Windows 10 Mobile 14283 Redstone Hatalar ve Düzeltmeler
10/03/2016
Emir İlgün (401 Haber)
12 Yorum
Paylaş

Windows 10 Mobile 14283 Redstone Hatalar ve Düzeltmeler

Windows 10 Mobile 14283 yeni Redstone yapısı  seçili cihazlar için dağıtılmaya başlandı. Peki Neler düzelti ve bilinen hataları neler?

Neler Düzeltildi?

 • Bazı uygulamaları açıp kapattığınız da Bütün Uygulamalar sayfasının arkaplanı, arkaplan resminize göre ya çok parlak yada çok koyu olabiliyordu. Bu durum artık düzeltildi.
 • Ses kontrollerinde bir şarkıyı durdurup yeniden oynatmaya başladığınızda veya durdurup yeni bir şarkıya geçtiğinizde şarkının adının titremesi hatası düzeltildi.
 • Bazı 14267 kullanıcılarında olan ve cihazı yeniden başlatmaya çalışırken donmasını sağlayan hata düzeltildi.
 • Canlı kutu mantığını biraz daha geliştirdik. İlk olarak eğer birden fazla uygulamanın bildirimleri var ise bunların kutuları artık sıra sıra değil hepsi aynı anda güncellenecekler. İkincisi, eğer bir uygulamanın hem işareti hem de bildirimi var ise artık ikisi birden aynı anda güncellenecek. Son olarak, Eğer gelen bir canlı kutu güncellemesi var ise, uygulamalar artık ana ekrandan çok daha hızlı bir şekilde açılacaklar.
 • Bazı durumlarda bazı uygulamaların (Örneğin Hava Durumu) canlı kutularının bildirimleri olmasına rağmen çalışmaması sorunu giderildi.
 • Lumia 950 gibi bazı cihazlarda ana ekranı kaydırırken arka planın kekemeleşmesi hatasını giderdik.
 • Bazen bütün uygulamalar sayfasını kaydırırken aniden klavyenin açılması sorununu giderdik.
 • Cihazınızın çözünürlüğü %350’de ise bazı uygulamaların ana ekranda ikonlarının küçük gözükmesi hatasını giderdik.
 • Action Center üzerinde Daha fazla bildirim göster butonunu daha iyi hale getirdik.
 • Bazı dillerde “@”  butonuna basınca klavyenin kopyalanan içeriği yapıştırma yapma hatasını giderdik.
 • Eğer bir uygulama için seçmiş olduğunuz bildirim sesi cihazınızda artık bulunmuyorsa, uygulamaya bildirim geldiğinde sistem otomatik olarak varsayılan bildirim sesini sunacak.
 • Kablosuz ekranlara bağlanmak için artık Action Center üzerindeki “Bağlan” butonu çalışır hale getirildi.

Bilinen Hatalar

 • Bluetooth AVRCP profilini mobilde 1.5 sürümüne güncelledik. Bazı arabalar Windows’a neler desteklediklerinin tersini söyleyecekler. Bu hatadan kurtulmak için yapmanız gereken şey ise arabanızı tanınan cihazlar üzerinden kaldırıp yeniden eşleştirmek olacak. Bu durumdan sonra eğer bir hata ile karşılaşırsanız lütfen feedback göndermekten çekinmeyin.
 • Eğer Microsoft Band 1 veya 2 cihazınız var ise sistem API çökmesinden kaynaklı olarak artık cihazınız ile senkronize olmayacak. Bu urumu kısa süreliğine düzeltmek için telefonun dilini değiştirebilir yada cihazınızı sıfırlayabilirsiniz. Ancak ilerleyen günlerde hata tekrar meydana gelecektir. Önümüzdeki günlerde bu durum için yeni bir güncelleme yayınlayacağız. Bu hata aynı zamanda Skype aramaları içinde geçerlidir.
 • Araçlar uygulamasındaki bir hata a nedeni ile bazı Windows 10 Mobil insider yüklü cihazlar Continuum Dock cihazını görememekteler ve bu sebep ile firmware güncellemesi alamamaktalar. Eğer dock’u daha öncesinde 4 sürümüne güncellediyseniz herhangi bir sorun ile karşılaşmıyorsunuz. Ancak kurulumu yapmadıysanız USB Type-C ile alakalı bazı hatalar ile karşılaşabilirsiniz.
 • Wi-Fi ağlarında WEP şifreleme ile bazı sorunlar yaşanabilir.

Sizin güncelleme hakkındaki düşünceleriniz neler?

 

 

 

 

Emir İlgün

Emir İlgün

Merhabalar! Marmara Üniversitesi'nde Turizm Rehberliği okuyorum ve diğer yöneticiler gibi bende teknoloji hastasıyım. Lumia 1520 ve ben harika bir ikiliyiz ve sizleri bilgilendirmekten onur duyarız ;)

Yorumlar

 1. Mustafa Demir
  Mustafa Demir Mart 10, 23:51
  Windows10 için haziranı bekleyin
  • Emir İlgün
   Emir İlgün Author Mart 11, 00:15
   Bu ay dağıtılacak!
  • mfbyrm
   mfbyrm Mart 11, 00:44
   Hatırlıyorum da kasımda günde 8-9 kere güncelleme gelip gelmediğini kontrol ediyodum. Bu sayı şubatın sonuna kadar sıfıra düştü. Heves meves kalmadı
  • Kaan Kaya
   Kaan Kaya Mart 11, 10:27
   Haziran mı? Fazla umut bağlamayın daha iyi olur.
  • Ferhat Yanık
   Ferhat Yanık Mart 11, 11:27
   Emir kardeş sen neye dayanarak bu ay gelecek diyorsun onu anlamadım ? Aylardır final gelecek bu tarih sürekli erteleniyor bide.
  • Murat Abay
   Murat Abay Mart 11, 14:43
   Bu iş adres sorarken 100 metre ileri git sağ dön oraya sor gibi oldu arılık- şubat- mart ..... Gidiyor
 2. ahmet.ozduran
  ahmet.ozduran Mart 11, 14:12
  Microsoft health uygulamasını kullanan var mı acaba ben giriş dahi yapamadım. Kullanan arkadaşlar bir yardımcı olabilir mi
 3. Erhan Yildiz
  Erhan Yildiz Mart 11, 16:48
  Microsoft'un kesinlikle yoğun mesai harcadığına inanıyorum. Benim anlamadığım 2014 sonunda görücüye çıkan sistemde pc için 29 temmuzda güncelleme geliyor. Telefona neden 9-10 ay sonra geliyor. Bence telefon için yazılım çalışmalarına son 3-4 aydır yoğunluk verdiler... Başka açıklaması olamaz. Bize 2014 yılında Windows 10 mobile tanıtımını izlettiler. Zannettik ki 3-5 ay sonra çıkacak, ama hiçte öyle olmadı.
  • ahmet.ozduran
   ahmet.ozduran Mart 11, 18:04
   Bence o aşamada bilgisayarın donanımı Microsoft'un işine geldi fakat telefonlar için aynı şey söz konusu değil. Ben bu kanıya 950 lerin yüksek kapasiteli çıkmasından vardım.
  • Erhan Yildiz
   Erhan Yildiz Mart 11, 19:29
   Aynen sana katılıyorum zaten şu anda bir takım eksikleri olsada 950 ve XL w10 kullanıyor. Eski telefonlar için ise yazılımı donanıma uydurmaya çalışıyorlar ve eski telefonlar bu güncellemeden sonra bir kaç düzeltmeden sonra bir üst güncellemeyi alamayacaklar. Mesela lumia 920, 1020, 925, 630, 735 vs. gibi telefonlar. 830,930,1520,640,650,550 gibi telefonlar ise biraz daha güncelleme görecek gibi geliyor bana.
 4. Mehmet Küçük
  Mehmet Küçük Mart 12, 02:57
  Aylar geçti yıllar geçti sen gelmez oldun sen gelmez olduuuuun. Ne güzel bi şarkı değil mi? :)
 5. Erhan Yildiz
  Erhan Yildiz Mart 13, 14:40
  Hani demişlerdi ya 7-14 mart haftası final sürümü gelecekti. Bu kaçıncı fiyasko sabır diyoruz bakalım. Nereye kadar. Adam gibi bir iletim sistemi olsa düşünürdüm ama yok ki ios dünyanın parası, android beş para etmez... Windows a devam... Bekliyoruz.

Write comment

Only registered users can comment.