir liste yapacak olursak ortaya şu tablo çıkıyor;
• Dosya yöneticisi
• Flash Player eklentisi
• Uygulama yöneticisi
• Şebeke üzeri video arama
• İnternet Explorer upload desteği
• Uygulama dosyalama

Bakıldığında giderilmesi gayet basit eksiklikler. Benim şahsi düşüncem, şuan ki gelişme hızına bakarak Flash Player ve şebeke üzeri video görüşme hariç yakın zamanda hepsinin giderileceği yönünde. Şebeke üzeri video eksikliğini skYpe uygulaması ile giderebiliyoruz.

windowsphone_Nokia_Lumia_920_inceleme_5_01042013_windowsphoneturkiye.info

Bunların dışında gayet kullanışlı, stabil, hızlı bir performansa ve işletim sistemine sahip olan Lumia 920, Nokia kalitesini yansıtan alıp kullanmak için şuan ki en iyi Windows Phone diyebilirim.

Windows Phone Nokia LUmia 920 internete giriş ve online film açma performansı;

 

Windows Phone Nokia Lumia 920 almayı düşünenler için başlangıç, uygulamalar arası geçiş, stabilite cantı tv, facebook için kısa bir tanıtım;

Çok fazla uzatıp sizleride sıkmadan son bir cümle ile bitirmek istiyorum ;
Windows Phone8 işletim sistemli Lumia 920 ye geçmek için, basit sorunların çözülmesini bekleyerek bu güzelliği yaşamaktan mahrum kalmayın, vakit kaybetmeden gelin bu aşamayı hep birlikte yaşayalım 🙂

windowsphone_Nokia_Lumia_920_inceleme_00_06042013_windowsphoneturkiye.info

Hüseyin Mutlu

Hüseyin Mutlu

<p>Nokia Lumia 630-820- 920 -925-1520-830 gibi modeller üzerinde, deneme yanılma yöntemi ile Sürüm düşürme, farklı ülke variantı yükleme, Global variant taşımayan cihazları Türkçe dil yapma ve flashlama konularında kazandığım üst seviye deneyimlerimi platform kullanıcılarıyla paylaşmayı seviyorum :)</p> <p>İletişim ;<br /> hseyin-mutlu@outlook.com<br /> h_mutlu@ttmail.com</p>

Yorum Yap

Giriş Yaptınız : Hüseyin Mutlu | Çıkış Yap

42 Yorum yapıldı : "Windows Phone Nokia Lumia 920 İnceleme"

Uyarma Seçenekleri
Hüseyin Mutlu
Sırala::   Yeni | Eski | En çok oy alan
wpDiscuz